KAMPER AGREGAT

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Evo dva sa elektrostarterom
http://www.kipor.org/detailsbenzin.php?action=xgsf2000e
http://www.kipor.org/detailsbenzin.php? ... f2000er_dd
Ovaj drugi je i sa daljinskim, Ja se ozbiljno razmišljam da promenim moj postojeći agregat za nešto ovako, i da mu napravim boks u kome bi bio stalno postavljen. Potrebno je samo uskladiti cenu i kvalitet
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

lio napisao:Evo dva sa elektrostarterom
http://www.kipor.org/detailsbenzin.php?action=xgsf2000e
http://www.kipor.org/detailsbenzin.php? ... f2000er_dd
Ovaj drugi je i sa daljinskim, Ja se ozbiljno razmišljam da promenim moj postojeći agregat za nešto ovako, i da mu napravim boks u kome bi bio stalno postavljen. Potrebno je samo uskladiti cenu i kvalitet
Za nekih 120e vise i 0,6KW vise (770e naspram 650e) mislim da je bolja kupovina XG-SF2600er, cak i pod uslovom da ne treba vise od 2KW bolje je da agregat ne radi na maksimumu duze, i zbog potrosnje i zbog vece autonomije, a tezi je svega 4-5 kg vise.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Moj agregat nema gas, nego samo dva položaja, 1kw i 2kw, tako da ne može da radi sa na nap.70% snage da bi što duže radio bez maksimuma. Ja sam koristio najviše Hondu od 2kw. Za sat vremena dopuni bateriju. Mislim da nema bojazni rada po maksimumu, proizvođač je sigurno to imao u vidu, a meni u uputstvu nigde ne stoji nekakvo preporučeno vreme rada, što bi se očekivalo za slučaj da agregat ne treba da radi dugo na dvojci. Što se tiče potrošnje, tu je slična situacija. Ako radi sa 1kw, treba mu duplo više vremena da proizvede onu količinu struje koju proizvede sa 2kw. U radu sa 2kw samo je malo bučniji, ali zato je kraće vreme u pogonu.

Poneću agregat ove godine na Jahorinu, pa ću videti koliko Kipor troši, i da li ću uopšte trebati da ga uključujem, obzirom da sam instalirao solar.

Nisu ovi uređaji baš tako nečujni, što je dobro, zbog krađe. Lično mislim da je bolji izbor da se lociraju uz kamper, a ne u okviru kampera. Ako se koristi na kamperu, to Vam verovatno izgleda kao da treba da spavate u vozilu sa upaljenim motorom, istina tišim, ali sa određenim vibracija i zvukovima, to sigurno.

Mene interesuje, da li neko ima iskustava u vezi zimskog čuvanja agregata. Ja imam Kipor-a od 2 kw, samo sam ga upalio i proverio da li radi. Nije radio ni 5min.

Da li bi trebalo da ga naprskam nečim, ili da neko sredstvo da ubacim u klip, radi mini konzervacije ili sl.?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Lio
Bolje razmisli o kupovini solara. Za sličnu cenu dobijaš svakodnevno struju za dž. Uvek je spreman za rad. Nema muke oko paljenja, Jednom je montiraš. Teško se krade.
E sad, ako treba puno struje u kratkom vremenu, onda veći solar i jači inverter.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Sprinter, ovi sa gasom su bolji jer sami na osnovu potrosnje struje steluju jacinu gasa, a to se odrazava na potrosnju i povecanu autonomiju (sa jednim rezervoarom). Ovi agregati i nisu predvidjeni da rade 24h, pa obicno rade ili kad nismo tu (bilo da bi zagrejali, bilo da bi ohladili kamper) ili u nekom kracem periodu kao dopuna, tako da mislim da buka nije toliko ometajuci faktor a i prakticnije je kad su negde u boksu kampera, jer onda je i kradja nesto komplikovanija nego kad su vani negde pored.

Jel planiras da testiras malo solarne panele? Hoce li biti neki izvestaj o koriscenju solarnih panela u zimskom periodu? Voleo bih da cujem prakticna iskustva za zimski period i dane kad nemamo puno sunca i kad su kraci.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

sprinter napisao:@Lio
Bolje razmisli o kupovini solara. Za sličnu cenu dobijaš svakodnevno struju za dž. Uvek je spreman za rad. Nema muke oko paljenja, Jednom je montiraš. Teško se krade.
E sad, ako treba puno struje u kratkom vremenu, onda veći solar i jači inverter.
Ni jedan solar koji moze da stane na kamperu npr. ne moze da pokrene klimu, ili da obezbedi vecu autonomiju od 4-5h cak i za akumulatore od 200Ah. Mozda njemu treba za nesto drugo ali ja sam pravio kalkulacije o koriscenju klime.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Videću kakva će biti iskustva sa upotrebom solara u zimskom periodu. Koliko znam Mustang ima pozitivna iskustva.

Što se tiče klime leti, još uvek mi je dovoljna motorna klima, tako da za sada ne razmišljam o ugradnji stacionarne klime. Turbovent mi završava posao.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Čitajući neka ispitivanja tržišta na netu, našao sam podatak da je agregat Yamaha EF2400iS ocenjen kao najbolji na tržištu, dok posle njega ide Honda EU2000i.
Takođe sam našao podatak da je cena za Yamahu u Americi oko 990 USD, U Nemačkoj oko 1370 evra a kod nas 1990 eura!!! Mi smo ipak najskuplja zemlja na svetu!
O solarnim panelima ćemo u njihovoj rubrici, da ne mešamao agregate i panele.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

U cenu su ukalkulisani putni troskovi. Do Balkana covece , vidis da nam vozovi idu 30 km/h
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Izgleda da je to u pitanju.
Omnia mea mecum porto
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Sve što ste naveli verovatno ste u pravu, ipak:
Solarni paneli ne mogu da pokrenu klima uređaj bez obzira na invertor (ja imam invertor od 1000W sa pikom na 2000, pokreće klimu, ali mi je potrebno da osim akomulatora imam dovoljno dodatne struje što sam rešio dodavanjem još jednog alternatora - zbog zagrevanja invertora razmišljam da uzmem od 1500W ili nov agregat)
Nisam mnogo koristio klimu koju sam ugradio, ali jesam na našim jezerima (pecanje i sl) kada su temperature bile preko 40 st C, pa sam se sklanjao (naravno radila je na moj agregat od 2KW
U planu mi je da zbog boljeg komfora na tendu postavim cevi sa raspršivačima, koje se koriste za rashlaživanje bašti kafića (voda pod pritiskom sitno raspršena odlično hladi) - to nameravam ove godine pa je možda vreme da pričamo o ovom vidu hlađenja - svakako ono što sam ja gledao po netu i pumpe za ove raspršivače su oko 300W
Moje mišljenje je da mi agregat (pogotovu ako radi na plin) daje više autonomije i sigurnosti od solara
Planiram da agregat bude u zvučno i toplotno izolovanom boksu, koji se otvara sa spoljne strane pa se lako može izvaditi, a mogao bi da se koristi i tokom puta, kao i na parkingu, stajalištu, plaži itd... kada nema mogućnosti za negovo izdvajanje iz kampera.

Pozdrav
P.S.
Rashlađivanje pomoću brizgaljki? po meni tema za razmišljanje - nije teško za ugradnju, a koliko sam primetio u kafićima veoma efikasno
Poslednja izmena od lio u 21 Jan 2013 16:50, izmenjeno 1 put ukupno.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

lio napisao:...
Planiram da agregat bude u zvučno i toplotno izolovanom boksu, koji se otvara sa spoljne strane pa se lako može izvaditi, a mogao bi da se koristi i tokom puta, kao i na parkingu, stajalištu, plaži itd... kada nema mogućnosti za negovo izdvajanje iz kampera.
Obavezno planiraj i jedan ventilator za rashladjivanje tog boksa dok agregat radi. Znaci moze ventilator i na 220V.
Za rashladjivanje prostora ispred ulaza kampera, po meni najbolji su oni ventilatori koji takodje imaju rasprsivace vode, pa osim vode hladi i strujanje vazduha. Vidjao sam ih, takodje, po bastama kafica leti i po meni najbolje hlade, mad ai cena im je malo veca, koliko znam.

Nego sta raditi kad odes na more (negde u junu) a ono bre po malo hladnjikavo ... da li tu ima nekog resenja :D
Poslednja izmena od igorpet u 21 Jan 2013 16:59, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Obavezno ću uračunati provetravanje boksa ventilatorom (kod mene i ventilator za frižider radi na 220V, što trebam promeniti na 12V, a na vratima boksa planiram da stavim kuler sa izduvavanjem toplote, cev za izduvne gasove posebno ispod kampera kao i poseban usis svežeg vazduha)
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Poslednja izmena od igorpet u 28 Jan 2013 21:15, izmenjeno 1 put ukupno.
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Jako mi se sviđa,kolko vidim nema dostave u druge zemlje??
Odgovori