BEZBEDNOST--SEF

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
zoranGROS
Korisnik
Postovi: 95
Pridružio se: 27 Mar 2009 22:09

Post od zoranGROS »

Jedno od pitanja za iskusne kamperiste koje bi postavio je kao vide bezbednost svojih kampera na raznim destinacijama . Nesto od tome sam procitao u tekstu gospodina Dusana iz travela casopisa , pa ipak konkretno me interesuje kao vlasti carina gledaju na male fiksno vezane sefove po kamperu.
Mudro mi se cini ideja o fotokopijama licnih dokumenata.
Naravno dilema kes ili plastika

Slika
Poslednja izmena od zoranGROS u 11 Maj 2010 01:34, izmenjeno 1 put ukupno.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Moje iskustvo i utisak je da jedino u Grckoj i kod nas moze bezbedno da se divlje kampuje. Vec Italija, Spanija nikako. Slovenija, Austrija, Nemacka su bezbedne ali nema nekih mogucnosti za divlje kampovanje. Sto se tice novca najbolje je kombinacija kesa i kartice, s tim sto karticu koristim samo za neka veca placanja i za rezervu. Sa sefom nemam iskustva a ni poverenje mi ne uliva. Za ove tri godine nisam imao neprijatnih iskustava ali sam citao o tome kod Slovenaca gde se recimo pominje Spanija i Francuska i da su bili opljackani tako sto su zaustavljeni na putu od "policije" a onda im je oduzet novac pod sumnjom da je falsifikovan. Skoro je bilo u nasim novinama daje uhapsena velika grupa lopova koja je harala po putevima Francuske. U svakom slucaju treba biti ioprezan ali kada vidim koliko ima kampera po Nemackoj, Italiji, Francuskoj onda se to desava srazmerno veoma retko.
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

bezbednost je relativna. Ja sam u Francuskoj doziveo da mi je u kamper u kome sam spavao upao Arapin i tek me je svetlo iz ormana koje se pali , kada se otvori probudilo. A u Turskoj gde sam mislio da je opasno sam se osecao najsigurnije. Po Italiji sam dosta isao i nikada nisam bio u kampu. Kod njih postoje dosta besplatnih mesta za kampere(Trst). Novac i pasose treba uvek nositi sa sobom. Alarm na otvaranje vrata sam odmah ugradio posle iskustva u Francuskoj. Zeder ili neka druga zastita kampera su pozeljni, a sve ostalo je sreca.
Naravno boravak u Kampu je najbolji i sve sto sam stariji vise se opredeljujem za to. Putovanje u grupama je takodje dobro.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Bezbednost na utovanjima je vazna tema. Ja imam tu bogato iskustvo. Provaljivali su mi u kamper 4 puta u Italiji. U Bolonji su nam pokrali garderobu iz kampera/neki nasi/, u Milanu su mi dva puta razbili leptir staklo na vratima i ukrali radio. pored hiljade automobila sa mnogo skupljim uredjajima. Zadnji put su mi u Milanu usli u kamper u kome smo spavali i uzeli jednu torbu sa stavrima arhitektice i meni objektiv za Nikon sa gornjeg kreveta koji je bio sklopljen. Tu mi je prekipelo pa sam napravio sistem zakljucavanja da se u kamper na vrata ne moze uci. To pokazujem kolegama interno. Posle toga nisam vise imao problema. Majstori ulaze na kljuc eegantno pa i ako svira alarm sacekaju unutra i zavrsavaju posao. U principu njima nije cilj kradja vozila, vec vredne stvari, kompjuteri,fotoaparati,novac,dokumenta. Imao sam pre 8 godina iskustvo i sa busenjem guma u Madjarskoj na luksuznom mercedesu, gde sam se snasao i dobro prosao/albanci iz Pristine-poznao sam ih na fotografijama madjarske policije/.
Definitivno u velikim gradovima kao sto su Milano, Rim, Djenova, Marsej, Barselona treba ici u kampove ili biti u drustvu sa jednim koji je uvek dezuran koji je edukovan za lopovske fore.
Pozdrav
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

koji je princip "zakljucavanja da se u kamper na vrata ne moze uci"? Ja sam uvek blokirao vrata vezujuci ih pak tregerom medjusobno, ali vrata stambenog dela sam jedino zakljucavao kada izlazim.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Izvinjavam se za slovne greske u prethodnom pisanju. Bilo je na brzaka.
Vidim da si primenio slovenacke "genijalne" fore. Lopov vidi gurtnu, slomi staklo i presece je. Ulazi za 30 sek.
Ovo vazi ako ulazi na prednja vrata. Na stambena vrata lako ulazi na kljuc ili na jaci pajser.
Najvaznije je da lopov ne vidi prepreku i nakon pokusaja da udje posle nekog vremena ide dalje.
Ovo sto sam smislio mozes da vidis sutra na Adi kod Golf kluba. Doci cu starim kamperom malo u prirodu izmedju 10 i 11h do 13h. Popicemo pice i pokazacu ti foru.
Poziv za vidjenje vazi i za ostale koji imaju vremena.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Da dodam samo jos par reci o psihologiji lopova koji se nameraci na kamper.
Posto je kamper nasa putujuca kuca, stan, hotelska soba, domacin u njima drzi vredne stvari, koje su cilj lopova. Da se ukrade kamper mala je verovatnoca.
Prvi izbor lopova je vozilo na zgodnom mestu da on ne bude vidjen i da moze da nesmetano izvrsi provalu.
Povesti racuna o mestu parkiranja.
Drugi detalj je sta se vidi sa spoljne strane vidi unutar vozila?
Trebalo bi da se otvore sve zavese kako bi unutrasnjost vozila bila vizuelno dostupna lopovu. Da lopov izgubi motiv za rad.
Treca stvar je da se lopovu onemoguci ulaz u vozilo a da on ne moze da vidi sta je prepreka.
Cetvrta je besan pas koji ne laje nego ga ceka, a onda neka mu je bog upomoci.
Ako neko jos ima nekih dopuna neka ih izlozi.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Kad rece da su te krali 4 puta u Italiji 2 puta u Milanu i td. gde se to desilo? Na parkingu , na nekom stajalistu(PZA) ili u kampu? Ja umesto gurtne imam lanac koji je oblozen i zakaceno je katancem. Kako moze da otvori prednja vrata? Da kroz leptir staklo isece lanac i udje. Da ne baksuziram,sve je moguce, ali mi se cini malo verovatno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Mogu reci da je sve interesantnije, moj primer je da sam svu elektroniku u kamperu israfio srafovima, plastika za drvo pa sta god urade bilo bi nekorisno polomljeno, ukoliko tako vredi. Svako zna ukoliko imas antenu napolje da je imas zbog takih uredjaja.
Moja ideja je za mali sef koji bi bio zavaren za pod ili ucvrscen velikim torban srafovima za pod kampera, pitanje je kako to vidi carina jer znam da postoje propisi o specijalnim "stekovima" mislim da oni na to negledaju dobronamerno cak i kad je otvoren , a sigurno bi za samo 2-3000 din bitno osigurao dokumente, novac ...
Verujem da lopovi nisu te kategorije za otvaranje i naj prostijeg sefa!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ja do sada nisam imao negativnih iskustava sto se tice bezbednosti. Primetio sam da sistem koji imam funkcionise vrlo dobro. U kamper sam ugradio klasican auto alarm ali sam dodao tzv. mikrotalasni senzor. On funkcionise tako sto reaguje kada se neko priblizi prednjem delu na oko pola metra. Kod svakog zadrzavanja pored kabine duzeg od 2-3 sekunde alarm se oglasi kratkim upozoravajucim tonom. Posle tri upozorenja alarm se aktivira. Vise puta sam video kako se radoznali (ili sumnjivi) posle prvog upozorenja alarma odmah udaljavaju od kombija. Verovatno im je jasno da kombi ima alarm i da nemaju tu sta da rade. Obican alarm reaguje tek nakon otvaranja vrata ili razbijanja stakala, sto je vec kasno. Mikrotalasni senzor mogu preko daljinskog upravljaca da deaktiviram u slucaju da je sredina urbana i frekvencija prolaska ljudi velika.
Sto se tice sefa mislim da je koristan deo opreme. Sef sam ugradio ispod suvozacevog sedista i zamaskirao ga poklocem. Ako neko i provali u kamper trebace mu dosta vremena da ga nadje i otvori.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pa bar neko da potvrdi ovo jednostavno resenje u tom delu kabine ima lima za podlogu,pa nemoze da se odvaljuje valjda tako ?
Samo da carinici ne posumljaju da smo sverceri bice kampovanje na grani (sad samo na prelazima oko nase zemlje)
pozdrav
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pa ja nista ne svercujem u sefu, ako carinik hoce da pogleda neka izvoli, otvoricu mu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

pravo kazes
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Jednom prilikom na makedonskoj granici policajac ( ne carinik ) je trazio da udje u kamper da pogleda da li nekog svercujemo unutra. Mismo mu u sali rekli da je u tus kabini Bin Laden na sta se on naljutio i pokusao da se popne da udje. Medjutim ljubazno( ''dalje neces moci'' ) smo mu rekli da ne moze cipelama unutra jer mi unutra idemo bez cipela. Bilo nam je krivo sto nas je carinik ljubazno pregledao i pozeleo srecan put a policajac bio vrlo neljubazan i zadrzavo nas. Pregled kampera upste nije njegov posao. Rekao je da se parkiramo sa strane i da ce zvati sefa carine. Odmah je dosao sef, ljubazno nas pitao da li ima jos nekoga unutra , gde smo bili i kako smo se proveli na moru? Odmah nam je pozeleo srecan put i uopte nije ulazio unutra.
Poslednja izmena od mustang u 07 Dec 2009 23:01, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Odgovori