Sitna oprema za kamp

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Eunet nije radio, pa sam bio slep.
Hvala bogu, proradio, ako nekome treba invertor (12v na 220v) ima ih u Bijeljini u FIS-u. Ja sam sebi nabavio jedan, stalne snage od 600w, sinusni, made in Germany, cena je oko 100 KM, vraćaju PDV 18%, tako da izađe 85KM, ili 45eur cca.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

toliko je bio i u metrou oko 45 e kad sam sve izracunao u mom slucaju to je bila dovoljna snaga.
nemoj da te uplasi kad ga prvi put prikacis na napon 12v toliko povuce struju da uplasi valjda da napuni elektrolite.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koristio sam ga više puta, odlično se pokazao za punjnenje Lap topa, kada ga ukučim baterija mu bude na 20%, a za 1/2 sata rada napuni 6 ćelijsku bateriju i sta bude bezmalo puna.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Sprinteru, jel moze da se nabavi inverter iz Bijeljine preko tebe ako ides na tu stranu. Letos sam imao provalu u Visnjickoj i sa stola su mi pored mnogo cega ukrali i inverter.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sada sam se tek zakačio na forum.

Nikakvih problema nema, samo javi koje snage. Ja mislim da je kod mene inverter od 600w, sinusni, sa maksimumom od 1.200w u trajanju od nekoliko minuta. Ima ventilator za hlađenje, i ugrađenu zaštitu od pregrevanja.

Popodne idem da nešto radim na kamperu (da odmaram dušu), mislim da još imam kutiju od njega, slikaću je pa će se videti koji je model u pitanju.

Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 01 Okt 2010 18:31, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za Admina:
Evo slikao sam kutiju od invertera. Na njoj su osnovni podaci o modelu.

Slika
Slika

Ukoliko je ok i odgovara, javi se i potvrdi, da se organizujem kada budem isao za Bjeljinu. Samo za informaciju. Nema ih uvek ma stanju, kada stignu, ovi od 600w se uvek prvi prodaju, pa se onda čeka da se sve proda sa lagera, pa se tek onda naručuje nova količina. Tako su mi rekli prodavci iz FIS-a, kada sam nešto kupovao kod njih.
Pozdrav
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Jel ima neki model prikljucak na upaljac? Moze i sa manjom snagom , 300-400 W. Prakticniji je za upotrebu.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Mislim da ima. Nisam siguran samo koje su snage oni koji se priključuju na upaljač. Koliko se sećam, ima ih od po 150w, 300w i 600w.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

isti i ustvari malo jaci sa udarima do 1 kw sam kupio kod nas ( 45e)
Dosta sati sam ga koristio za sve sto mora da bude prikljuceno na 220v .Dodacu da postoji prikljucak za upaljac kao i male stipaljkice za kleme akomulatora, ipak verujem da ces ga koristiti tako sto ce biti fiksiran na nekoj poziciji plus produzni razvodni kabl sa 4-5 uticnica. Ima manu kad radi na rezimu pocevsi od 20% svog kapaciteta pocinje da se cuje onaj mali(trebalo bi da je besuman) kuler , sto je za ocekivati sobzirom da se greje kuciste i sam uredjaj tako da imas to u obziru kad mu trazis mesto za ugradnju , a opet kad padne napon akomulatora bez obzira da li koristis invektor ako je stalno u funkciji ima veoma jak zvucni alarmni i signal pa ako si ga sakrio negde u sasiji trebalo bi da mozes cuti ovaj alarm.
Pozdrav
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ne igrajte se priključujući konvertor preko utičnice upaljača. Ona je predviđena za struje do 10A a to je potrošnja kada konvertor opteretite nekim potrošačem od oko 100W (plus gubici 10-20%)!
Osim što možete istopiti utičnicu i izazvati požar, kod većih opterećenja će se javiti pad napona pa konvertor neće imati pun napon za rad i može mu se uključivati podnaponska zaštita tako da iz njega nećete moći izvući punu nazivnu snagu!
Kod mog konvertora od 500/1000W, originalni kablovi su 12mm preseka sto je višestruko vise od preseka kontakata u utičnici upaljača.Šrafovi za priključivanje na kleme su M8 i kod konstantnog opterećenja od oko 450W kablovi budu topli na dodir.
Utičnicu upaljača možete koristiti ali samo za sitne potrošače poput raznih punjača za mobilne telefone, kamere i slično. Lap-top ili LCD TV izbegavajte jer su to uređaji koji trose 80-100W.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam svoj inverter povezao direktno na akumulator u kamperu. Imam kleme koje se ne stežu šrafovima, već su sa preklopnicima, i na njima ima tačno još po jedno mesto slobodno za priključak kablova. Mislim da sam stavio kablove Fi.6 ili 8mm, ne sećam se tačno. Znam da su bili teži za savijanje. Za sada dobro drže. Kako su mi objasnili električari, ne treba stavljati ni previše debele kablove, gubi se snaga takođe. Ja se ne razumem, ali ih poslušao. Možda sam pogrešio. Ove godine mi je ćerka čak koristila peglu za kosu (mada istine radi, pegla je posle par puta pregorela). Ali kablovima i inverteru ništa.

Nameravam da ubacim solar, samim tim i veći akumulator, tako da ću verovatno malo promeniti poziciju invertera, ali generalno, po meni inverter te snage treba da bude prikopčan direktno na akumulator, a samim tim i u njegovoj blizini.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Kod mene su kablovi 6mm i nisam obracao paznju na grejanje istih , imaju duzinu od skoro 2 metra a izmedju akomulatora i invektora i osigurac od 30a pa verujem da bi on bio prvi koji bi reagovao na opterecenje kablova inace mi je na stalno naponu lcd 19 incni monitor i vrlo cesto neki od uredjaja koji se dopunjavaju od baterija za foto aparat do lap topa jedino sto me nervira je kuler koji poprilicno kvari tisinu .
Vidim na oglasima u limundu da su poceli da nude solarne panele, a Nikadam ih je spomenuo kao i Mustang u svojim vozilima kao pozitivnu spravu.
I ako sam napravio pomak u potrosnji el. energije polako menjajuci sijalice led diodama ponovo mi se javlja pitanje koji su resursi u akomulatorima dovoljni i koje potrebe zahtevaju ugradnju solarnih panela od 80w (na primer) po ceni od 250e ?
Nikadam je bio skoro stalno u pokretu pa verujem da su mu akomulatori u kamperu bili stalno puni (verujem da ima akomulatore posebne samo za stambenu jedinicu) koja je potrosnja u pitanju DNEVNA el energije. ?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Presek od 6-8 mm je u redu za snage do 400W a to je struja od 33A iz akumulatora. Potrošač od 600W vuče iz akumulatora oko 50A, što zahteva kablove preseka od min. 10mm!
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Cena za solar je mnogo viša od 250 eur.

Ja se već celu godinu, po malo i povremeno raspitujem o solarima.

Lično, mislim da o modelima ispod 90w ne treba ni razmišljati.
Ono o čemu Gros govoriš, a u vezi 250e, je verovatno duplirana cena onog modela sa Limunda. Ali osim solara, vrlo je važno koji regulator punejnja staviti. Tu su cene različite, ali svaka cena ima scoje zašto.
Koliko sam u toku bez nekih 500-600e, teško se može proći. Voleo bih da je cena niža. Ne znam kako je to NIdacon uradio, on je izgleda zadnji ugradio solare, pa je sa cenom najfriškiji.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Potrebna snaga panela zavisi od načina upotrebe kampera.
Da li se više dana boravi u jednom mestu ili se više vozi. Ako se više boravi u kamperu i koriste razni potrošači naravno da je potreban jači panel.
Iz mog iskustva nikako ne koristiti slabiji od 80W, 120W je solidna snaga ali je optimum 150-180W.
Regulator je vrlo bitan i od njega zavisi stepen iskorišćenja solarnog panela. Isključivo koristite one urađene u PWM tehnologiji.
Omnia mea mecum porto
Odgovori