GREJANJE KAMPERA I BOJLER

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

" Marta" je dao predlog za novu temu

Iskreno nisam imao koga da pitam desavalo se da izadjem iz kampera i ne znam dali ostaviti TRUMa pec ili ne . Dilema je svaki put , pomalo sam se kurazio preko noci, radi pa tu sam, prvih noci svako paljenje termostata se cuje, pa opet ?
Isto tako mi se desilo da se ugasi usled vetra nocu probudi me zima.
Kakva su vasa iskustva , bilo bi interesantno cuti rezim na kome rade Vase peci.
Hvala za temu!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pravo pitanje u pravo vreme. Pre sat vremena sam hteo da postavim pitanje u vezi gasenja grejalice na jakom vetru ali sam izasao u setnju pa se evo sada uključujem.
Jos uvek sam na Kopaoniku. Duva na trenutke strahovito jak vetar koji neprijatno ljulja kamper i gasi grejalicu. Moraću izgleda da promenim lokaciju. Kod mene je u grejalici klasičan alkoholni termostat koji menja jačinu plamena prema zadatoj temperaturi. Nema nikakvu automatiku za automatsko paljenje ako se plamen ugasi. Kod gasenja moram ponovo ručno da je startujem.
Kada je bezbednost upitanju mislim da je apsolutno bezbedna jer se sagorevanje odvija praktično van kombija. Plamenik nema nikakvog dodira sa unutrasnjim vazduhom tako da je čak i uslučaju da je ventil na termostatu neispravan onemogućen dovod plina u unutrasnjost kampera. Sav nesagoreni plin izaći će kroz dimnajk. Kad napustam kamper uvek smanjim termostat na minimum i za sada nikada nisam imao problema osim da se ugasi ako je vetar jak.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Cim sam dosao kuci sa planine bitno sam povecao zastitni lim ispod poda kampera a sluzi da zastiti deo grejalice koja je ispod poda van vozila.
Orginalni zastitni lim ispod trume 3002 je 15x25cm , sada je bitno siri u smeru kretanja isto sam se trudio da zastitim i od bocnog vetra krivio sam neki lim, naravno da ne zatvorim hermetici, slede probe sledece nedelje i ako sam svestan da vazduh ne mozes zadrzati. Najosetljiviji trenutak je kad termostat iskljuci glavno napajanje i ostavi mali plamicak do sledeceg startovanja zadate temperature.
Mislim da najveca opasnost preti od auspuh cevi i njegove izolacije posto se ne moze do nje nikako prici za nikakvu eventualnost (naravno ukoliko su termostati ok)
da li koristite ventilator koji salje topao vazduh po kamperu ili samo izracujete pec ?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Očigledno je da je tvoja grejalica drugačija od moje. Da li kod tebe automatski startuje kada se ugasi ili ne? Meni se grejalica nalazi ispod a "auspuh" u samom garderoberu pa je eventualna intervencija moguća vrlo lako(ne daj bože!). Ventilator koristim samo kad koristim tus-kabinu. Primetio sam da je veliki gubitak toplote u samim razvodnim cevima. U "alkoven" kabinu jedva da i stiže topao vazduh kroz te cevi, pa sam taj vod prema kabini zatvorio tako da dole imama bolji razvod toplog vazduha. Gore, u kabini je i onako dovoljno toplo.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

http://img29.imageshack.us/img29/1912/pecio.jpg

Deo peci kroz koji se hrani vazduhom gorionik, nalazi se ispod poda delimicno izlozen vetrovima.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Razmisljao sam i ja da stavim neki veći zastitni lim ali dođe zima brzo, ko će ispod kampera, drugi put... Javi kad isprobas da li ima efekta.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Efekti koje spominjes su isti i kod mene i ako je ventilator dodatna opcija i kosta oko200e malo vajde sam video od njega ili da pec bude od 8--10 ,
Imao sam priliku zbog mojih prepravki da rasturim taj sistem pa sam otprilike video kako radi . Nemam sistem koji samopali nego recimo kad je na 3. radi da termostat dostigne tu temperaturu a potom se utihne glavni dotok i ostane mali dotok tek za plamicak ko u upaljacu i ceka da termostat javi ponovnu potrebu za temperaturom . U rezimu tog malog plamicka je osetljivost na vetar najveca. Ventilator je priljubljen uz telo s unutrasnje strane rebara grejalice i jednostavno crpi njenu temperaturu, verujem da ima efekta samo u opcijama 8--10 .
Auspuh prima veliku temperaturu i ima dodatnu izolaciju jer je uz konstrukciju da ne duzim dodavaj te jos sta se ima reci ili sam nesto krivo rekao.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Kada je jako hladno i kada duva jak vetar ili kada se grejanje koristi tokom voznje, grejanje treba drzati na minimalno broju 3. Plamicak je isti ali okruzenje ima visu temperaturu opa je otezano gasenje.
Ovo su moja iskustva sa ALDE gorionikom u mom starom AUTOSTAR kamperu.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Odoh na spavanje, pozdrav svima!
Omnia mea mecum porto
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Gasi grejanje. Sala...
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

i ja sam pri kraju mog radnog dana Pozdrav
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Zoki, danas se nisam pojavio. Ovih dana se vidimo.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Koliko plina trose vase TRUMA grejalice? Ja ukupno zimi potrosim oko 30 litara plina za 7-8 dana. Ukupno, mislim da uvek ima tople vode, frižider na minimumu, grejalice od 1-3, povremeno reso. Ne znam da li je to normalno ili ne?
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Za 4 dana grejalica od 3-6 non stop, frizder nepalim,sporet samo za kafu, bojler mi je na struju, otprilike ni pola boce, kusur potrosim u firmi da bi sledece putovanje opet bila puna.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Mene je spasila ugradnja webasta (ebersprehera). Ova truma pec combi 4 koju imam se kvarila vec nekoliko puta. Zadnji put sam pre nekoliko dana uradio servis u Ljubljani kod ovlascenog servisera (promenio je sve unutra) radilo je super tri-cetiri dana i sada opet nije u redu. Kaze mi serviser da je verovatno do plina (to cu znati uskoro kad promenim bocu). U svakom slucaju ove nove peci sa tolikom elektronikom su bezveze bolje mi je radila pec na starom Burstneru.
Odgovori