Startovanje dizel motora zimi

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Posle povratka sa vikend vožnje kamper je parkiran i u rezervoaru je po pokazivaču bilo 1/4 rezervoara. Pre par dana sam pokušao da startujem motor ali bez uspeha, akumulator nije izdržao duže verglanje. Temperatura -7 C , inače bez problema pali na -15 C. Iz predhodnog lošeg iskustva sa grejačima proverio sam ih i u redu su.
Dopunio akumulator, verglao i opet ništa. Nabavio profi starter i opet bez uspeha ni znaka da će upaliti. Pomislio sam da je pumper greškom sipao običan dizel D2 umesto eurodizela pa da se nije možda "zamrz'o. Gurnem crevo 1,5m u rezervoar a on suv kao barut, ni kapi goriva unutra. Magija, kazaljka pokazuje četvrtinu. Pomislio sam da mi je neko istočio gorivo pa sam dolio 20 lit. Međutim, opet isto, ni znaka. Danas sam fenom zagrejao celu instalaciju, filter, boš pumpu i opet ništa.
Pomoć prijatelja?
Omnia mea mecum porto
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Vazduh je problem. Posle sipanja goriva mora da se odvrne jedna dizna i da se vergla dok ne procuri gorivol. Zavrni diznu i upalice.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

ako ne uspes da ga upalis ni posle otklanjanja vazduha iz instalacije goriva,nema dileme da je gorivo loseg kvaliteta, filteri za gorivo ili ...
Kada sam imao dizele i bio u takvoj situaciji jedna stvar me nikad nije izdala za startovanje a to je kanta od 10-15litara sto toplije vode iz bojlera ukoliko si u prilici , posipaj polako po glavi motora i instalaciji za napajanje goriva i tako ce par trenutaka kasnije metal imati dobru temperaturu i lako upaliti koliko god da je los motor.
Ne brini nemoze voda nikakvu bitnu stetu da nacini ceo sistem je potpuno zatvoren a po startovanju ce sve ispariti sa metala.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Hvala za savet, pokušaću sutra po danu.
Poslednja izmena od mustang u 29 Jan 2010 19:26, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Kamper je prešao do sada oko 89000 km, motor nema ni kap ulja na sebi i ovo je prvi put da zataji (osim grejača). Verovatno je u pitanju neprijatan splet okolnosti. Doduše, imao sam slučaj da u isto vreme pukne spoj zice i klema sa razvoda +12V od akumulatora prema tabli i pregori grejač.
Obratite pažnju kod skidanja akumulatora na Dukatu, žice su kratke i od natezanja zna da pukne klema na razvodnoj ploči koja se nalazi na levom krilu iznad akumulatora.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

nemoj da brines nisi ni prvi ni poslednjikoji se iznenadio sa dizelom na velikom minusu. Meni se toliko puta to desilo u zivotu da sam na kraju imao osecaj srece kad god upali u tako ekstremnim uslovima ( vazi za sve modele koje sam imao kola) Par godina unazad jednostavno sam resio da sto kazu nasi seljaci :DA TO VISE U MOJU AVLIJU NE ULAZI
Otada kad eliminises dizele primeti ces kako ti je kvalitetan radio u kamperu ili nije ili jednostavno uzivas u mirnoj i tihoj voznji!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dobar je dizel, ja do sada nisam imao problema sa njim, a već više od 10 godina ga vozim. Sve zavisi od starosti motora, kvaliteta goriva i uopšte održavanja. Pre sam vozio benzinjare i kleo se u njih, ovim novim dizel motorima zaista nema mane.
Generalno, ako je vozilo mnogo pregazilo, biće muke sa njim, išlo ono na dizel, plin i benzin, svejedno je.
Za kombi Ducato 89.000 km je čipkin dim, i nema zime za njega još dugo.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ja sam bio okoreli protivnik dizela dok nisam slučajno u nekoj zameni kupio Fiat Marea 1.9 TD i odusevio se obrtnim momentom i ubrzanjem tog motora. Presao je bio 220000 km i nije trosio gram ulja. Doduse, bučan dok je hladan ali na -20 je palio besprekorno. Sada imam auto sa HDI motorom koji je toliko tih da ponekad pomislim da je benzinac. Novi dizeli su stvarno ok mada mi se Grosova ideja za Dukato na plin mnogo dopala jer sam ranije vozio auto na plin.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja trenutno vozim resitizovanu Vectru sa Common Rail motorom, 1,9CDTI 150ks, zaista nemam nikakvih problema, ubrzanje je oko 9s/100km, motor elastičan, potrošnja je oko 6lit/100km, uopšte ne osećam da je dizel, ne čuje se u vožnji.
Svakome preporučujem dizel motore nove generacije, od poznatih evropskih proizvođača, oni samo traže redovno održavanje,
Ja sam sa ovom Vecrtom za 3 godine prešao 150.000km, bez ikakvog ozbiljnijeg i neubičajenog kvara. I dalje radi besprekorno, a znam da je vozim na auto putu i preko 200km/sat.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Da nije možda taj CDTI, Fijatov motor 1,9 JTD ?
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Italijanski je motor, koliko ja znam, ako ne isti, onda vrlo sličan, verovatno samo nešto dorađen za Opel-a,
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Da li je ko cuo sa promenom tablica i novim saobracajnom knjizicom biti i broj motora ?
U nekim diskusijama sam cinimi se cuo da u novim knjizicama uopste nema ta rubrika, motor ce se smatrati deo za zamenu, a ne da bacamo silne pare za turske remont delove !!!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Trebalo bi da bude tako i ja sam nesto čuo ali ne verujem dok ne vidim lično. Tako je trebalo i da se ukine tzv. Seseljeva taksa tj. porez na upotrebu motornih vozila. Ne samo da nije ukinuta nego je i povećana. Neće se država odreći tako lako čistih para.
Poslednja izmena od mustang u 29 Jan 2010 22:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

I ja sam nešto načuo da je trebalo navodno od ove godine da se motor računa kao običan deo za zamenu, tako da će se prilikom registracije gledati samo broj šasije vozila.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

od sve tehnologije i 000000 km na kraju kanta tople vode paali masinu ,jedva cekam da cujem rezultat ???
Odgovori