Detektori za DIM i CO gasove

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pregledom ponude u zadnjih mesec dana na stranicama limunda primetio sam cescu pojavu detektora CO gasa kao i detektora za DIM.
Cena tih novih sigurnosnih detektorskih uredjaja je vise nego dostupna danas a Kamperisti koja svoja voila koriste zimi kada je grejanje u kamperima i po nocu vise nego neophodno.
CO gas koji ukoliko se pojavi u kamperu u trenutku kad spavate ne dozvoljava skoro nikakvu reakciju i uvek vrlo smrtan, dok za pojavu dima u takvom prosoru bi svakako bio sok.
Izbeci takvu neprijatnost u korenu svakako je najednostavnije sa ovakvim detektorima koji se oglasavaju sa sirenom od 85 decibela i sigurno bude iz najdubljeg sna.
Cena po uredjaju je oko 1600 din po komadu poseduju baterije od 9v sa radnim vekom od 6 meseci kao i taster dugme kojim mozete izvrsiti test ispravnosti.
Licnim primerom savetujem da ih ugradite u Vase vozilo.
Ove uredjaje mozete kupiti na stranicama : http://www.limundo.com/
Slika
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Gledam po našim sajtovima cene detektora za CO. Uglavnom se kreću od 1.200 do 1.500 din. Uopšte se ne zna ime prozvođača i sl.

Pretpostavljam da je Made in China.

Nabasao sam na hrvatski sajt: http://www.elmaco.hr/detektor%20co.htm od renomiranog proizvođača Honeywell
Poslednja izmena od sprinter u 29 Okt 2010 20:48, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Evo i komentara i karakteristika uređaja

http://www.shop-in-zagreb.com.hr/honeyw ... -4120.aspx
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Dobio sam od prodavca -radnja gde sam preuzeo uredjaj sve pratece dokumente od uredjaja , ima tester dugme koje pritisnem s vremena na vreme i oglasi se zvukom , takodje ima i treptecu diodu na 20 sek. Ne znam kako bi ga prakticno isprobao, inace sam procitao tekst sa Hrvatskog sajta, onako upozorava na oprez. Inace znam --znao sam coveka zetov prijatelj sa pecanja jedne zime udavio se - ugusio ? u prikolici.
a detektor za dim takodje ima treptecu diodu i test za sirenu , nisam ga isprobao zato sto ne pusim i niko ne ulazi u kamper ko pusi ali sad cu zamoliti nekog koliko za test.
Svakako kupi ove uredjaje sirena je dovoljno jaka zlu netrebalo !
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Upravo gledam modele. Trenutno se uglavnom sve vrti oko jednog ponuđača iz Bgd - model gabel ili tako nešto. Cena 1.300din.

Najvažnije je da je uređaj pouzdan i da ne falšuje, kod njih mi je to jedino bitno, sve ostalo je manje važno.
Poslednja izmena od sprinter u 29 Okt 2010 21:47, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Odkad imam detektore za dim i co gasove na srecu nisaam imao prilike da ih cujem sem sto treperi led dioda , doduse postoji i tester dugme koje ga aktivira . Svejedno da nebi pravio dimove tipa cigarete i ostale neprijatne nekako sam se dokopao mirisnih stapica koji inace funkcionisu tako sto se ozare nesto kao spirala za komarce, stavim jedan stapic u pikslu potpalim i cekam polako se dimi i posle minut upali se detektor za dim i pisti u intervalima 10 sekundi pa 10 cuti pa opet . Bilo je potrebno 20 minuta da se izluftira kamper i ako sam odmah izbacio onaj upaljeni stapic. dakle radi i zaista savet svakom ko koristi kaper zimi zbog grejanja a postoje i moguci drugi izvori dima da ne nabrajam . Jeftin uredjaj ima ga na nasem trzistu nije skup mislim da je do 1000din .
Ovaj drugi detektor za CO se nije aktivirao i ako sam ocekivao da bi mozda mogao, ali prvom prilikom kad mi boca sa co gasom bude pri ruci (gas za varenje ) probacu ga, za razliku od dima ovaj gas je mnogo opasniji ili smrtno opasan bolje reci i ako je dim agresivan i moze da vas probudi iz sna CO upravo suprotno opija vas neprimetno iz stanja sna omamljuje i potom se vrlo cesto zavrsava sa smrtnim ishodom . Cena i ovog uredjaja nije velika mislim da je i on negde oko 1000 din i takodje ga ima kod nas , ako treba pomoc oko adrese ok . Nije mi namera da reklamiram prodavca vec povecam bezbednost kampera . Pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Desavanje ovih dana i tragedija koja je odnela cetiri mlada zivota, izaziva stalni oprez od CO gasova.
Ova tema je bila aktuelna i pre a saznanja da sigurnosni uredjaji se mogu kupiti z relativno mali novac. Upozoravaju i upucuju da ovi uredjaji treba da budu sastavni element svakog naseg vozila .
Ponovo je postavljam ovim tekstom na prvo mesto i upozoravam da su sa nama na putovanjima nasi najmiliji.
Slika
Slika
Slika
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ugljen dioksid je produkt sagorevanja ugljovodonika i nije otrovan - jedini problem je što vezuje kiseonik prilikom sagorevanja pa je moguće da dođe do nedostatka kiseonika pa samim tim i ugušenja, u prevodu znači ne paliti vatru (roštilj i sl. kao i drugo) u prostoriji bez dotoka vazduha i odvoda produkta sagorevanja (dima i gasova). Kako ovo svi znaju, dodaću da ugljen monoksid - koji je izuzetno otrovan - nastaje kao produkt nepotpunog sagorevanja ugljovodonika. To se dešava kada je npr. smeša koja dolazi na sagorevanje (ekspanziju) u SUS motorima neadekvatna - prebogata ili presiromašna. Usled nepotpunog sagorevanja dolazi do značajnog povećanja koncetracije ugljen monoksida u produktima sagorevanja koji mogu dovesti do trovanja.
Izvinite ako sam dosadan, ali je malo smrtnih slučajeva koji nastaju ovako, međutim zaista ih ima. Za sprečavanje takvih tragedija potrebno je samo malo tehničkog znanja

Razlika između etanola i metanola je mala, ali etanol pijemo stalno (kroz alkoholna pića), a kada bi popili i samo jednu čašicu metanola (koji je izuzetno otrovan) došlo bi do slepila ili smrti. Jedan od problema je što je detoksikacija metanola veoma teška, a najlakša je kada se nakon njega konzumira etanol. Na ovaj način su i neke velike pijanice preživele torvanja (nakon trovanja metanolom popili su domaću ili neku normalnu rakiju od etanola).
Poslednja izmena od lio u 16 Jan 2013 12:33, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori