LED rasveta

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Poveden Mustangovom idejom o montiranju led dioda iz kucne radinosti i pretrazivanju po radnjama ponuda kod nas (u Beogradu) napravio sam sasvim zadovoljavajuci efekat za dve lampe iznad lezaja.
Prvo u radnji su mi pokazali tablu sa raznim modelima led dioda , odlucio sam se za nesto zagasitiju boju od one plavicaste ( najslicnija je dosadasnjim sijalicama ) zatim sam se odlucio za fleksi samolepljivu traku sa tri diode u nizu (nestala im je ponuda sa 4 diode ) cena 118 din po elementu.Slika
Objasnio mi je prodavac da ih mogu seci na odredjenim mestima i tako praviti kombinacije .
U mom slucaju sam se EKSPERIMENTALNO odlucio za po dva elementa ( 6 dioda ) za po jednu lampu

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Zadnja fotografija je napravljena u potpuno zatamljenom prostoru sa telefonskom kamerom bez blica = potpuno zadovoljava sve moje zahteve .
Naglasio bih da sam i pre eksperimentisao sa diodama i nije bilo za objavljivanje za razliku ovog eksperimenta koji sam krajnje jednostavno pimenio a CENA visestruko jeftinije sa samo malo truda uz pomoc lemilice .
Pozdrav
Poslednja izmena od groskamper u 28 Sep 2010 19:47, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sprinter jesi promenio rasvetu Kakav je rezultat utisci ?
OD 14 sijalicnih grla zamenio sam6 ja sam prezadovoljan , kod centralnog lustera sam ugradio 4 x po 3 diode sad zadovoljava .
Radnju koju sam otkrio prakticno pokazu na tabli jacinu svetla koje kupujes tako da skoro nema omasaja . Pitao sam koliki je vek , dobio sam odgovor da jos nikom dosad nije pregorela ni jedna (nemaju ni jednu reklamaciju)
Slika
Slika
Slika
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ništa me ne pitaj. Drhtim kao kombajn na malog gasu. Sijalice još nisu stigle.
Trebalo bi da dođu krajem sedmice.
Čim stignu, slikam ih , pa se javljam.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Vek led dioda je 95.040 sati ili 11 godina neprekidnog rada . Kazu ljudi . Kod mene stepenisno svetlo u kuci radi vec 10.800 sati na 220 V . Prepakovao ih majstor jer nisam ostavio prostor za trafo.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Stigle led diode.

Ugradio sam ih u kamper, odmah popodne.

Evo slika. Stavio sam novčić od 2 dinara radi upoređivanja veličine.

Slika
Slika


Evo kako izgleda kada se ugradi na mesto postojeće halogene.

Slika

Svetlost koju daju je najpribližnija halogenoj.

Diode sam samo stavio u postojeća grla.
Sve pasuje, i staklo može da se stavi, tako da sam prezadovoljan.

Pratio sam potrošnju, preko kontolnog sata. Ranije čim upalim plafonjerku kazaljka krene na levo, sada miruje, što znači da je potrošnja minimalna. Sačekao sam veče da bih se uverio u količinu svetlosti, prezadovoljan sam.
Pozdrav
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter, na tvom modulu su iste trostruke LED kao kod mene. Ako zagledas videces da svaka ima 6 nozica, sto znaci da ih ukupno na modulu ima 18.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja se malo slabije razumem u ovaj deo tehnike.
Pretpostavljam da to što su diode sa tri nožice, da je dobro. Ima li razlike u odnosu na one druge?
Poslednja izmena od sprinter u 30 Sep 2010 22:25, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

A evo i linka gde su karakteristike, stim da su meni došle iz Slovenije

http://www.alibaba.com/product-gs/33917 ... 4_LS_.html
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

To sto su po tri na istom peletu tj. silicijumskoj plocici, znaci da mogu da stanu vise komada po jedinici povrsine.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Vazno da zadovoljava tvoje potrebe, jacinu i boju svetla. Kod mene ne izgledaju tako lepo ali super radi ista boja i jacina kao do sad sa halogenim sijalicama, izlazio sam tri puta nocu da proverim pre nego sto krenem u kompletnu akciju.
Poslednja izmena od groskamper u 30 Sep 2010 22:59, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kao što kažeš, važno je da zadovolji namenu.
Ti i Mustang se razumete u takav vid prepravki, ja baš ne, iako se trudim. Ali imam već sedih, pa bar za neke stvari znam da ih ne znam i mogu da shvatim koje su mi mere i granice. Za ostalo važi pravilo "plati pa klati" ili angažujem stručnjaka.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Vazno da ce nam zimi na Kopu i Jahorini kamperi svetleti ko JELKE
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Upravo tako.
Pre toga, čim bude u najavi dobar i iole prijatan vikend, pravac Tara ili Zlatibor.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Danas zavrsena potpuna zamena svih svetlosnih izvora u kamperu, doduse iz dva puta ali kad je namera onda se to nekakao i privede kraju. Za one koji se pitaju sta to pricam reci cu da se radi o 14 svetlosnih izvora+ 1 za u orman koji je pola pola za napolje - spoljno svetlo.
Dakle sijalicnih mesta koliko hoces sve su fabricki postavljena nista nije dodavano niti oduzimano.
Moram naglasiti da sam sve sijalice zamenio sa led osvetljenju u potpunoj iste svetlosne jacine.
Kako sam imao mogucnost da dodajem i oduzimam lcd module po sijalicnom mestu a usporedjivao sa predhodnom jacinom svetla koje je davala halogena sijalica nije bilo promasaja . Odlucio sam se za toplo belo svetlo potpuno ista boja kao iz halogene sijalice , sem za u tus kabini i iznad radnih kuhinjskih elemenata gde sam kombinovao module hladnu i toplu belu i potpuno pogodio.
Nakon zavrsenih radova izmerio sam potrosnju po sijalicnom mestu= 1w sta to znaci mozete zamisliti. U "pastetici" sam imao halogenu orginal sijalicu 10w pa jednostavna matematika 10/1 trenutno.
Sabiram 19'' (lcd=30w tv tjuner=10w antena =5w) deklarisani maksimum +svetlo bez wc-a oko 1 x8= 8w sa akomulatorima za unutrasnjost kampera od 120 ah, koji zimi imaju pola snage === ma necu da racunam jednostavno prepusticu se zadovoljstvu.
Pozdrav.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam za vikend bio na Perućcu, posetili smo rečicu Godinu, dugačku 365m, sa svim pripadajućim delovima ( pritokom, mostićem, slapovima, i sl) prespavali na Tari, tik uz hotel Omoriku.

Vreme je bilo fenomenalno, vazduh čist, kolorit boja nestvaran, pogled sa vrha Tare na jezero i Drinu upečatljiv, sve u svemu pun pogodak.

Isprobao sam led rasvetu na kamperu, prezadovoljan rezultatima. Zaista je potrošnja toliko zanemarljiva, da se prosto utrkuješ koje ćeš lampe upaliti.

Uz nas na Tari bio je i jedan kamper-alkoven iz Loznice, širi se pokret.

Preporučujem svima zamenu sijalica sa halogenki na led diode. Ja naručujem još 3 sijalice, jednu za mesto iznad šoferke, drugu na spoljašnjoj sijalici, i treću za rezervu.

pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 25 Okt 2010 23:32, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori