Zimsko održavanje kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Mesto za novu temu, isprovocirao novi član bekamika:

Za bekamiku, sistem za vodu se zimi održava tako što se pred mrazeve isprazni sistem. Ako ti je noviji kamper on ima sigurnoisni ventil koji se sam aktivira pri niskoj temperaturi. Pronađi na kamperu ovaj ventil, uglavnom se nalazi negde u blizini nekih uređaja koji koriste vodu, bojlera, truma peći, ili u garaži uz pumpe. Bez obzira na ovaj ventil, treba da na rezervoaru pitke vode izvučeš čep na dnu i voda će sama izaći. U postupku izbacivanja vode, uključi pumpe za vodu, otvori slavine, ali kada slavine počnu da šište, već je vreme za isključivanje pumpi, nije dobro da one dugo vrte "na prazno". Ali bolje i to, nego da ostane vode u njima, pa da zamrznu.

Ako će se kamper koristiti zimi, ukoliko se nema grejana garaža, što je u većem broju slučajeva pravilo, generalni savet je da se kamper puni vodom neposredno pred put, i da čim se vrati sa puta, da se sistem isprazni.

Ja u tank otpadne vode, kada krenem na zimovanje sipam čašu,dve 100% -og antifriza i to se pokazalo kao dobar potez. Neki od kolega sve vreme dok kamper koriste u zimskim uslovima, drže tank otpadne vode otvoren, može i tako.

Posudu za toalet početkom Novembra dobro isperem, dezodorišem i ostavim praznu.

Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 22 Sep 2010 23:37, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Tank čiste vode se na novijim kamperima (osim ako se ne radi o samogradnji) uglavnom nalazi lociran na ušuškanom mestu koje ne dozvoljava da se voda u njemu zamrzne baš tako lako. Sličan je slučaj i sa instalacijama, tako da ne bi trebalo da razmišljaš o tome previše. Ne znam za bilo koje "humano" sredstvo za pripomoć. Ukoliko ti se tank nalazi na kritičnom mestu u kamperu, možda je rešenje ugradnja grejača za vodu, tipa grejača koji se koriste za otpadnu vodu. Svrha je ista.

Ja kamper koristim i zimi i do sada nisam imao nikakvih problema sa zaleđivanjem vode, što ne znači da neću imati.

Pozdrav
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Radi se o novijoj generaciji kampera. O kom kamperu se radi , koji model i tip je u pitanju. Tada se lakše može dati odgovor. U svakom slučaju, lepo je kada se porodica kampera uvećava, čestitam.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Kljucno je da se nadje tehnicki pregled koji pravilno tumaci zakon. Odstampajte izvod iz zakona koji kategorise vrstu vozila i pokusajte prvo u Zajecaru da zavrsite tehnicki. Ako ne uspete javite se da pokusamo da vam pomognemo da uradite tehnicki u Beogradu.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nameravam uskoro da preventivno očistim sistem za vodu u kamperu. Imam osećaj da je bolje preventivno postupati, nego čekati da se sistem zapuši, blokira, pa tek onda delati. Za ovo me je isprovocirao moj rezervoar za vodu. Prilikom pražnjenja vode, uočio sam da su se po obodima rezervoara pojavile manje naslage kamenca. Mogu samo da pretpotavim, kakvo je stanje u cevima i u bojleru.

Konsultovao sam ljude iz vodovoda, oni su mi predložili da uzmem 1 litar esencije i da je pomešam sa 10lit. vode, sipam u rezervoar, pa da tim rastovorom delujem po cevima i po sistemu u vremenu od nekih sat-dva, pa da onda isperem sistem.

Ne znam da li neko od forumaša ima ovakakvih iskustava i da li ima drugih nekih predloga i rešenja za ovakve situacije.

Mislim da bi svako ko ima kamper preventivno trebao ovakav servis da uradi bar jednom u godinu ili dve, očuvaće se sistem, naročito pumpe i bojler, zamena istih je poprilično skupa, a i kvar se uglavnom desi baš onda kada je sistem najpotrebniji.
Poslednja izmena od sprinter u 27 Okt 2010 23:06, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Možda bi trebalo delovati sredstvom za održavanje mašine za pranje posuđa, mada nisam siguran.
Soda bikarbona, kristali limunske kiseline (limuntus), kalgonit?
Poslednja izmena od sprinter u 27 Okt 2010 22:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Video sam slican problem kod poznanika na 100 litarskom rezervoaru za vodu da je kaze jednom prilikom natocio vodu sumljivog kvaliteta i pojavila se skrama ali skliskava podloga , nesta slicno se i na mom rezervoaru desilo i prijatelj me je uputio na marine prodavnicu slican problem imaju i jahte .
Kaze da postoje tablete koje se stavljaju u rezervoar i tako sprecavju ove pojave ,, raspitacu se ovih dana o njima .
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Verovatno se radi o tome da treba smanjiti tvrdoću vode.

To je dobro za ubuduće, i treba znati kako se štiti od kamenca.

Ovih dana bi trebao da delujem na postojeće stanje i očistim sistem dok nije zaglavio.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Imas filtere na tvojoj punpi i skroz je ok da ga ocistis ima ovde opis kako to uraditi pre nego sto necistoca udje u ventilcice punpe

http://zanimiv.net/caravaning/file/crpalka_za_vodo.pdf
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Tako ću i uraditi, nisam baš gledao model pumpe, ali ne bi trebalo da se razlikuju jedna od druge ne znam koliko.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sve češće srećem ljude sa problemima sistema za vodu, kamenac, ljigave naslage itd.
Pošto je voda koja se toči u rezervoar kampera uglavnom sumnjivog kvaliteta i zna da kod dužeg stajanja dobije neprijatan miris ja sam od prvog dana korišćenja kampera koristio sredstvo za dezinfekciju vode "Galisept". Ima ga u skoro svakoj apoteci. Nikada nisam imao nikakvih problema sa kamencom, naslagama i slično.
Zato ga preporučujem svima kao sredstvo koje je sigurno provereno u praksi.
Poslednja izmena od mustang u 29 Okt 2010 18:17, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Još jedna stvar je vrlo bitna kada kamper ne koristite zimi a parkiran je na otvorenom.
Nije dovoljno samo ispustiti vodu iz sistema pomoću slavina ili ventila predviđenih za to. Trebalo bi iduvati vodu iz sistema i obavezno obratiti pažnju na dve stavari:

1. Obratiti posebno pažnju na pumpu za vodu jer nju možete skroz isprazniti jedino ako je skinete sa instalacije.
2. Ventil na WC šolji se takođe teško može skroz isprazniti.

Oštećenje ovih delova je skoro sigurno ako na temperaturama ispod nule ostane voda u njima.
Omnia mea mecum porto
Odgovori