INTERNET U KAMPERU

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Imao sam prilike da koristim internet u kamperu i za iskustvo od godinu dana uvideo koje su pogodnosti i kako sto bolje iskoristiti mogucnosti koje pruza.
Sto se tice opremljenosti naravno da prva stvar je lap top i ako moje iskustvo u eksploataciji govori da je dovoljno dobar Notebook od 10" nova generacija baterije drzi od 8-6h jedino ste uskraceni za dvd medije i kako se sve manje koriste tim je steta manja.
Razni modemi koje sam koristio MTS ili telelenor su dobri kod nas ali se ispostavilo na kraju da je skuplja dara nego mera a za inostranstvo gotovo preporuka o zabrani koriscenja .

Tako sam poceo da pretrazujem i druge mogucnosti i moja iskustva su otprilike ovakva.

Najbolji i najeftiniji nacin koriscenja interneta je putem wireless signala
pokazalo se da ga ima skoro na svakoj destinaciji gde sam boravio u Srbiji na Divcibarama svi hoteli ,Kopaonik Jat apartmani, Kladovo, Srebreno jezero,
U Grckoj skoro svaki hotel i bolji kafic
I ako su neke konekcije sa sifrom l zasticene ali za sok ili kafu sve se sredjuje a potom memorisete istu i dok god treba je djaba.
Muke oko konekcije su u tome sto su ti signali uglavnom usmereni prema prostoru koji je unutar tih objekata a kako su nasa vozila uglavnom na parkingu potrebno je pojacati mogucnost primanja signala.
Nekad su to bili skupi uredjaji, sad su cene pristupacne a upravo sad testiram jedan mali "tp-link usb sa eksternom antenicom on je najmanji u gami ovih uredjaja ali za razliku od mog Notebook wirelessa imam mogucnost da mesto ove antenice od 4 dbi stavim neku jacu na sam usb uredjaj ili na krov kampera od 8 dbi na 360 stepeni = 1200din do usmerenih mnogo jacih pa do grid antena gde postajete pravi spijun .
Tih antena i uredjaja ima na nasem trzistu cene su simbolicne u odnosu na sve drugo ili skraceno zavisno od zelja raspon je 1200-3500 dinara ako je ta cifra samo za jednomesecni racun nekog od do sad pominjanih modema MTS-a ili Telenora onda ce ova matematika svakako privuci vasu paznju.
Da bi bolje uvideli ponudu na trzistu evo ponude radnje koju sam juce obisao i kupio uredjaj .
http://www.nebo.co.rs/mreza.htm#340
Ovaj koji koristim trenutno zasad mi je povecao signal od komsije i pored njega jos dvojicu tako da se mogu siriti po netu za DJABE
Slika

Molim da ako ima i drugih iskustava da dopune tekst - temu
Dodacu da svi znaju ali ajde da napisem da preko interneta se moze gledati Tv program, zemlje Srbije (gde god daste) nasu stampu,kao domace i strane filmove ,putne mape i vremensku prognozu znaci Satelitska antena tv i ostali uredjaji se mogu uspesno zameniti.
O internet adresama ovih i slicnih programa u narednoj temi .
Pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Danas sam otisao do radnje tp-link sa gore pomenute adrese u nameri da kupim jacu antenu od 8 dbi i usporedim sa vec postojecom koju sam dobio sa uredjajem koji sam pre neki dan slucajnim razgovorom dobio savet da bi mozda bilo ok za kamper.
Radi se o malom TL-WN422G WIRELES G USB inace testiram na malom novom Notbook-u od 10 '' ASUS Eee
Kako to ustvari radi ?
Vrlo brzo se unesu drajveri iz instalacionog diska koji ide uz uredjaj ili prekopirajte cd na fles memoriju ukoliko nemate cd na uredjaju koji koristite.
nakon toga prikljucite uredjaj u usb konektor na vasem racunaru pritom mozete ili ne iskljuciti vasu wireless staru konekciju sve jedno ce vam se iz donjeg desnog ugla javiti vama poznata ikonica za konekciju pa potom odaberite nekog od ponudjenih ruter ili modem veza. Iznenadice Vas kolicinom pronadjenih korisnika !
Da ne ispadne sve sjajno mnogi iz tog menija imaju sifru, moj uredjaj prepoznaje od njih koji je slobodan pa tako nelutam mnogo iz prvog -drugog puta .
Isto treba znati i ako ste uspostavili vezu taj skim ste je uspostavili mozda ima uplacen - koristi neki slabiji protok pa je smor i vama i njemu zato kad nadjete najaceg sve je pesma a jaki su svi od 4 mb protoka pa na vise.
E danas sam kupio antenu od 8 dbi i usrafio na mali modem (modem je iste velicine kao MTS-ov) i dobio jos bolji signal.
Istina da nije toliko elegantan kao sa manjom antenom ali radi mnogo bolje i najmanji signal registruje i odrzava ga bez naglih oscilacija u nivou.
DA NAPOMENEM DA : NIKO OD ONIH CIJE KONEKCIJE KORISTITE NEZNAJU DA STE SE NAKACILI UREDJAJ NE OSTAVLJA NIKAKAV TRAG velika verovatnoca je da su to flet opcije tako da je ok jedino smara ukoliko je ko sto napisah opcija sa malim protokom mb.
Dodacu i da su danas dobili jos jace uredjaje koji su na usb signal vide kroz TRI zida izgledaju savrseno mali i lepi sa dve diskretne antenice od po 4-5 cm i imaju cenu od 2600- 3500 din

Verujem da ste me koliko toliko razumeli , vrlo korisna za nas spravica sa minimalnom cenom a velikim uzitkom

Nadam se da da nevidite ovo kao kradju a mene kao navodioca na istu . Internet ce svakako biti svuda oko nas kao i vazduh i ako smo svedoci da ce nam ove godine uzimati taksu na vazduh na Kopaoniku kao sto to rade vec kod Mokre gore Fruske gore i naravno Crne gore.
Pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Danas sam otisao do radnje tp-link sa gore pomenute adrese u nameri da kupim jacu antenu od 8 dbi i usporedim sa vec postojecom koju sam dobio sa uredjajem koji sam pre neki dan slucajnim razgovorom dobio savet da bi mozda bilo ok za kamper.
Radi se o malom TL-WN422G WIRELES G USB inace testiram na malom novom Notbook-u od 10 '' ASUS Eee
Kako to ustvari radi ?
Vrlo brzo se unesu drajveri iz instalacionog diska koji ide uz uredjaj ili prekopirajte cd na fles memoriju ukoliko nemate cd na uredjaju koji koristite.
nakon toga prikljucite uredjaj u usb konektor na vasem racunaru pritom mozete ili ne iskljuciti vasu wireless staru konekciju sve jedno ce vam se iz donjeg desnog ugla javiti vama poznata ikonica za konekciju pa potom odaberite nekog od ponudjenih ruter ili modem veza. Iznenadice Vas kolicinom pronadjenih korisnika !
Da ne ispadne sve sjajno mnogi iz tog menija imaju sifru, moj uredjaj prepoznaje od njih koji je slobodan pa tako nelutam mnogo iz prvog -drugog puta .
Isto treba znati i ako ste uspostavili vezu taj skim ste je uspostavili mozda ima uplacen - koristi neki slabiji protok pa je smor i vama i njemu zato kad nadjete najaceg sve je pesma a jaki su svi od 4 mb protoka pa na vise.
E danas sam kupio antenu od 8 dbi i usrafio na mali modem (modem je iste velicine kao MTS-ov) i dobio jos bolji signal.
Istina da nije toliko elegantan kao sa manjom antenom ali radi mnogo bolje i najmanji signal registruje i odrzava ga bez naglih oscilacija u nivou.
DA NAPOMENEM DA : NIKO OD ONIH CIJE KONEKCIJE KORISTITE NEZNAJU DA STE SE NAKACILI UREDJAJ NE OSTAVLJA NIKAKAV TRAG velika verovatnoca je da su to flet opcije tako da je ok jedino smara ukoliko je ko sto napisah opcija sa malim protokom mb.
Dodacu i da su danas dobili jos jace uredjaje koji su na usb signal vide kroz TRI zida izgledaju savrseno mali i lepi sa dve diskretne antenice od po 4-5 cm i imaju cenu od 2600- 3500 din

Verujem da ste me koliko toliko razumeli , vrlo korisna za nas spravica sa minimalnom cenom a velikim uzitkom

Nadam se da da nevidite ovo kao kradju a mene kao navodioca na istu . Internet ce svakako biti svuda oko nas kao i vazduh i ako smo svedoci da ce nam ove godine uzimati taksu na vazduh na Kopaoniku kao sto to rade vec kod Mokre gore Fruske gore i naravno Crne gore.
Pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Jeste upravo sada koristim modem jaci je signal sa vecom antenom i ako i manja uz modem koja se dobija potpuno zadovoljava moja ocekivanja . napomenuo sam da sam juce u radnji video nove modele relativno mali usb sa dve antenice teta iz radnje samo reci hvale za spravu.

422 je modem sa malom antenicom (GORE SA SLIKICE) a antena nasrafljena duza za 10 cm u crnoj boji
Slika

novi uredjaj koji mi preporucuju: Slika
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koja je marka i oznaka tog uređaja koji ti preporučuju.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Našao, model je isto TP Link TL-WN822N

Sad, ne znam kojka je razlika u odnosu na onaj koji si ti kupio. Da li 3.500din opravdava kvalitet, ili se samo radi o novijem modelu sa konformnijim radom jer je gabaritno manji . Pitanje je kakve su im perfomanse.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

kaze za razliku od 422 koji hvata signal kroz 2 zida ovaj to cini i kroz treci . tako kaze
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

tel: 011 311 0 959
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Čuo sam se sa gospođom iz radnje.
Njena preporuka je da se uzme ili 422g ili 7200nd.
Ovo zato što se na oba modela može ugraditi dodatna antena.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Gros, kakva su ti iskustva, da li da uzmem 422 ili 7200, preporuka?
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

ja sam probao ovaj 422 i eksperimentisao sa antenom mnogo je jaci od integrisanog na racunaru e sad sta da kazem o usporedbi ?
Kad pisem o ovome mislim na poziciju na Kopaoniku postoji sdignal iz JAT-a apartmana kad sam parkiran blize imam signal a 30m dalje corak nadam se da ce ovo da pomogne stvar, slicnu situaciju sam imao u Kladovu parking hotela Star, Srebrnom jezeru parkig ispred centralnih restorana tako mi je malo falilo da uhvatim signal ili ga imam za kratko pa se izgubi , e sad ce biti to druga prica.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam uzeo noviji model, oznake 722 NC. Razlika u ceni nije mnogo velika.
Sama snaga uređaja je mislim kod oba ista.
Po informaciji od prodavca, ovaj model sa oznakom N ima tu prednost što mu je brzina protoka 3x brža u odnosu na G modele, i ima posebno postolje sa USB i kablićem od skoro 2m. Po njemu, N uređaji komuniciraju sa G ruterom, ali obrnuto ne, odnosno G uređaji ne mogu da se upare sa N ruterima.
Zbog toga sam kupio 722NC.
Prijem je super.
Inače model 422G je bio dosta prodavan model.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

moj uredjaj 422 se svideo mom prijatelju pa sam mu dao a ja da kupim nov u ponedeljak , ako ijedna informacija vredi onda je ova tvoja blagovremena .
Jesi li u svom okruzenju nasao neku slobodnu konekciju. Kod mene i na poslu i kuci biram ko ima brzi protok...
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Puno mi je bolji prijem, uvek sam na full signalu, ma gde stavim lap top. Signala okolo koliko hoćeš.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Da ne zaboravim, ona "teta" na Novom Beogradu me je ubeđivala da uzmem model mislim 700 , crne boje sa antenom od 5 decibela. Na slici "probija 3 zida".
Ali nekako mi se nije baš svideo, glomazan je, ne mogu da ga nosim sa sobom.
Odgovori