INTERNET U KAMPERU

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nisam baš stručnjak za ovu oblast, pa neke stvari koje iznosim treba uzeti sa rezervom.

Koliko mi je poznato, Lap top ima fabrički ugrađen svoj uređaj za prijem wireless signala. Zbog racionalizacije - duže autonomije rada baterije, uglavnom se ubacuju moduli slabije snage.

Kada sam montirao 722NC, dobio sam još jednu mrežnu vezu, vezu br.2 koja podržava protok 150mbps. Zato smatram da nije stvar da li lap top podržava protokol za G, nego je stvar u osnovnom ruteru koji prima signal od provajdera. On treba da bude N, koji protok kreće od 150mbps pa naviše. Sa G je to mislim oko 50mbps i ne može više.

Rekli su mi u radnji još i to da N uređaj može da "vidi" i da radi sa G ruterom, da je kompatibilan sa njim, ali obrnuto ne.

Inače, ja nisam uzeo uređaj zbog kućne upotrebe, nego najviše zbog kampera. Letos sam jurio signale, nekad budu dobri, nekad loši, zbog toga sam odlučio da pojačam prijem signala, pa sam rešio da kada to već radim, da uzmem onaj koji mi daje mogućnost kačenja na više rutera i koji nije glomazan, zbog pakovanja.
Poslednja izmena od sprinter u 14 Nov 2010 14:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

U jedno od emisija na tv-u postoji izraz " misija zavrsena " kupljen 722 + antena 8 dcb instaliran na lokalnom nivou opravdava ulozena srestva a svaka konekcija na terenu bice pravo zadovoljsvo posedovati ovakvu spravicu.
Preporuka clanovima!
Pozdrav

PS. kad bi se nekako dohvatili povoljnih solarnih panela ali to u rubrici solarni paneli.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Gros, koju si antenu od 8 decibela uzeo, onu sa magnetom, ili onu što se šrafi na uređaj?
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

onu sto se srafi ,imam antenu tv na krovu i nervira me stalno je kao nesto zakacinjem , ovako stavim pored prozora antenu pa sta uhvati uhvati
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

sigurno, ne mogu se uhvatiti svi signali
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Evo jos jedne tehnoloske novine .
Da objasnim kako radi : Ukoliko posedujete lap top u kamperu i imate internet konekciju , dal je izvor neki od obliznjih hotela ili vaseg modema instalirajuci ovaj program (i sifru koju placate iz ovog oglasa)
Dobijate tv kanale ....

http://www.kupindo.com/Programi/9313916 ... 0-3-plejer

Slika
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

BOSS

Halo!

Ubih se trazeci postove na ovu temu i ne mogu da ich nadjem, mada sam u svoje vreme nesto o tome citao.
Imam jedno pitanje:
mozeli neko da mi „cirilicom“ objasni kako da poboljsam Wi-Fi domet i jacinu signala ukoliko je to uopste moguce?
Ima li neko iskustva sa tim i moze pouzdano da mi objasni funkciju, kako da prikljucim i konkretno me posavetuje
sta i gde da kupim? Ne bih da eksperimentisem, zeleo bih radje nesto dobro i provereno ukoliko postoji.
Napisao sam ekstra „cirilicom“, zato sto ocekujem jednostavno objasnjenje jer nemam puno pojma.

Pozz.............
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

groskamper

Dosta smo pisali u temi internet u kamperu.neka iskustva iz tad postojecih modela firme tp link
groskamper napisao:tel: 011 311 0 959
Pojacava postojeci integrisani uredja sa vaseg laptopa .Ja sam imao i produzni usb kabl a uredjaj je bio montiran na krovu kampera .
Reci cu samo da me je sluzilo dobro , kasnije slican uredjaj je kupio i Sprinter.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sinbad

U temi "internet u kamperu"??? Ja takvu temu nisam nasao. Search mi ne izbacuje da je nasao ista slicno.

Jednu takvu temu je svojevremeno otvorio Joe, ali je izgleda izbrisana.

Ja stvarno molim ljude da ako nemaju odgovor na postavljeno pitanje, ne pisu informacije koje su beskorisne, da ne bismo imali gomilu nedovrsenih tema, molim Vas i da ne upucujete forumase na prastare i prevazidjene teme koje samo slicno govore o slicnoj stvari. Hvala ;)

Ovako. Internet na otvorenom je uvek problem. Dok ste napolju u kampu, sve ce biti super. Tog momenta kad udjete u stambeni deo, e tu nastaju problemi. Stambeni delovi su uglavnom napravljeni od ALU lima koji je preko strujnog prikljucka uzemljen. Kao takav, predstavlja Faradejev kavez. Ulazak ili izlazak bilo kakvog radiotalasa u ili iz prostora je nemoguc, osim kroz prozor koji je od plastike a otvor je dovoljno veliki da kroz njega prodje cela talasna duzina WIFI talasa.

Znaci prijemnu antenu treba izbaciti napolje ili je postaviti pored onog prozora gde je najjaci signal.

Resenje je WI FI ruter koji moze da radi u "repeat" modu. On ce pokupiti WI FI signal pomocu spoljne antene i proslediti ga na drugom kanalu unutar kampike, pomocu unutrasnje antene. Koriscenjem "jace" spoljne antene mozete koristiti i slabije (udaljenije) WIFI signale.

Posto se ova tehnologija rapidno razvija, predlazem da se pre kupovine "rutera-ripitera" posavetujete sa firmom Netiks. To je kompanija u BG koja se bavi prodajom mrezne i wireless opreme, ujedno je najjeftinija u zemlji. Oni ce nam dati najbolji savet.

Svi ozbiljni WI FI provajderi rade sa njima.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

sprinter

Ja takođe nisam stručnjak u ovoj oblasti. Moja iskustva u korišćenju Wi Fi signala u kamperu su sledeća.

Kada ga ne koristim, kamper mi je pod nastresnicom. Prijemni signal Wi Fi je isti u kamperu i neposredno pored njega. U samom kamperu signal je isti.

Po meni mislim da nije suština u postojanju tzv. Faradejevog kaveza. On postoji, ali bih verovatno uočio da ima drastične razlike. Bar kod mene, to nije slučaj.

Moj problem je bio neznanje na kojoj fizičkoj udaljenosti se nalazim u odnosu na odašiljač u momentu kada mi treba signal i kako da ga pojačam a da ne pomeram kamper, jer sam uglavnom na terenu koji mi ograničava manevar.

Ja sam se dvoumio da li da se opredelim za varijantu pojaćanja prijemnog signala ili za varijantu jače usko usmerene antene kojom bi gađao ruter koji odašilja signal.

Kao što ti je napisao Gros, ja sam odavno kupio Tp Link -ov uređaj WN 722N. Relativno sam zadovoljan, ali iskreno, očekivao sam mnogo kvalitetniji prijem signala. Razlika u odnosu na fabrički ugrađeni u lap top-u je 20% poboiljšanje, ai sam primetio da ovo poboljšanje nije linearno za sve siganle koje vidi.
Imao sam problem i pri instalaciji samog uređaja na Sedmicu, prešao sam se i instalirao njegov pomoćni program direktno sa instalacionog diska. Razbio mi je operativni sistem, Nisam mogao da radim kompletnu reinastalaciju, zbog manjka nekih drajvera, pa sam morao da vraćam celu Sedmicu na dan ranije, muka živa je bilo isčistiti i povratiti neke sistemske fajlove.

Ja za sada navijam za varijantu instalacije jačeg prijemnog uređaja, koji će pojačati sve signale. Montirao bih ga na krovu i spustio kabl unutra. Mnogo je konfornije , nego juriti izvor signala usmerenom antenom. Prilikom instalacije treba voditi računa o dimenzijama uređaja, spoljnoj anteni, njenom obliku i sl. Ovo ističem jer se sećam iskustava Driver-a sa klasičnom antenom na krovu. Moraš da vodiš računa o svim mogućim preprekama.

Kada rešić problem, daj napiši iskustva, i ja još nisam rešio problem.

Ako neko ima isustava i poznaje uređaj koji pojačava Wi Fi signal, bilo bi dobro da ih iznese, sa navođenjem vrste i tipa uređaja koji to omogućava.

Pozz
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

groskamper

Proizvodi tp linka , dodatne antene
http://www.tp-link.rs/Proizvodi/Wireles ... a%20oprema
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

sprinter

Ja ću se možda odlučiti za kupovinu ove kartice: Kasens - G 5000

http://www.pravokutnik.net/forum/showth ... na-RTL8187

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-ha ... /97586.asp
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

sprinter

@BOSS

I ovaj dodatak nije loš

http://martybugs.net/wireless/biquad
Omnia mea mecum porto
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Mislim da ne razmisljas u dobrom pravcu. Predajnici velike snage su apsolutno nepotrebni. Dzabe ti dobacis do internet AP-a, kad ne mozes da primis njegov signal. A wi fi je dvosmerna komunikacija.
2W na 2,4 GHz je ogromna snaga koja ce u krugu od 500m pogaziti sve WI FI signale. Jos ako nakacis 11dBi antenu, dobijas snagu od 25 wati izracene snage. To je jako, ali jako mnogo na toj frekvenciji. Opasno je po zdravlje boraviti pored te antene.
Na primer bazne stanice za mobilnu rade snagom od 10-tak W.
Znaci, uprosceno, dzabe ti galamis ako ne cujes sagovornika.
Najbolje je nabaviti kvalitetnu spoljnu antenu koja se lako montira i demontira na cev, i ruter sa reapeter modom, i problem je resen. Montiras antenu na neku laganu aluminijumsku cevku, montiras je na vozilo ili zabodes cevku u zemlju, zabodes kocčiće u zemlju, vezes stub sajlicama, usmeris antenu ka wifi AP-u sa kojeg hoces da skines net,i povezes antenu na ripiter, i bog da te vidi. I ti i svi na 50m oko tebe, imaju savrsen internet signal. Ne trebaju ti nikakvi megavati ni 2wata ruteri ni slicne gluposti. 100mW i dobra spoljna antena ti je sasvim dovoljno.
Poslednja izmena od Sinbad u 02 Jan 2013 12:49, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sve ok, ja sam u startu naglasio da sam u ovoj oblasti laik. Svako tuđe iskustvo je dragoceno.
Ima li neka fabrička spoljna antena, fiksna ili koja se napr. putem magneta montira na krov kampera, ili se to mora uraditi u svojoj režiji.

Ruter sa reapeter modom : koje marke kupiti?
Odgovori