TRUMA PECI I BOJLERI

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

e dobro si to gros opisao, i ja sam to isto uradio prosle jeseni samo sam radio u sopstvenoj reziju (garaza varijanta) bez pomoci majstora, i dobio jako dobre rezultate.
ovaj vikend smo proveli na torniku, bili smo zavejani na putu od magistrale do centra tornik, celu noc smo bili na jakom vetru t.j. na brisanom prostoru bez neke velike zavetrine, vetar je duvao bocni na srecu nije gasio trumu, ali na momente kad zaljulja kampera cuje se peomena zvuka iz peci kao kad duvanem iz daljine pokusate da ugasite gorionik na speretu. bio sam nalo zaplasen, jer takav vetar sa jakom vejavicom i -5*C sa malom decom sam na putu u smetovima nebi nikog ostavio ravnodusnim. samo mo je bilo vazno grejanje da ne zataji, morao bi ostaviti moror da radi celu noc umesto trume
inace ova truma koja je u nasem kamperu nema taj plasticni usis sa donje strane postiji alu original usis sa zigom i testirao sam je u voznji izmedju 40km/h i 50 km/h se ugasi. e sad pitanje za iskusne dal pravac vetra utice na gasenje gorionika peci jer ovo prvo iskustvo sa planinskim vetrom koji je ovog puta duvao sa bocne leva strane nije je ugasio
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Danas sam ponovo vrsio testiranje truma peci ... Naglasicu da sam ovoga puta sve zadihtovao,izolovao pod , dobro napravio barijeru izmedju kampa i kabine , upalio truma pec na vanjskoj temperaturi od -8 bez vetra i za 5 sati na "8" snazi od mogucih "10" na potenciometru naterao temperaturu na +12c. na sredini izmedju poda i plafona (dakle na metar visine u kamperu)
Sto se mene tice nema dileme jel moze bolje ili gore , subjektivni osecaj kad se udje spolja je da je toplo , pa opet termometar kaze sta kaze.
Postoje i drugi sistemi , sad vidim zasto za severna trzista truma 3000 nije resenje . napominjem kamp prostor bez kabine je 5.20m .
Sistem je pre par dana servisiran tako da dileme u tom smeru nema .
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Šta znači energija sunca, u kamperu danas bez trume +18,5C.
Na slici je današnje provetravanje kampera uz kaficu sa pogledom na Nišavu.

Slika
Poslednja izmena od mustang u 19 Feb 2012 22:42, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Potrebna mi je kapica-sesiric ( ne znam kako bi nazvao kraj cevi na krovu) cevi za odvod dimnih gasova Truma peci.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nemam rado bi pomogao, jel moze dase inprovizuje?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Verovatno moze, kamperisti i Sam-ovci isto mu dodje. Ako ne nadjem neki polovni zavrsetak moze se kupiti komplet gornja cev sa sesiricem, guma i pripadajuca matica .
Pozdrav Gros.
ggoran
Novi korisnik
Postovi: 2
Pridružio se: 25 Maj 2012 21:42

Post od ggoran »

Dragane, rekao sam ti tel. da taj deo imam na lageru i koja je cena u kompletu.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Komplet kupujem svakako,da se nadje, prvom prilikom kad neko ide u Vasem pravcu. Vozacima sam vec dao novac. Sesiric trazim svakako jer moj zivotni moto je ne menjati tim koji dobija. Zato ne zelim da demontiram celi zavrsetak jer izvanredno naleze i super dihtuje. Nerado i menjam fabricko stanje. Pozvacu vas od ponedeljka da mi objasnite tacno novu lokaciju.
Pozdrav,Dragan.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Kupio sam polovan gasni Truma BO 10l bojler, interesuje me da li neko od kolega ima iskustva sa ovom napravom. Kupljen je preko E-baya tako da nisam siguran u ispravnost, ali ću ga prvo proveriti kod majstora za plinske peći ili ako neko zna nekoga ko se bavi samo plinskim bojlerima neka mi napiše kontakt. Slomljne su mu ušice-cevi za hladnu i toplu vodu, ali to je manji problem obzirom da je moguće iste zahrtletovati na kazan. Nemam iskustava sa ovim stvarima i jako čudno mi izgleda termostat koji stoji u bojleru. Da li neko možda poseduje uputstvo za montažu ili zna kako se montira?
Prilikom kupovine sam prevideo da pitam (a u oglasu nije pisalo) da ovaj bojler radi na 50 mbs, a obzirom da ja imam regulator za ostale plinske potrošače na 30mbs imam problem kako da vežem bojler.
Razmišljao sam da pošto bojler ugrađujem naknadno i nije na istoj vezi sa ostalim plinskim potrošačima, izvedem iz boce (auto boca 50l) T račvu i na jedan kraj reguletor 30mbs za ostale potrošače, a na drugi kraj regulator 50mbs za bojler. Posle tog regulatora naravno stavljam ventil pa tek onda priključak za bojler. Da li je ovo izvodljivo na ovaj način?
Poslednja izmena od DusanHY u 03 Sep 2012 15:53, izmenjeno 1 put ukupno.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Dusane, probaj na sajtu Trume da pronadjes uputstvo za montazu.
Na linku http://www.truma.com/int/en/water-comfort/downloads.php ima uputstva za Trumine bojlere, deluju fino, pa proveri da li mogu da ti budu od koristi.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Halo "DusanHY"

Nisam siguran ali se nadam da imam uputstvo za ugradnju tog bojlera. Mogu da ti to konacnoi javim za 15-tak dana. Ako ne takodje nije problem, objasnicu ti detaljno kako da se ugradi! Vrlo je vazno da je Bojler tehnicki ispravan i da je KOMPLETAN ( pre svega Abgaskamin i Thermostat, evtl. Ablassventil). Bojler je V2A i nece biti problem WIG-om da se zavare prikljucci za vodu, ukoliko ja samo to u pitanju. Bice jako nezgodno ukoliko je Bojler mozda od mraza pukao, onda je veliki problem. Problem 30mb/50mb nije idealna kombinacija i nepraktikuje se ali ako mora moze da se resi. Ako ti jos bilo kakve pomoci oko Kampera treba mozes uvek da mi se obratis. Resicemo uvek! Nas dogovor inace vazi!!!
Puno pozdrava...............
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ne znam da li može da ti pomogne, ali evo kako je kod mene rešen bojler:
Razvodnik plinske instalacije:
Slika
Plinski bojler:
Slika
Ja sam menjao regulator pritiska i stavio sam nov (ovo je za celu instalaciju) na 30 mBa. Možda sam napravio grešku jer u Mr. Brikolage postoji regulator sa promenjivim vrednostima. Pretpostavljam da ovo ima više veze sa veličinom dizne, pa se može desiti da frižider na primer slabije hladi itd...
Što se bojlera tiče termostat mu radi tako da plamen od kada se uključi uopšte ne gasi, samo ga smanjuje na minimum. U praksi se pokazalo da je za pranje sudova dobro zagrejati vodu (ovaj greje na petici do 80 C), ali da se mnogo teško šteluje voda za tuširanje, pa je daleko bolje uključiti bojler na jedinicu i otvoriti samo toplu vodu (pošto ima dovoljnu količinu vode ovo je ispalo praktičnije)
Pozdrav druže ako je sličan ovom slikaću ti detaljnije
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Hvala vam kolege na brzim i iscrpnim odgovorima, uputstvo sam našao na netu, ali ću za svaki slučaj da slikam ovu moju skalameriju pa ću vam poslati da vidite. Bojler je inače demontiran iz vozila kad su se slomile ušice i po reči vlasnika bio je ispravan, videćemo koliko su Švabe iskrene. Ventil imam posebno, a mislim da ću napajanje gasom rešiti kako sam u prethodnom postu i napisao, poseban vod sa novim regulatorom od 50mbs
Boss dogovor važi, vidimo se kad dođeš. Bilo bi lepo ako bi stigao da dođeš na oktobarsko okupljnje.I nemoj da te nema na forumu, navikli smo na tebe, a ako nemaš šta da dodaš u nekoj temi otvaraj sam neke nove i piši.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

E, pa da krenem.

Montirah danas bocu. Reko' da vidim da li rade sve te djunte na plin.
Ustanovio sam sledece. Plinski reso sljaka ko blesav. Frizider ladi sve u 16.
Pec... :( Pec... ispostavilo se da u kucici fali samo jos pec koja greje kako treba da bih imao finu toplu kucnu atmosfreru.

Ukljucih ja pecku. naizgled sve radi osim sto ne greje.... :(

Slika

Slika

Slika

Radila je sat vremena pri spoljnjoj temperaturi od oko 13 stepeni. Pec bez ventilatora zagreje svoju oplatu tako da imate osecaj da je onako poluvruce. Ako ukljucim ventilator, oplata bude hladna, a na izduvu duva tek malo mlako. Mislim da tu nesto ne valja. Mozda ja ne znam da pojacam grejanje... Ili ko zna sta je problem

Jel moze neko da mi objasni proceduru paljenja peci, podesavanje jacine od 0 do 10, na onom okruglom dugmetu?
Poslednja izmena od Sinbad u 29 Nov 2012 22:38, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Neotvara sigurnosni ventil iako mali plamen gori!?
Moguce je da mali plamen negreje tamo gde treba jer je pomeren ili je sigurnosni ventil pokvaren.

Pozzzz............
Odgovori