GEL Akumulator

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Evo mene ste obojca ubedili u dve reči, ali je bilo vrlo korisno što sam pročitao to što ste napisali. Odustao sam od polutrakcione baterije jer sam dobio bolju ponudu za VRLA AGM Bateriju, jedini problem je što je najveća koju prave 85 Ah , pa ću morati da vežem 2 baterije. Još jednom hvala jer ste mi puno pomogli.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Olovo je teski metal i ne mozes ga tek tako izduvati iz prikolice. Zamisli da otvoris prozor i kamencici sa plaze sa poda prikolice, pocnu da izlecu kroz prozor. Nece da moze! Kamenje mnogo tesko. Jel tako?
Olovo je "masno" i kontaminira zavese, krevete, povrsine namestaja itd, itd, poput nekog katrana. A tvoja pluca ne znaju da li olovo potice od akumulatora ili iz sagorelog benzina, pa im dodje svejedno.

Ovi UPS sistemi nisu klasicni konvertori. Oni uvek proizvode "svoju naizmenicnu struju na 220V" ponekad od struje napona 220V iz mreze ili iz od jednosmerne 220V iz akumulatora. Ako onih 220V iz mreze nema, koristi baterije sve dok se isti ne isprazne. E onda vise nema struje u prikolici dok je ne prikljucite ponovo na mrezu, i tako ne zapocnete punjenje baterija i snabdevanje prikolice strujom.
Ako iscupate konektor za struju, vi i dalje imate 220V ali iz baterija. Prekida u napajanju nema.
Postoje na ovim uredjajima jako dobri sistemi zastite koji ne dozvoljavaju "stradanje ljudi od udara 220V" ili treovanje isparenjima iz baterija. Onaj sa linka je napravljen da strujom satima snabdeva inkubatore za decu i aparate za odrzavanje zivota u bolnicama, a cene su im postale tako pristupacne da treba razmisliti o nabavci tako necega cak i za kampovanje. U mojoj firmi takav uredjaj snabdeva 6 racunara nekih 4-5 sati. Sa dodatnim paketom baterija (velicine kompjuterskog kucista) autonomija se duplira. Uredjaj je placen nekih 600€ i bez dodatnog paketa baterija tezi nekih 30 Kg. Ne znam posto je dodatni paket baterija ali kontam da nije vise od 400E.

Inace, u kampici se koristi 220V instalacija koje je vec u prikolici i u sustini vam ona na 12V vise i ne treba. Mozda kad koristite akumulator iz auta.

Svi mi se nakacimo na 220V i koristimo struju
Poslednja izmena od Sinbad u 16 Avg 2012 00:33, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

U kamperima i prikolicama, osnovno napajanje strujom je 12v.
Mislim da treba poštovati proizvođače kampera i prikolica, ipak oni imaju timove ljudi koji se bave ovom problematikom. Ako su oni namestli da radi na 12V, ne izmišljajmo novu rupu na saksiji, može se nešto dodati ili oduzeti, ali osnovni smer treba pratiti.
Ako je zaista neophodna struja od 220v, dovesti je produžnim kablom, razvesti nekoliko utičnica i ima je.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Sprinter nećeš verovati, ali na mom starom kamperu su u osnovnoj varijanti, prilikom izrade, ubacili i razveli i 12 i 220V, stavili osigurače za oba i utičnice na raznim mestima - originalno.
Ranije smo vodili temu o sijalicama - obične, halogene, led. Pre dve - tri godine kada smo pričali na forumu o tome zamenio sam sve sijalice sa LED i od tada se ne sećam da sam ikad imao preblema sa nedostatkom struje (možda moj sin kada ostavi po ceo dan upaljen lap top) inače sijalice su nam bile zaista veliki potrošači i zato samo LED. Naravno umesto Lap topa tablet ili notbuk - manje troše, a sada ima i mali led TV. Na ovaj način se i sa manje Ah mnogo povećava autonomija.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam takođe zamenio halogene sijalice sa LED diodama, prezadovoljan sam.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

@ Sprinter

U pravu si da ovo fabricki nije predvidjeno!
Medjutim, ti ups-ovi, koji koriste baterijski napon od 220V, do nedavno su bili nenormalno skupi. Danas je cena smesna. Baterije su sada oko 10€ komad, a ja sam takav uredjaj pre godinu dana, sa jednim paketom baterija, platio oko 600€. Verovatno je sada jos jeftiniji. Mislim da ce uskoro ovako nesto biti normalna stvar u novim prikolicama i kamperima, pogotovo sto ce cena jos padati.
Poslednja izmena od Sinbad u 17 Avg 2012 00:19, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Strumfina
Korisnik
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Feb 2008 20:58

Post od Strumfina »

Nisam strucnjak iz oblasti ali koliko sam upucen u problematiku mogu vam dati par saveta;Gel akomulatore ne mozete puniti agregatom motora(napon punjenja nije dovoljan)za tu svrhu postoje punjaci koji se snabdevaju direktno sa agregata motora i pune bateriju predvidjenim naponom.po meni najbolje(imam ga i sam) Ctek dual http://www.ctek.com/de/de/chargers/D250S%20DUAL/
naravno da postoje i olovne baterije(akumulatori) predvidjeni za punjenje manjim strujama i postizanje veceg broja ciklusa praznjenja i punjenja(ne mogu se koristiti za start motora) Ovi akumulatori su cenovno u rangu standardnih start akumulatora samo sti su tehnicki drugacije reseni(ploce su deblje)I sam koristim takve.OBAVEZNO CREVOM SPROVESTI GASOVE KOJI SE JAVLJEJU PRILIKOM PUNJENJA VAN VOZILA!!!(ti akumulatori imaju predvidjen prikljucak za crevo)
Inverter struje 12v jednosmerne u onu nama kucnu 220v poznatu struju danas ima na svakom cosku.Po snazi vise nema granica 5kw i vise.ali Cist sinus se debelo placa(potrebno samo kod nekih osetljivih uredjaja,elektro motora)ne zaboraviti da mnogi uredjaji koji su deklarisani odredjenom potrosnjom.pr.1000w klima treba i do tri puta vise struje za startovanje,tako da i inverter mora biti dovolöjno jak. znaci 1500w konstantno ili 3000w spic.
od punjenja akumulatora punjacem (sto preko mreze220v,sto generatorom) zavisi i njegov zivotni vek i kapacitet istog.na punjacu ne treba stediti.Od srca preporucujem Ctek punjace!
i ne zaboravite da generator(motora) nikada nece napuniti vase baterije vise od 80%
Pozdrav
Odgovori