GUME ZA KAMPERE

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

C gume. Cargospeed i kojekave druge oznake su samo trgovacko marketinski potez da bi se istakle neke osobine koje ne pripadaju iskljucivo tim gumama. Bitno za vozne osobine gume( sto se tice izdrzljivosti) je brzinski indeks i nosivost gume i to je sve. To je lepo objasnjeno u drugom linku prvog posta ove strane.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sinbad napisao:Ja se ne bih slozio sa tobom.
Mislim da su gume najvaznija stvar na prikolici. Ako bi ne daj Boze, guma pukla na putu, rizikujes veoma ozbiljnu saobracajku. Nase prikolice su prazne teske oko 750kg. Plus oprema i prtljag, bez problem moze da se nagura na 1000.
To je vec 500kg po gumi, a za to su potrebne (cargo) C gume, ili u najgorem slucaju obicne 14" ali sa povecanom nosivoscu. Putnicke 13" gume, nemau potrebnu nosivost za prosecnu kamp prikolicu.
Mogu da zadovolje eventualno neku BRAKO, ili onu poljsku plasticnu, ali vec neku Adriju 360-380, pitanje da li bi mogle bezbedno da nose.
Za prikolice sa 4m duzine i vise, obicne 13" ne zadovoljavaju. pogotovo ako poseduju tankove za tehnicku vodu, otpadnu vodu, gas boce, predsatore, hranu, vodu za pice...
Uopšte nisam diskutovao o veličini guma, da li treba 13 ili 14 cola, nego o njenoj nosivosti. Uvek treba partiti uputstva proizvođača.

Što se tiče da li su gume najvažnije na prikolici, to nije tačno. Mnogo je važnije kakva je veza prikolice sa vučnim vozilom, vrsta šape, u kakvom stanju i kakva je naletna kočnica na rudi, stanje doboša na točkovima, pa tek onda gume. Time ne potcenjujem značaj guma. Zadnjih 20-ak godina uglavnom se proizvode tybeles gume, tako da zaista treba da budeš baksuz pa da ti guma pukne po svim šavovima.
Bušile su mi se gume kao na prikolici tako i na autu više puta.
Ako si imao slično iskustvo sa gumama na prikolici, onda vrlo dobro znaš da je jedina stvar koja se tada desi, to je da se prikolica polako naginje na stranu i ti to vidiš preko ogledala a i osetiš na volanu. Nema nikakve tragedije kada ode guma na prikolici, ne treba plašiti vozače prikolica sa time. Ako pažljivo voziš i često pratiš prikolicu u retrovizoru, nećeš imati problema sa bušenjem i pucanjem gume.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Sprinter i ovde smo offtopic. :)
Pricamo o gumama za prikolice a tema je gume za kampere, a moderator jos nije odlucio sta ce.
Selim se na onu temu! Vidimo se tamo! :)
Poslednja izmena od Sinbad u 27 Feb 2013 19:16, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

RDZORAN napisao:Treba proveriti koje gume vozi BOSS , i treba kupiti i montirati baš te, jer nema boljih
pa jel se saznalo KOJE GUME VOZI BOSS
mislim da ne ostanemo u neznanju
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

groskamper napisao:
RDZORAN napisao:Treba proveriti koje gume vozi BOSS , i treba kupiti i montirati baš te, jer nema boljih
pa jel se saznalo KOJE GUME VOZI BOSS
mislim da ne ostanemo u neznanju
Ja mislim da vozi NOVE gume.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 771
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

DusanHY napisao:
groskamper napisao:
RDZORAN napisao:Treba proveriti koje gume vozi BOSS , i treba kupiti i montirati baš te, jer nema boljih
pa jel se saznalo KOJE GUME VOZI BOSS
mislim da ne ostanemo u neznanju
Ja mislim da vozi NOVE gume.
Mozda je kupio u Beogumi :lol:
Odgovori