Hladjenje ispod tende - rashladjivanje otvorenih prostora

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

U svetu i kod nas su sve prisutniji sistemi za rashlađivanje otvorenih prostora. Prošle godine sam se pokajao zašto nisam kupio ventilator sa vodenim raspršivačem (kakvi se koriste i u kafićima) koji je u Solunu koštao svega 120E. Kada sam se vratio proverio sam na netu i kod nas takvi ventilatori koštaju od 300E pa naviše.
Ipak mislim da je za naše tende zaista prava stvar raspršivač sa crebom i brizgaljkama i pumpom visokog pritiska.
Kako bih želeo da namontiram ovo za sledeču letnju sezonu pozivam kolege da se uključe i posavetuju me svojim iskustvom gde je moguće najjeftinije kupiti ovakav sistem (ukoliko je potrebno ja bih skoknuo i do grčke), kao i po vašem mišljenju prednosti i mane.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Moj komsija je proslog leta kupio dva takva ventilatora ali se nisu prakticno pokazali , valjda vlaze hranu (restoran je u pitanju)
dobar deo leta nije bio u funkciji, mislim da su skupo placeni a dal ce da proda pitacu ga . Jesi li siguran da ti bas taj vid razladjivanja treba?
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

groskamper napisao:Moj komsija je proslog leta kupio dva takva ventilatora ali se nisu prakticno pokazali , valjda vlaze hranu (restoran je u pitanju)
dobar deo leta nije bio u funkciji, mislim da su skupo placeni a dal ce da proda pitacu ga . Jesi li siguran da ti bas taj vid razladjivanja treba?
Znaci, u vreme rucka gasimo ventilaciju ;) pod uslovom da brzo jedemo to nam nece biti veliki problem u rashladjivanju.

Mada, bez sale, neko bolje podnosi vrucine neko ne, meni ne smeta bas toliko, ali znojim se puno pa mi je prijatnije kad osetim neko strujanje vazduha leti i nekako je udobnije i ja sam za to ako ne prestavlja veliki izdatak i ima uslova za to.
Ja sam te ventilatore sa rasprsivacima sitnih kapljica vidjao po bastama kafica i bolji su mi od sistema gde su samo rasprsivaci jer se oseca prijatno strujanje a kapljice pakticno ne smetaju nista, jer ispare odmah cim dodirnu kozu a oseti se prilicno svezina. Samo znam da nisu bili jeftini i verovatno ima i tu raznih proizvodjaca i kvaliteta, pa moguce da nisu svi isti, a da prijaju -prijaju, barem meni.
Mada kvalitet i svezina vazduha nisu isti negde u betonskom centru grada i negde pored velike vode, tu je vec prirodno strujanje jace i osetnije.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ma ja Vam kažem da sam odustao od ventilatora, hoću da napravim sistem sa crevima na tendi bez ventilatora - tražim najjeftiniji način za to

Ponovo - ventilator sa vodom u Grčkoj u centru Soluna 120 E 300W
Moram da dodam da je na plažama na moru vrućina podnošljiva, ali ukoliko idete na pecanje (osim ako niste u vodi) na Bovansko jezeru ili jez. Ćelije je leti užasno iako sam blizu vode
Poslednja izmena od lio u 21 Jan 2013 18:24, izmenjeno 1 put ukupno.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Da probam da budem malo od koristi:

Vodeni princip hlađenja vazduha - adijabatsko hlađenje i ovlaživanje vazduha

Sistem se sastoji od pumpe visokog pritiska, filtera i omekšivača vode, fleksibilnih polietilenskih creva, zatim fitinga i mlaznica od mesinga.

Uz pomoć pumpe visokog pritiska posebno dizajnirane mlaznice raspršuju u vazduh milione mikro kapljica vode. Ove mikro kapljice su reda veličine mikrona (hiljadu puta manje od milimetra).

Pumpa stvara pritisak vode od 70 bara, koja se zatim raspršuje kroz otvor mlaznice otvora 0,15 mm ili 0,2 mm (ili drugih prečnika otvora, zavisno od primene), stvarajući sitne čestice vode, veličine manje od 6 mikrona. Pritom ne dolazi do kvašenja ili kapljanja.U dodiru sa toplim vazduhom one momentalno isparavaju trošeći toplotnu energiju vazduha. Na taj način, se po principu adijabatskog hlađenja snižava temperatura okolnog vazduha. Litar vode koja ispari po ovom principu oduzeće iz vazduha oko 700W toplote.

Sistem snižava temperaturu u otvorenom prostoru od 5 do 15°C, u zavisnosti od trenutne temperature i relativne vlažnosti vazduha. Relativna vlažnost vazduha je odnos trenutne i maksimalne vlažnosti, koju vazduh može apsorbovati pri trenutnoj temperaturi.

Slika
t - temperatura vazduha otvorenog prostora;
r - relativna vlažnost vazduha otvorenog prostora

Lako se dolazi do zaključka da u slučaju suvog vazduha dobijamo veće sniženje temperature u kraćem vremenskom intervalu. Na ruku ovih sistema ide i činjenica da je u periodu dana kada je najviša temperatura, vlažnost vazduha na najnižem nivou.

Uz to što je ovo najefikasniji i najekonomičniji način za rashlađivanje otvorenih prostora treba dodati da je i najprirodniji i najekološkiji.

Za rad sistema koristi se obična, vodovodna ili obrađena voda, koja se prvo filtrira. Sistem može da radi kontinuirano ili u vremenski programiranim intervalima.
Visokokvalitetne pumpe opremljene su ugrađenim timer-om za vremenski programirane intervale rada, presostatom za zaštitu pumpe od nestanka vode i automatskom drenažom sistema, pa stoga proizvode veoma malu buku.
Troše veoma malu količinu vode s obzirom na to da su dizne iz kojih voda izlazi veoma malog promera, tek 0,2 mm što je tanje od ljudske vlasi kose. Utrošak vode je minimalan.

Ukoliko se voda konstantno raspršuje u vazduh,bez ikakve pauze, bez obzira kolika je spoljna temperatura, voda neće imati dovoljno vremena da ispari u vazduhu i stvaraće vlagu po stolovima i podu i smetaće ljudima koji sede pod sistemom.
Jedino rešenje za taj problem je da se odrede intervali rada sistema.

Ovi sistemi direktno utiču i na eliminisanje insekata svih vrsta, prašine, polena i ostalih alergena iz vazduha, moguće je u vodu dodati prirodne mirise koji će dati posebnu mirisnu notu.

Postoje dve, konceptualno različite metode adijabatskog hlađenja i ovlaživanja vazduha:
• raspršivanje vode u vazduh pod niskim pritiskom (2,5 - 5,5 bar)
• raspršivanje vode u vazduh pod visokim pritiskom (55 - 70 bar)
Sistem pod niskim pritiskom ima veliki nedostatak, a to je da se voda raspršuje u struji vazduha i pada na površinu s kojeg zatim isparava.

Sistem pod visokim pritiskom stvara trenutno isparavanje vode u vazduhu. Mešavina vode i vazduha je vodena para i niže je temperature. Pri tome ne dolazi do isparavanja sa površine pa se ne pojavljuje npr. taloženje kamenca.


Sistem sa ventilatorima

Sistem sa ventilatorima je skoro isti kao i fiksni sistem sa crevima sve do momenta gde se creva završavaju. Kod ovih sistema završetak creva se kači na čelični prsten sa diznama koji se nalazi na samom ventilatoru. Dakle, filteri, pumpa, creva pa ventilator.
Ovi ventilatori moraju da imaju neku fiksnu osnovu na koju bi se zakačili kao što je zid ili čvrsta metalna konstrukcija s obzirom da svojim radom prouzrokuju malu vibraciju.
Ventilatori imaju svoje prednosti i svoje mane.

Ukoliko pričamo o prednostima, svakako bi bila ta što pored rashlađivanja oni vrše i povećavaju cirkulaciju vazduha (posebno u slučaju vremenskih prilika kada te cirkulacije, odnosno, vetra nema).

Osnovna mana mu je ta da kad ima vetra ne može da drži usmerenje tamo gde bi trebalo nego mu smer hlađenja određuju spoljašni uslovi,kao u ovom slučaju-vetar.

Takođe, ventilator je, kao i pumpa, mašina u ovom sistemu i ta mašina ima svoju cenu koja nije ni približno jeftina kao cena creva i dizni koje idu u fiksni sistem sa crevima.

Znaci treba ti pumpa visokog pritiska (sa tajmerom), filter i omekšivač vode (pretpostavljam da mora zbog dizne filterska grupa sa filterima od 5 i od 1 mikrona za nesmetan rad sistema), fleksibilna creva visokog pritiska i odgovarajuca mlaznica, e sad da li to uopste moze da se izvede za neke male pare je veliko pitanje.
Slika

Masine za sudove znam da imaju pumpe visokog pritiska kao i brizgaljke, ne znam da li to moze nekako da se prepravi i da li bi radilo kako treba ali namenski sistemi, delovi i pumpe su prilicno skupi pa jedino ostaje neka alternativa. Dati preko 1.000e za neki ovakav sistem hladjenja mislim da je mnogo, a takve sam cene video za sisteme sa 10 dizni.
Poslednja izmena od igorpet u 21 Jan 2013 22:21, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Vrlo interesantna tema, a Igorov post mi je dao temu za razmišljanje.
Čitajući gornji tekst setio sam se da sam u starom kamperu imao originalnu krovnu klimu koja je izgleda radila na ovom ili sličnom principu. Ta klima je bila tri u jedan, sećam se da je imala malu električnu pumpicu kao na kolima za pranje šoferšajbne, ventilator, a ujedno je bila i lufter sa komarnikom. U Moveri sam našao nešto poput nje ali bez luftera: http://www.movera.com/shop/produkte/kue ... imit%5D=51
Bila je priključena tankim crevom na rezervoar za vodu, pokušao sam da je popravim ali su neki plastični delovi istruleli od sunca pa sam odustao.
Omnia mea mecum porto
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ovo što je Igor napisao i ja sam već čitao. Sve u svemu prava stvar za nas, samo je pitanje cene. Ako ništa drugo pumpa i nekoliko brizgaljki se sigurno mogu skinuti sa ventilatora sa vodom ukoliko ne nađem jeftinije rešenje. Znam i da u Nišu postoji firma koja postavlja ove rashladne sisteme, raspitaću se. Imamo vremena do leta
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Slika
Odgovori