INSTALACIJA GASA u Kamperu

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Da li je neko koristio ove indikatore nivoa punjenja plinskih boca i da li ovo nesto vredi?
I kako se pokazalo u praksi, ako je neko koristio?
Slika

Nije nesto skupo, ako uopste nesto i vredi
http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=814724

Ovo mi deluje nesto pouzdaniji nacin merenja,ultrazvuk bi trebao da bude precizniji od prethodnog preko temperature.
http://www.youtube.com/watch?v=kQ6ImO5VYXw

Trumin deluje prilicno ozbiljno.
Truma Gas Level Check
http://www.youtube.com/watch?v=f9CxlfParEE
Poslednja izmena od igorpet u 02 Feb 2013 00:39, izmenjeno 1 put ukupno.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Imao sam kratko vreme tako nesto pre nepunih 30. godina. Slicna folija, samo nesto uza. Pricvrscivalo se kao namagnetisana traka i menjanjem boje pokazivala je nivo gasa. Nesto slicno, kao termometri za auto kakvih je ranije bilo. Sto se preciznosti tice, bilo je toliko tacno kao i kad podignem i promuckam bocu, pa ocenim odprilike. Barem je moj utisak bio takav. Nisu ga mnogi kupovali i nije bas bio neki "hit".
Ova dva druga ultrasal uredjaja su u sustini ista i izgleda da nisu losi, ali za moj pojam malo komplikovani u smislu da moram ekstra da idem i kontrolisem, prislanjam, trazim, merim itd...... Mislim da vec duze ima boljih i komfornijih sistema. Naravno da i cena igra neku ulogu.
Ali sve ce ipak naci svoju musteriju jer nemamo svi iste prohteve.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

BOSS napisao:Imao sam kratko vreme tako nesto pre nepunih 30. godina. Slicna folija, samo nesto uza. Pricvrscivalo se kao namagnetisana traka i menjanjem boje pokazivala je nivo gasa. ...
Da li je morala da se poliva toplom vodom ta starija traka da bi pokazala nivo?
Ovi sadasnji indikatori su na magnetnoj traci sa tecnim kristalom i osetljiviji su na promenu temperature tj. osetljiviji su nego pre, ali na stranim forumima polovina ih hvali i kaze da su dobri a druga polovina da ne rade kako treba, pa sam zato pitao kakva su vasa iskustva.
BOSS napisao:... Sto se preciznosti tice, bilo je toliko tacno kao i kad podignem i promuckam bocu, pa ocenim odprilike. Barem je moj utisak bio takav. ...
Mislim da je cela poenta u tome da ne podizemo bocu jer ako to vec mozemo da uradimo u boksu gde se nalazee onda je najbolje da ih izmerimo :) to je jedan od boljih nacina da odredimo kolicinu gasa u boci, obzirom da tezina same boce vec pise na istoj.

A za ove ultrazvucne si u pravu, treba da se trazi nivo, mada dobro je sto je uredjaj jako mali, mobilan i univerzalan i ne zavisi od velicine boce.

Od ostalih sistema, ja koliko znam, ostaje samo merenje preko pritiska.
I ono sto imam u autu ne vrsi funkciju uopste, ne znam zasto, da li je do kvaliteta pokazivaca ili nesto drugo, ali svi se zale, i ne pokazuje uopste precizno.
E sad mozda ima kvalitetnih manometara, ali verovatno nisu jeftini, pa sam zato trazio da vidim ima li drugih metoda merenja, jeftinih a pouzdanih, za merenje plina u boci u kamperu-prikolici.
Poslednja izmena od igorpet u 02 Feb 2013 17:05, izmenjeno 1 put ukupno.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Halo!

Postoji „GIM plus“ ili GIM-Duo ako te zanima potrazi i pogledaj. Montira se na bocu i ima displej u kabini.
Do skoro sam ga koristio u kombinaciji sa Triomatikom. Ako ne uspes da nadjes mogu sutra da stavim slike.
To je mozda najbolje resenje za onoga ko zeli tako nesto da ima. Ipak mislim da su mozda vazniji uredjaji
koji automatski prebacuju potrosnju plina na rezervnu bocu kada se prva boca isprazni, kao sto su na primer:
Duomatic, Triomatic ili SecuMotion. To je po mom misljenju bitnije, nego znati tacno koliko plina u jednoj od boca ima,
jer pre svega pruzaju komfor da se ne mora nocu ustajati ukoliko se prva boca isprazni.
Naravno da je najbolje i najkomfornije imati i jedno i drugo ali.......

Pozzz.........
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

BOSS, da li GIM takodje radi preko ultrazvuka ili je neki drugi metod merenja?
Da li se uredjaj kalibrise nekako kad se boca promeni, ili nema potrebe za tim?
Slika

A kad smo vec kod 2 boce, da li je po tebi bolje da imamo jednu bocu povezanu na sistem, a drugu drzimo u rezervi, ili da obe boce budu istovremeno povezane. Ne pricam o sistemima koji automatski prebacuju sa jedne boce (koje se ispraznila) na drugu (punu) vec o
gasnim rampama za dve boce.
Slika
Poslednja izmena od igorpet u 02 Feb 2013 19:12, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kada se diskituje o gasu, setih se da je mislim Foreslander imao nekih problema sa gasom u Grčkoj.Ispraznile su mu se boce a nije mogao da dopuni plin. Čini mi se da nisu pasovali ulazi. Ima li neko iskustva iz Grčke, da li na pumpama dozvoljavaju da se plin sipa direktno u boce ili se mora ići u specijalizovane punionice. Ako se može puniti direktno na pumpama onda bi trebalo napravitii i nositi sa sobom adapter sa navojem, kao za auto.
Da li neko dopunjavao plin u naše boce u Grčkoj?
U čemu se sastoji razlika i kakav adapter treba imati ?
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Koliko ja znam plinske boce kod nas i u Grckoj su iste.

Već vise od godinu dana zabranjeno je direktno punjenje boca na pumpama, to se može raditi samo u specijalizovanim punionicama za punjenje boca. Ali neki se toga ne pridržavaju, što je izuzetno opasno jer se boce na pumpama pune neodgovarajućom opremom, svakoga trenutka boca može da eksplodira usled prepunjavanja i nestručnog rukovanja.

Blizu mene ima plinara i do skoro su punili boce koje se ne mogu menjati.
Od kako je eksplodirala jedna plinsk aboca i srusila pola kuce u KV, negde u decembru, vise ne pune ni poznatim ljudima.
Skoro sam siguran da u Grckoj ili bilo gde drugde ne mogu se puniti plinske boce direktno na pumpi, koliko ja znam to kod njih ne moze vec dosta dugo vremena.
A inace treba adapter da bi boca mogla da se puni direktno na pumpi, ali mislim da je to sada uzaludna investicija osim ako nemate bas nekog da radi na pumpi a da ne moze da vas odbije, ali time krsite zakon.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bilo bi dobro da Nam Foreslander prenese svoja iskustva iz Grčke, na koji način se snašao u vezi plina.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

„igorpet“!

GIM Plus je jednostavan za rukovanje i ocitavanje. Nisu potrebna neka izuzetna konfiguracija.
Uredjaj je predvidjen za boce od 5kg. i boce od 11kg. Zadnje merenje ostaje uvek memorisano
tako da je na taj nacin lako kontrolisati kolicinu potrosenog plina u odredjenom periodu.

Sto se drugog pitanja tice, praksa je i u pojedinim zemljama Evrope kao na primer u Nemackoj
zakonski regulisano, da se u svakom slucaju sme prikljuciti samo jedna boca a nikako dve,
ukoliko se radi o direktnom prikljucivanju boca.
Samo sa jednim od vec spomenutih sistema ili njima slicnim, je dozvoljeno prikljuciti istovremeno dve boce!
To ima i svog razloga, jer ukoliko bi se sa jednim „T“ razvodnikom prikljucile obe boce,
nebi postojala mogucnost da se koristi samo jedna boca, jer bi na crevu koje nije prikljuceno
u tom slucaju izlazio plin.
Moram da napisem i to: kada su plinske instalacije u kamping vozilima u pitanju u EU je sve
najstroze regulisano zakonskim normama i propisima, koje se odnose na sve moguce,
pa cak i na najsitnije delove koji se ugradjuju.


P.S.
Zaboravih da napisem da "gasne rampe" nisu dozvoljene u kamperima i kamp-prikolicama
koje prolaze kroz tehnicke preglede i krecu se u javnom saobracaju!
Njih koriste samo kamp-prikolice koje su negde u kampu trajno stacionirane!
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Halo!

Punjenje plinskih boca na pumpama!!! Jedna vrlo vazna tema!!!

"sprinter" je svojim zadnjim postom mozda slucajno pokrenuo jednu vrlo vaznu temu
koju nikako nebi trebalo zanemariti.
Ovog puta se neradi o postovanju nekih normi ili o lepom ponasanju, vec tu postoji
izuzetno velika opasnost da boca kasnije, kada se najmanje nadate eksplodira!

„igorpet“ je dao neka objasnjenja, ali ja nisam bas siguran da je svima razumljivo sta je hteo reci!?

Ne radi se o neodgovarajucoj opremi na pumpama, jer je oprema absolutno identicna sa opremom
gde se inace boce legalno pune, niti se radi o nestrucnom rukovanju. Tu postoje drugi razlozi!
Mozda bi ovu temu trebalo jos razraditi, da bi svi koji nas forum prate, bili upoznati sa tim,
„zasto na pumpama nije dozvoljeno puniti plinske boce“. Verujem da bi mnogi onda i sami odustali
od pokusaja i namere da ubede nekoga da im bocu na pumpi napuni.

Pozzz.........
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Zainteresovan sam za ovu diskusiju i voleo bih da se malo edukujem u tom smislu buduci da punim boce na pumpi. ZA sada mislim da to nije opasno jer je boca atestirana za dati pritisak propan-butana (imam nove boce) a punim ih sa manje plina od 80% njihove zapremine. Kada dopunjavam bocu pretpostavljam da ima vise litara plina u njoj ( 2l/kg) a kad punim racunam sa 1,8 l/kg. Tezinu boce prazne ili sa plinom merim preciznom digitalnom vagicom tacnosti +- 10g. Na bocama je navedena tezina boce i tezina gasa koji se sme sipati u nju. Kako su tezine date za propan i butan a ne znate koju vam mesavinu sipaju na pumpi onda morate izvesti napred opisanu gimnastiku sa racunjanjem i prema njoj natociti odredjenu zapreminu plina na pumpi. To je sto se tice pritisaka i prepunjavanja boca. E sad mozda ima i nesto drugo i to bih voleo da cujem od nekog ko je informisaniji od mene u toj oblasti.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja lično imam nekoliko boca. Dopunjavao sam ih samo prazne. Da ne bi razmisljao da li su zaista prazne, ja sam ih pre nego ih odnesem na pumpu, otvorao ventil i sam ih dodatno praznio.
Pre izvesnog vremena otvorena je gas pumpa i punioca plina, tako da sada odnesem bocu, napomenem da ista nije potpuno ispražnjena, onda je momci izmere i dopune plina koliko treba.
Ne znam kakva se tu filozofija krije.
Što se tiče havarija, nisam čuo za neku u vezi kampovanja. Ako si oprezan, ne bi trebalo da bude problema u korišćenju plina. Ako nisi oprezan, nagrabusićeš od bilo čega. Znam čoveka koji je viljuškom probao da odvrne puknutu sijalicu iz fasunga, i to pod naponom, čovek je car, preživeo je, ali to su drastični slučajevi.

Negde sam svojevremeno pročitao da ove naše boce ne pasuju u zemljama EU.

Mene interesuje da li je to tačno i da li možemo imati problema u slučaju kontrole.

Naročito me interesuje način dopune plina u Grčkoj, Da li neko zna lokacije punioca, ima li neki link i sl. Kada smo na letovanju, nismo u blizini većih gradova, tako da bi ove informacije ovog tipa bile vrlo značajne i korisne.

Ja za sada nisam imao problema, kada krenem na put uvek nosim dve pune boce, ali nikad se ne zna.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Znam neke primere gde su plinske boce ugradjene u konstruktivni deo kampera . Boce od 50-80-litara pune se sa klasicnim plinskim adapterima kao i vozila koja trose plin kao pogonsko gorivo . Ove boce sluze za potrebe unutar kampera a pre uredjaja instalacija ima naravno ventile i regulatore pritiska . Sta mislite o tome jer to ok?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Moj kamper ima fabrički ugrađenu auto bocu od 30 litara, koja na sebi ima regulator pritiska, glavni ventil i ventil koji automatski zatvara dovod plina prilikom točenja klasičnim priklučkom.
Na boci se nalazi i dodatni priljučak sa ventilom za priključenje nekog spoljnjeg potrošača kao što je plinski rešo ili roštilj.
Sitem koristi tečnu fazu auto gasa, pa zbog toga nema problema sa niskim temperaturama.
Mislim da je fiksna boca odlično rešenje jer ne zauzima unutrašnji prostor kampera, namontirana je na samoj šasiji kombija. Točenje je takođe jednostavno, kao kod auta na gas.
Možda bi zapremina trebala biti veća jer je u zimskim uslovima količina dovoljna samo za 5-7dana.
Poslednja izmena od mustang u 03 Feb 2013 10:58, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

„mustang“

uzimajuci u obzir da je u pitanju originalna fabricka instalacija, sumnjam da se radi
o tecnoj fazi auto gasa kako si napisao. Meine interesuje kako si to saznao ili proverio?

Pozzz........
Odgovori