Prenosivi, ručni ili portabl frižideri

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Interesuju me preporuke za kupovina prenosivog frižidera na struju, kao i alternativna rešenja za prilično skupe zamrzivače na 12V. U Srbiji nisam naleteo ne neki izbor proizvođača, a čak i da ih ima više ne bih bio u stanju da prepoznam pouzdan brend. Unapred zahvalan....
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Po mom iskustvu prenosivi frižideri na struju od 12v ne daju zadovoljavajuće rezultate. Bar je tako bilo dok sam se ineteresovao u vezi njih. Ne znam da li se nešto promenilo na tom planu.
Ja imam prenosivi frižider Coleman na 12v, onaj što ide na jahte, nosio sam ga par puta na kampovanje sa prikolicom i on ne čini posao. Verovatno sam ja previše očekivao, on služi samo da malo zadrži temperaturu već rashlađenog pića i to je to. Na 12v sam da ohladi, malo sutra. Nakon par godina, kupio sam najmanji Gorenje frižider od 40-50lit i njega sam nosio. On je sasvim nešto drugo.
Malo malo, pa i po oglasima i u radnjama viđam frižidere na 220v od 40-ak lit. iz Koreje, Samsung i sl. nisu puno gabaritni. Možda ti je to rešenje.
Koji su to zamrazivači na 12v? Ja ih nisam video. Svojevremeno je Stojan Deprato kada je pisao o Norveskoj pominjao mali dodatni zamrzivač od 20lit. što bi meni bilo idealno, pokušao sam da nađem bilo kakve podatke o takvom tipu uređaja, tražio sam i da mi se donese "iz vanka" nov ili polovan, ali niko nije čuo niti video takve male dodatne zamrzivače.

PS. Ako misliš da ugradjuješ u prikolicu, onda ti je topla preporuka kombinovani frižider. Plin je zakon za kamperske frižidere.
Kontaktiraj BOSS-a čini mi se da je on prodavao svoj frižider iz kampera. Bitno je da može da se montira u prikolicu. Čini mi se da negde na Forumu stoji i njegov oglas u vezi prodaje.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Prenosivi 12V kompresor frizider/zamrzivaci „WAECO Cool Freeze CF“ hlade i smrzavaju do -18°C.
Ima raznih velicina. Uredjaji su skupi ali su izvanredni! Imam „WAECO CF 35“ i stvarno zamrzava usred leta
do -18°C bez problema. Ne treba zaboraviti da su potrosaci struje i da su zbog toga potrebne Bord-Baterije
sa vecim kapacitetom i to obavezno u kombinaciji sa solarnim panelima odgovarajuce snage.
Moguce je koristiti spoljni prokljucak 230V, ali se onda moze kupiti i jeftiniji kucni uredjaj na 230V.
Ukoliko nije koriscenje kao zamrzivac u prvom planu, preporuka je u svakom slucaju frizider na gas.
Poslednja izmena od BOSS u 26 Feb 2013 15:48, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Boss
Dobra informacija je pola posla. Vidim sliku, zapamtim je, pa ko zna, buvlja pijaca odnosno Šabački vašar je čudo neviđeno.
Samo je zaista preskup. Ne znam kako li se kreću cene polovnih, pretpostavljam da ih ima u ponudi.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Ukoliko imate dovoljno energije u akumulatorima ne vidim razlog zasto bi bacali pare na 12V kompresorske frizidere ili zamrzivace. Ja sam nabavio zamrzivac Zanusi od 50l na 220V koji zamrzava fenomenalno a kompresor je snage svega 80W. Radi besumno ali moze da smeta ventilator pretvaraca u toku noci. Jedini mi je problem sto je 2 cm siri od vrata prikolice pa moram pronaci resenje tog problema do leta. Kombinovani frizideri koji se standardno ugradjuju u prikolice samo malo rashladjuju unete namirnice a portabal frizideri su uglavnom definisani da unutar sebe odrzavaju temperaturu do 20 stepeni celzijusa ispod ambijentne temperature. Jednom mi se desilo da je u portabal frizideru u kolima bez klime na putu do Grcke flasa od 2l. Coca Cole ,za letnjeg suncanog dana , pocela da ledi. Nije mi jasno kako je to bilo moguce ali je bilo.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Dragan napisao:Kombinovani frizideri koji se standardno ugradjuju u prikolice samo malo rashladjuju unete namirnice ...
Ja moram da priznam da nemam ni jednu zamerku na frižider koji je ugradjen u mojoj prikolici.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Ponekad se upitam ne radi li se mozda o neispravnosti frizidera koji imam u prikolici. Plamen je prilicno jak a i emisija toplote na izlaznom otvoru. Da gubi amonijak do sad bi ga izgubio. Komorica u frizideru bas dobro ledi ali onaj aluminijumski radijator u glavnom prostoru frizidera ne deluje mi bas posebno hladnim.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Dragan napisao:Ponekad se upitam ne radi li se mozda o neispravnosti frizidera koji imam u prikolici. Plamen je prilicno jak a i emisija toplote na izlaznom otvoru. Da gubi amonijak do sad bi ga izgubio. Komorica u frizideru bas dobro ledi ali onaj aluminijumski radijator u glavnom prostoru frizidera ne deluje mi bas posebno hladnim.
Pa ne deluje ni kod mene posebno hladan, ali uradi posao. Ja sam takođe bi sumnjičav, ali me svaka njegova upotreba demantuje. Činjenica je da ga ja koristim isključivo na 220V.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Može da bude dosta toga u kvaru. Proveri prvo kako ti dihtuju vrata. Možda izgleda da su zatvorena, ali ako je labava veza, onda verovatno tu curi. Često otvaranje frižidera znatno diže temeperaturu.

Kod mene je veći frižider, ali princip rada je isti kao i kod tvog. Ja, kao ni Liman takođe nemam problema sa hlađenjem, osim na ekstremno visokim temperaturama.

Prilikom parkiranja, trudim se da deo gde je frižider ne bude izložen direktnom suncu, držim ga u hladu, da li od drveća ili od samog kampera.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Najveci stepen iskoriscenja kod frizidera o kojima je rec, se postize sa gasom a ne strujom 12V/230V.
Tacno je da je vrlo vazno da vrata na frizideru dihtuju i da se po mogucstvu ne drze predugo otvorena.
Problem je odvlacenje toplote, a to zanemaruju i mnogi proizvodjaci. Ugradite Papst ventilator 12V otprilike
1,2W - 2,4W na gornji otvor, sa termostatom ili obicnim prekidacem, a u donji deo uznad donjeg otvora,
postavite obavezno usmerivac vazduha. Ako uradite kako treba imacete hladno pivo i u sred leta.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Pa sto se tice piva prijatno je hladno ali sladoled brzo izgubi oblik i predje u tecno stanje. Inace, cini mi se, da je za frizider prihvatljiva temperatura +(8-12) stepeni. Ako neko zna precizniji podatak neka javi.
Poslednja izmena od Dragan u 27 Feb 2013 14:27, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ja se spremam da posetim Pirot i odem do onog lika koji pravi frižidere i zamrzivače na plin (amonijačne). Meni bi još jedan mali zamrzivač (uz postojeći frižider završio posao). Koliko se sećam kod njega su prepravke, kada se donese kutija oko 200E
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 771
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

BOSS napisao:Najveci stepen iskoriscenja kod frizidera o kojima je rec, se postize sa gasom a ne strujom 12V/230V.
Tacno je da je vrlo vazno da vrata na frizideru dihtuju i da se po mogucstvu ne drze predugo otvorena.
Problem je odvlacenje toplote, a to zanemaruju i mnogi proizvodjaci. Ugradite Papst ventilator 12V otprilike
1,2W - 2,4W na gornji otvor, sa termostatom ili obicnim prekidacem, a u donji deo uznad donjeg otvora,
postavite obavezno usmerivac vazduha. Ako uradite kako treba imacete hladno pivo i u sred leta.
Gde se može pronaći taj Papst ventlator, da li mogao da posluži ventilatora sa coolera procesora?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Boss
Isto pitanje kao i Jader. I mene baš interesuje ugradnja tog ventilatora.
Ja sam baš zainteresovan da ga ugradim. Znaš li kako i gde ga nabaviti, i šta sve treba u vezi tog posla.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Papst ventilatori su jedni od najkvalitetnijih i po protoku vazduha i po dugotrajnosti. Ali su i skupi.

Malo su bucni ti Paps-ovi, pa je mozda bolje resenje neki brendirani besumni kompjuterski, (CHIEFTEC ili COOLERMASTER na primer) za dodatno hladjenje kompjuterskih kucista.

http://www.chieftec.com/AF-0625S.html

Ima ih po kompjuterskim radnjama. ili kod uvoznika

http://list.rs/katalog.php?s1=Ra%E8unar ... entilatori

Ovo je jedan od tisih : http://list.rs/artikal.php?id=CAS00861
Poslednja izmena od Sinbad u 28 Feb 2013 00:14, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Odgovori