Poboljšanje rada frižidera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Zbog velikog interesovanja, odlučio sam da otvorim posebnu temu o poboljšanju rada frižidera na velikim vrućinama.
Očigledno je da većina ima sličan problem, pa će verovatno i saveti iz ove teme pomoći nekome.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Dragan

Ponekad se upitam ne radi li se mozda o neispravnosti frizidera koji imam u prikolici. Plamen je prilicno jak a i emisija toplote na izlaznom otvoru. Da gubi amonijak do sad bi ga izgubio. Komorica u frizideru bas dobro ledi ali onaj aluminijumski radijator u glavnom prostoru frizidera ne deluje mi bas posebno hladnim.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

Može da bude dosta toga u kvaru. Proveri prvo kako ti dihtuju vrata. Možda izgleda da su zatvorena, ali ako je labava veza, onda verovatno tu curi. Često otvaranje frižidera znatno diže temeperaturu.

Kod mene je veći frižider, ali princip rada je isti kao i kod tvog. Ja, kao ni Liman takođe nemam problema sa hlađenjem, osim na ekstremno visokim temperaturama.

Prilikom parkiranja, trudim se da deo gde je frižider ne bude izložen direktnom suncu, držim ga u hladu, da li od drveća ili od samog kampera.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Boss

Najveci stepen iskoriscenja kod frizidera o kojima je rec, se postize sa gasom a ne strujom 12V/230V.
Tacno je da je vrlo vazno da vrata na frizideru dihtuju i da se po mogucstvu ne drze predugo otvorena.
Problem je odvlacenje toplote, a to zanemaruju i mnogi proizvodjaci. Ugradite Papst ventilator 12V otprilike
1,2W - 2,4W na gornji otvor, sa termostatom ili obicnim prekidacem, a u donji deo uznad donjeg otvora,
postavite obavezno usmerivac vazduha. Ako uradite kako treba imacete hladno pivo i u sred leta.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Dragan

Pa sto se tice piva prijatno je hladno ali sladoled brzo izgubi oblik i predje u tecno stanje. Inace, cini mi se, da je za frizider prihvatljiva temperatura +(8-12) stepeni. Ako neko zna precizniji podatak neka javi.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Jader

BOSS upisano:

Najveci stepen iskoriscenja kod frizidera o kojima je rec, se postize sa gasom a ne strujom 12V/230V.
Tacno je da je vrlo vazno da vrata na frizideru dihtuju i da se po mogucstvu ne drze predugo otvorena.
Problem je odvlacenje toplote, a to zanemaruju i mnogi proizvodjaci. Ugradite Papst ventilator 12V otprilike
1,2W - 2,4W na gornji otvor, sa termostatom ili obicnim prekidacem, a u donji deo uznad donjeg otvora,
postavite obavezno usmerivac vazduha. Ako uradite kako treba imacete hladno pivo i u sred leta.
Gde se može pronaći taj Papst ventlator, da li mogao da posluži ventilatora sa coolera procesora?
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

@Boss
Isto pitanje kao i Jader. I mene baš interesuje ugradnja tog ventilatora.
Ja sam baš zainteresovan da ga ugradim. Znaš li kako i gde ga nabaviti, i šta sve treba u vezi tog posla.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sinbad

Papst ventilatori su jedni od najkvalitetnijih i po protoku vazduha i po dugotrajnosti. Ali su i skupi.

Malo su bucni ti Paps-ovi, pa je mozda bolje resenje neki brendirani besumni kompjuterski, (CHIEFTEC ili COOLERMASTER na primer) za dodatno hladjenje kompjuterskih kucista.

http://www.chieftec.com/AF-0625S.html

Ima ih po kompjuterskim radnjama. ili kod uvoznika

http://list.rs/katalog.php?s1=Ra%E8unar … entilatori

Ovo je jedan od tisih : http://list.rs/artikal.php?id=CAS00861
Poslednje editovanje od Sinbad (Danas 00:14:12)
Kad se mora, nije teško.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Boss

sprinter upisano:

@Boss
Isto pitanje kao i Jader. I mene baš interesuje ugradnja tog ventilatora.
Ja sam baš zainteresovan da ga ugradim. Znaš li kako i gde ga nabaviti, i šta sve treba u vezi tog posla.
Nabavicemo ventilatore! Mozda imam i ja par komada, nisam siguran dok ne vidim.
Sa malo truda i rada moze da se naknadno ugradi, objasnicu detaljno kada se vidimo.
Papst ventilatore sam preporucio jer su stvarno veciti. Kupis jednom i zaboravis!
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

Da ti pravo kažem, ovo rešenje sa ventilatorom me je zapravo oraspoložilo. Frižider mi je ok, ali pre par godina na Peloponezu, u Nafpliju mi je samo stao. Bila je vrućina, dan preko 40c a noć oko 31-32c. Zvao sam majstora koji je pregledao frižider i rekao mi da ga isključim na par sati, pa da ponovo uključim. Tako sam i uradio i on je proradio. Zbog tog iskustva nabavio sam turbovent za obrtanje vazduha u kamperu, ali rešenje za frižider do dana današnjeg nisam našao. Uvek kad sam na Peloponezu pomalo drhtim da se ne ponovi nemili događaj.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sinbad

Imas Papstove ventilatore ali na 220v ovde: www.elta.rs Tel: 021 400 622

Mozda imaju i na 12v, treba ih pitati.

Kad mi zatrebaju za predajnike, uzmem ih u Elti.
Kad se mora, nije teško.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

Otisao na spavanje, pa sad tek odgovaram. Moram videti , sjajan je Bossov predlog, meni čini stvar, ovih dana krećem u razradu plana.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Boss

Imam nekoliko komada Papst 12V ventilatora ali mi ne smetaju! Ako mozete da ich nabavite sami u toliko bolje.
Potrebna velicina ventilatora je: ne manja od 80mm x 80mm i ne veca od 120mm x 120mm.
Sto se snage tice, kako sam vec napisao ca. 1,2W - 2,5W, ne jace jer nije potrebno, prave samo vecu buku.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Igorpet

Papst je zvučno ime u svom domenu, ali pitanje je da li treba staviti za ovu svrhu ventilator koji je 3 ili 4 puta skuplji od konkurencije.
Oni su predviđeni za kontinuirani višegodišnji rad, za par nedelja godišnje mislim da se ulaganje ne isplati.
Mislim da je bolje uzeti neki drugi ventilator za hlađenje PC kućišta sa adekvatnim protokom, sa koliko-toliko niskom bukom, ali sa temperaturni senzorom, pa kad smo na odmoru ne moramo tazmišljati o uključivanju i isključivanju,a po mogućstvu i sa regulatorom pa kad je najtoplije on vrti i najjače, a u suprotnom slabije i tada je i tiši, ili barem staviti potenciometar pa regulisati ručno po potrebi.
Treba obratiti pažnju i na način montiranja jer mnogim ventilatorima smeta rešetka i drastično umanjuje performanse (ako se ugrađuje sa unutrašnje strane pre rešetke), a i obratiti pažnju i na vibracije jer i od njih se dosta povećava buka.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Evo slike kako sam ja ugradio ventilatore.

Slika

Elektronika sa leve strane je automatika koja uključuje i isključuje ventilatore na određenoj temperaturi.
Omnia mea mecum porto
Odgovori