Poboljšanje rada frižidera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

sprinter napisao:Danas sam otvarao gornju rešetku. Evo.......
Vidim da te je ideja dosta zainteresovala pa zato konkretno: tebi su potrebna dva ventilatora 12cm x 12cm
ali je takodje moguce i sa dva manja da se uradi. Ako neces da eksperimentises, moj ti je savet da stavis
dva ventilatora manje snage a ne samo jedan jaci. Sve ima svoje zasto. Obavezno usmerivac za vazduh!!!
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

@ Sprinter

Evo ga konkretan 12x12 ventilator: http://list.rs/artikal.php?id=CAS00861
Karakteristike:

Dimenzije: 120mm x 120mm x 25mm
Broj obrtaja: 800rpm ± 10% - mali broj obrtaja, a velika krilca, a broj obrtaja mozes kontrolisati promenom napona.
Protok vazduha: 35.07cfm ± 10% - Protok vazduha je 35 cfm (Cubic feet per minute) ili oko 10 kubnih metara vazduha u minutu, sto je poprilicno mnogo.
Vazdušni pritisak: 0.42mmH2O
Ležište: Barometric ball bearing - jako je bitno sto je lezaj KUGLICNI
Nivo buke 13.83 dBA - veoma nizak nivo buke za jedan takav ventilator, skoro besuman.
Materijal: Plastika
Masa: 123.7g
Boja: Crna
Pakovanje: Set gumenih šrafova; Set gumenih uložaka; Set metalnih šrafova; Adapter molex 4 pin - 3pin

Slazem se sa Bossom. Dva komada manje snage i duzih krilaca sa manje obrtaja su najbolje resenje.

Jos neto mi pade na pamet. Ako uradis kako si zamislio, i dalje moras da imas vazdusni kanal (donja resetka, prostor gornja resetka), kroz koji planiras ventilatorima da guras vazduh radi hladjenja. Ti ventilatori ce svojim telom smanjiti (zatvoriti) povrsinu gornjeg otvora, bar za 50%, i za toliko ce biti smanjena prirodna cirkulacija vazduha kroz otvor kad ventilatori ne budu radili. Tako da bi oni preko leta kad je toplo, stalno morali da rade.

Zato je bolje da ih nejpre privremeno postavis i zasrafis na samu resetku sa unutrasnje strane i probaj sta si dobio. Testiraj malo, Pa ako zadovoljava, onda super, ako ne zadovolji, onda ides dalje, pa montiras negde unutra, ili vec sta ti padne na pamet.

Po meni, da postavis 3 komada na sam otvor (taman mogu da stanu), pustis ih da rade na 9v, (neka ti neko napravi stabilkizator napona na 9v sa ulazom na 12 iz akumulatora i jedan mali trafo sa 220 na 12v da mozes da ih teras i na struju, i posto su tihi, neka stalno rade). Montiras negde unutra neki prekidac da ih ugasis kad ti ne trebaju, zimi na primer, pa da stavis prst u uvo i pevas. :)
Poslednja izmena od Sinbad u 03 Mar 2013 21:35, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Sinbad napisao:@ Sprinter

Evo ga konkretan 12x12 ventilator: http://list.rs/artikal.php?id=CAS00861
U specifikaciji ne pise dali je ventilator za 12V i koju snagu ima?!
Sto se tice protoka vazduha je idealan, jer je protok nesto vise od 1m3 u minuti
(a ne 10m3) sto je vise nego dovoljno. Pravilna ugradnja je vrlo vazna da bi se
postigao zeljeni efekat pogotovo sto se radi o vecem frizideru sa zamrzivacem.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Apsolutno sam zainteresovan za ugradnju.
Ja takođe razmišljam o tome da ne zatvorim prirodan režim.
Slikao sam gornju rešetku upravo iz ugla da se vidi usmerenje toplog vazduha.
I ja za sada razmišljam od dva manja ventilatora, malo razmaknuta.
@Boss pominješ usmerivače vazduha, Kako oni izgledaju. Ako treba slikaću i donju rešetku. Na njoj se vidi šolja, isparivač vode i još nešto.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

@ Boss

1ft = 0.3048m

Sto znaci da je protok 35,07 cfm (Cubic feet per minute) x 0.3048 = 10,69 m3 u minutu.

9m3 je jako puno, pa bi smanjivanjem napona sa 12 na 9 dobio otprilike POLOVINU protoka. a to je oko 4 m3 u minutu. Nemam sad knjigu kod sebe da tacno proverim, ali jednom sam to racunao pa mi je ostalo u secanju da ventilator ima pola protoka ako ga stavis na 9V.

Inace svi ventilatori za forsirano hladjenje kompjuterkih kucista su na 12V

Ovde pise i napon i snaga i sve... :) pa i da se lako rastavlja zbog odrzavanja.

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6689
Poslednja izmena od Sinbad u 03 Mar 2013 23:35, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Sinbad
Kod ovog modela ventilatora što si predložio, jako mi se dopada što ima vrlo malo zaštitne plastike, što znači da omogućava puno protoka toplog vazduha i kada ne radi.

Širina otvora je 12,5m što znači da ću u donjem delu ventilatora, na mestima gde se vezuju za oplatu dodati, dva tanka flaka. Zgodno je što ću pri montiranju gornje šrafove vezati na oplatu direktno, a donji će zbog debljine dati malo zakošenje ventilatora, što je opet dobro, jer su i krilca na rešetki blago zakošena.
Gledao sam krilca na rešetki, malo su specifična, verovatno su namerno tako konstruisana, bukvalno vuku na dole. Možda ću ih malo potkresati, radi boljeg protoka. Kupim posebno gornju plastiku, pa eksperimentišem.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Taj prostor moras da zatvoris.

Ventilator ne sme da ima otvore oko sebe, jer ce umesto da vuce vazduh iz donjeg otvora, samo vrteti vazduh oko sebe bez ikakvog efekta. Ako zelis da ti radi posao, moras prostor oko ventilatora da zatvoris, a jedini otvor kroz koji ulazi vazduh mora da bude donja resetka. Onda dobijas pravi protok vazduha preko hladnjaka (isparivaca ili kondenzatora - nikad ne zna sta je sta) frizidera.
Znaci jedini otvor na gornjoj rupi mora da bude taj okrugli otvor u samom ventilatoru u kojem je elisa. Ako iseces komad lima, dimanzija gornjeg otvora za plasticnu resetku, i na njemu otvoris dve, ili tri rupe fi 12cm i na te rupe nabacis ventilatore i stavis ih direktno iza plasticne resetke. posto su veoma tihi nece ti biti problem sto ce stalno da rade. Samo tako dobijas pravi efekat onih cifara koje si procitao u tabeli.

Plastiku ne diraj. Krilca su namerno okrenuta na dole da ne bi ulazila voda, kad vetar nanosi kisu sneg i slicno :)


http://www.youtube.com/watch?v=5PsqjngOp1k

Ovde sam nasao podatak da mu je vek trajanja 100.000 sati :/ ili 11 i po godina neprekidnog rada.
Poslednja izmena od Sinbad u 03 Mar 2013 23:24, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Sinbad napisao:@ Boss

1ft = 0.3048m

Sto znaci da je protok 35,07 cfm (Cubic feet per minute) x 0.3048 = 10,69 m3 u minutu.
Halo bre brate, nemoj da me zbunjujes! Digni 0,3048 na treci pa pomniozi sa 35,07 pa ces dobiti rezultat kako treba!!!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kapiram. Ako stavim napr. 2 komada i zatvorim tankim limom ostatak, onda moram i ugraditi sistem kojim imam na turboventu, a to je smanjenje i povećanje brzine obrtanja lopatica, u skladu sa temperaturom.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

sprinter napisao:Apsolutno sam zainteresovan za ugradnju.
Ja takođe razmišljam o tome da ne zatvorim prirodan režim.
Slikao sam gornju rešetku upravo iz ugla da se vidi usmerenje toplog vazduha.
I ja za sada razmišljam od dva manja ventilatora, malo razmaknuta.
@Boss pominješ usmerivače vazduha, Kako oni izgledaju. Ako treba slikaću i donju rešetku. Na njoj se vidi šolja, isparivač vode i još nešto.
Kada nabavis ventilatore i budes imao vremena javi se, pa cu da ti napravim ako hoces da samo stanes i gledas. Za ostalo nemoj da brines!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Boss
Kada pričaš o usmerivačima, kako oni izgledaju ?

Pitanje, da li ću ugradnjom ventilatora i povećanjem brzine vazduha poremetiti rad frižidera, što se tiče plina, kako će plamen reagovati na ovo?
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Pa da!

@ Boss

Ne zbunjujem te.

Ako je:
1ft = 0.3048m

Onda je:
1 kubni ft = 0,3048 kubna m. :)

nema sta da dizes na kub kad je kub i sa jedne i sa druge strane jednacine ;)

A to znaci da je protok od 35,07 cfm (Cubic feet per minute) ili po naski 35,07 ft3/min x 0.3048 = 10,69 m3/min.

Radi taj vent jako dobro.
Poslednja izmena od Sinbad u 03 Mar 2013 23:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Boss
Dogovoreno, čujemo se
Pozdrav
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

sprinter napisao:@Boss
Kada pričaš o usmerivačima, kako oni izgledaju ?

Pitanje, da li ću ugradnjom ventilatora i povećanjem brzine vazduha poremetiti rad frižidera, što se tiče plina, kako će plamen reagovati na ovo?
Verovatno neki lim koji bi vazduh koji ulazi kroz donju plastiku usmeravao na mesto koje hoces da hladis! Jel to Boss?

Plamen bi se gasio 100%. A zasto bi koristio ventilatore kad frizider radi na plin? Onda ih iskljucis.

Jedino je pitanje da li ce elisni otvori na samim ventilatorima biti dovoljno veliki otvori za protok vazduha koji je potreban plamenu. To neces znati dok ne testiras skalameriju.
Poslednja izmena od Sinbad u 04 Mar 2013 00:10, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Meni ventilatori trebaju za temperature preko 30c. Inače, frižider mi je skoro uvek uključen na plin, retko kada je na 12v, a na 220v samo par dana pred polazak.
Kada je visoka dnevna teperatura, skoro se izjednače temperature , pa nema hlađenja, zato mi treba ventilator da dodatno vuče vahduh kroz zadnji deo frižidera i time pojača hlađenje
Odgovori