Poboljšanje rada frižidera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Uz svo postovanje, mislim da jos nikada niste videli frizider sa zadnje strane, a funkciju jos uvek ne razumete.
Da nije tako, ne bi se pisalo da treba predvideti da gornji otvor bude veci!? Ko se ne bavi samo teorijom zna
da su to standardizovane resetke koje imaju integrisan otvor za kamin i da nije moguce praviti otvore kako ko hoce.
Smatrate da ce ventilator da rashladi grejac!? Pa treba da znate da je grejac u samom kaminu i da je izolovan!
Pitam vas kako radi taj frizider zimi na temperaturama koje su daleko ispod nule? Ne mislite valjda da ce ga ventilator
u sred leta, kada je temperatura preko 35°C-40°C tako ohladiti da ce poceti spolja da ledi???
Ako neko i zatvara otvore od frizidera zimi, to je zato da mu bocni vetar nebi duvao unutra, jer su frizideri fabricki
cesto lose ugradjeni i ne dihtuju. Otvori resetaka frizidera kao i drugi otvori (kamin i slicno), se samo zatvaraju
kada je vozilo duze vreme van upotrebe! Frizider koji prodajem je koriscen sa ventilatorom i ja na njemu ne nadjoh
nikakav „izolacioni sloj“, pa cak ni paucinu. Prasina se mozda vise zadrzava tamo gde je cirkulacija vazduha slabija.
Hladjenje racunara i „staticki elektricitet“ su opet prica za sebe i nemaju mnogo veze sa ovom temom.
Ako je sve sto ste napisali plod „razradjene problematike“, onda bez zamerke, svaka vam cast i samo napred.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

BOSS napisao:Uz svo postovanje, mislim da jos nikada niste videli frizider sa zadnje strane, a funkciju jos uvek ne razumete.
Da nije tako, ne bi se pisalo da treba predvideti da gornji otvor bude veci!? Ko se ne bavi samo teorijom zna
da su to standardizovane resetke koje imaju integrisan otvor za kamin i da nije moguce praviti otvore kako ko hoce.
...
Ja uvazavam praksu jako ... jos kad se znanje podupre praksom mislim da je to najbolja kombinacija, tako da ne ulazimo duboko u kompetencije ljudi.
Ja sam vise za to da razmenjujemo znanja i iskustva. Verovatno ce neko i nesto pogresno reci, ali ispravimo ako smatramo da je pogresno (i ako zelimo) i idemo dalje, mislim da nema potrebe za suvise nerviranja.

Ako pricamo o ventilacionim resetkama (otvorima) konkretno za frizider, ono sto sam ja nasao je da proizvodjaci preporucuju otvor od 400cm2 (nadam se da sam dobro upamtio da sada ne trazim) a ako ide neka gusca mrezica sa unutrasnje strane resetke, poput komarnika (protiv ulaska insekata i slicno), onda se otvori uvecavaju za 50%.
O montazi ventilatora nigde kod proizvodjaca nisam nasao konkretnu preporuku, ali zakljucio sam da je dobro (ako moze) da oni ne smanjuju preporucenu povrsinu otvora. Zato sam i naveo da ako neko vec planira samogradnju da to odmah ima u vidu.
Koliko ja znam resetke postoje u razlicitim dimenzijama i to ne znaci da se ne moze naci odgovarajuca.
One skuplje imaju i poklopce za koriscenje u zimskim uslovima,izmedju ostalog i zbog sprecavanja prodora hladnog vazduha u stambeni deo.
Ali frizider na minusu takodje ne moze da radi normalno.

E sad da li se i koliko talozi prasina na kondenzatoru, to ne mogu bas da tvrdim jer ako su nam ventilatori bas toliko jaki oni to izvucu i oduvaju, ali dovoljno je na kucnom frizideru zavuci ruku iza frizidera, nikad nije bez prasine (i ako je tu prasine daleko manje nego na putu). Da li ona kriticno utice na rad uredjaja ... ne sigurno, ali ako je ima utice u procentu i u zavisnosti od toga koliko je ima.
A zavisi i da li nam frizider radi dok smo u pokretu, ili ne.

A izmedju ostalog sve je ovo razrada problematike.
Ja eto, BOSS zamisljam da jednog dana imam kamper opremljen sto bolje, za sada samo zamisljam i planiram pa mi takodje ne zameri ako negde i nesto pogresim, mada trudim se da budem tacan, ali zivi smo ljudi pa se i gresi. U svakom slucaju zadovoljstvo mi je da diskutujemo.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Ovo je nesto od Dometic-a (pronasao u arhivi)
Slika
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Možda ne znam baš tačno kako radi, ali znam kako hladi!
Na +30C u donjem delu +2C, a u komori je taman da se pivo zaledi. Pozivam prvom prilikom sve kolege na degustaciju 'ladnog pivceta iz mog friza.
Omnia mea mecum porto
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

mustang napisao:Možda ne znam baš tačno kako radi, ali znam kako hladi!
Na +30C u donjem delu +2C, a u komori je taman da se pivo zaledi. Pozivam prvom prilikom sve kolege na degustaciju 'ladnog pivceta iz mog friza.
A kako hladi na +40C? pivo mora biti spremno za degustaciju na svim letnjim temperaturama :)

Vredi pogledati https://www.youtube.com/watch?v=fiODEcUAkeU
Poslednja izmena od igorpet u 05 Mar 2013 23:35, izmenjeno 1 put ukupno.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

U teoriji najniza temperatura na koju ventilator moze da ohladi predmet je temperatura okoline.
U praksi, ni jedan ventilator nece, ohladiti na temperaturu okoline ni jedan predmet koji se greje.

U svakom slucaju ventilator ce uveliko pomoci, ali ni on ne moze da ucini cuda ako je napolju +40, pa jos parkiramo tu stranu na suncanu stranu.

Da li neko ima informacije o nasim friziderima. Kolika je otprilike potrebna razlika u temperaturi izmedju isparivaca i kondenzatora, da bi frizider radio kako treba na 12V a koliko na 220V, a koliko na gas?
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Naš predmet ima temperaturu oko 40-50 stepeni, tako da ventilator ima šta da hladi.
Omnia mea mecum porto
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

:D
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

"Sam kondenzator mora imati svoju radnu temperaturu koju bi ventilatori trebalo da održavaju, ne valja ni premala ni prevelika."

U gornjem postu sam se loše izrazio, nisam mislio na kondenzator nego na na frižider, tj. konkretno na njegovu zadnju stranu. Očigledno je da se (bar iz mog slučaja) kod preterane cirkulacije vazduha smanjuje efikasnost rada frižidera. Ja sam bio srećan kada sam uključio ventilatore da rade non-stop i primetio da friz tada radi daleko bolje. Međutim, posle nekoliko sati rezultat je bio katastrofalan, u frizideru je temperatura porasla za desetak stepeni. Zaključio sam da mu smeta preterano hlađenje pa sam zato ugradio automatiku sa kojom sam dobio poboljšanje.
Kada sam svojevremeno imao problem sa frižiderom, detaljno sam proučio princip rada što mi je dosta olakšalo rešavanje problema.
Kao što reče Igorpet, najbolja kombinacija je teorija + praksa, jedno bez drugog teško ide.
Naravno da kondenzator treba što više hladiti da bi amonijak unjemu prešao u tečno stanje. Međutim, kondenzovanje amonijaka je tek početak složenog termodinamičkog i hemijskog procesa.
Evo jedne slike zadnje strane frižidera, da i mi vidimo kako to izgleda i ukratko o principu rada.

Slika

Smeša amonijaka, vodonika, vode i neke antikorozivne supstance nalazi se na sobnoj temperaturi ali pod određenim pritiskom u tzv. bojleru pri dnu frižidera ili u onom delu koji se greje grejačima ili gorionikom.
Pod uticajem toplote u gornjem delu cevi u takozvanom separatoru se odvaja voda a prema kondenzatoru ide samo čist „suvi“ amonijak gas. Tu amonijak iz gasnog prelazi u tečno stanje i prirodnim padom ulazi u isparivač koji se nalazi u unutrašnjosti frižidera i gde se meša sa vodonikom.
U reakciji sa vodonikom, amonijak ključa, pritisak pada i nastaje efekat apsorpcije toplote iz unutrašnjosti frižidera.
Mešavina vodonika i amonijaka iz isparivača pada u apsorber (cevi koje idu cik-cak ili u spiralu kod nekih modela) gde se odvaja amonijak od vodonika. Amonjak se sakuplja u posudu apsorbera koja sa nalazi na njegovom dnu i odatle vraća na početno stanje u bojler. Vodonik iz apsorbera se ponovo vraća u isparivač da bi ponovo reagovao sa amonijakom u tečnom stanju i tako sve u krug.
Omnia mea mecum porto
Strumfina
Korisnik
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Feb 2008 20:58

Post od Strumfina »

Ja sam se u moj frizider razocarao vec prvo leto.Probao sam da ga izduvam i ocistim diznu i to je pomoglo samo donekle.Ovaj savet sa ventilatorom mi dobro zvuci.
U prvom kamperu sam imao kompresorski frizider i kasnije box , zato planiram da zamenim ovaj absorber sa kompresorskim.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Bilo bi dobro da se ova tema spoji sa temom Frizider koja je isto ovde samo na drugoj strani (http://www.campingclubbelgrade.org/uplo ... php?id=212)
Mislim da tamo ima preporuka o kojma nije pisano ovde a i obrnuto.
Strumfina napisao:Ja sam se u moj frizider razocarao vec prvo leto.Probao sam da ga izduvam i ocistim diznu i to je pomoglo samo donekle.Ovaj savet sa ventilatorom mi dobro zvuci.
U prvom kamperu sam imao kompresorski frizider i kasnije box , zato planiram da zamenim ovaj absorber sa kompresorskim.
Ko nije procitao tu temu a ima problema sa friziderom trebalo bi obavezno da pogleda, mozda resenje bude jednostavno a problem resen efikasno i brzo.
Poslednja izmena od igorpet u 07 Mar 2013 13:47, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Teme jesu slične, međutim ova tema o poboljšanju rada frižidera je priča za sebe. Radi se samo o poboljšanju rada ispravnog frižidera.
Sve ostalo bi trebalo pisati u onoj prvoj temi "Frižider".
Jeste da nekim komentarima nije mesto ovde, ali to je neminovno zbog toka komunikacije.
Omnia mea mecum porto
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Ovde se jesmo kocentrisali na probleme u radu frizidera na visim temperaturama, ali i oni saveti vezani za "muckanje" frizidera i diznama su upravo u cilju poboljsanja rada aparata. Po nekada je jako tesko utvrditi sta je tacan uzrok slabijeg rada, a cesto su u pitanju i kombinacije vise uzroka jer su u opticaju polovni aparati koji su stajali dosta i slicno.
U svim ovim diskusijama nisam procitao da je neko ugradio nov frizider.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Nov frizider? Pa okle nam lova! :D
Poslednja izmena od Sinbad u 08 Mar 2013 16:55, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koliko znam Boss je ugradio nov kompresorski frižider.
Odgovori