Inverter napona 12/220V

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

DusanHY

sprinter upisano:

Meni bilo mesta u blizini akumulatora za boravak, pa sam inverter direktno povezao na kleme akumulatora, mislim da sam 3 ili 4 kvadrata stavio presek kablova. 1.200W kad povuče nije baš mala struja. Nekako mi upaljač, a naročito preseci kablova iza njega, ne deluju sto posto sigurni za vezu sa inverterom, bez obzira na osigurače. Bolje da gubim nešto struje na kablovima nego ne daj bože da mi se pregreju i zapale.

Da li ti je presek kabla 4 kvadrata dovoljno za inverter 1200w? Ja sam sada vukao instalaciju za inverter i stavio sam 6 kvadrata, a mislim da stavim invertor od 500W.
Što se upaljača tiče moj predlog je da umesto ovih sa buvljaka uzimate plovne iz vozila ili još bolje, možete u malo bolje snadbevenim nautičkim radnjama naći dobre 12v utičnice - mala je razlika u ceni.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

Kada sam uzeo inverter, dobio sam i fabrički urađene kablove sa štipaljkama. Nekako su mi delovali tanki ti kablovi, tako da sam stavio bar upola jače, mislim da su 4 kvadrata, a možda su i 6 ili jači, sada nisam siguran, ipak sam tehnički nepotkovan. Znam da se teže savijaju u odnosu na one fabričke. Kada sam ih kupovao, poneo sam u radnju fabričke, pa sam uz konsultaciju sa prodavcem uzeo te deblje.
Slažem se da je najbolja opcija upaljač iz vozila, on verovatno trpi jače udare, ja imam ovaj produžni 3X + 1 USB, ali ću uz inverter postaviti upravo jedan iz vozila, pa ću i njega vezati direktno za kleme.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter

Ti inverteri su prilično interesantna tema. Mi uglavnom ugrađujemo one od 1000-1200W sa pikovima X2 , koji koštaju oko 4-5000din. Listajući kataloge, pravi inverteri od 300-500W sa ful sinusom su daleko skuplji a i mnogo gabaritniji i teži. Ne znam da li rizikujemo šta ugradnjom ovih jeftinijih. Mislim prvenstveno na bezbednost naravno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

DusanHY

Ja sam se vrlo malo interesovao ali pošto mi sada predstoji ugradnjka onda mi mi odgovaralo da čujem i iskustva drugih. Meni ne treba invertor velike snage jer nemem potrebe za tim.
Što se posebne teme tiče, slažem se da zaslužuju posebnu temu, pa bih ovim putem zamolio Mustanga da započne novu temu i ovih par postova prebaci u istu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Već sam negde pisao o inverterima na forumu ali nije loše ponoviti.
Inverter napona može biti veliki potrošač struje, srazmerno opterećenju tj. uređaju koji je priključen.
Ako je priključen potrošač od 100W/220V, iz akumulatora će povući struju od 8.33A, plus gubici u inverteru od 10-20%, znači oko 10A.
To je inače i maksimalna struja standardne utičnice, retke su one koje trpe 15-20A.
Ako uzmememo kao primer uređaj snage 1000W/220V, on će povući iz akumulatora struju od 100A! Ja još nisam video inverter od 1000W sa kablovima koji mogu da izdrže njegovu nazivnu snagu.
Papir trpi sve, pa nemojte mnogo verovati podacima koje nađete u uputstvu, prepolovite odmah napisanu snagu.
Sa originalnih kablova najbolje je skinuti štipaljke i povezati ih direktno na akumulator (naravno, preko osigurača).
Kao primer navešću moje lično iskustvo sa klimom koju sam napajao preko invertera.
Klima koja je bila preko invertera priključena na akumulator od 180Ah, vukla je oko 35-40A. Kvalitetni kablovi preseka 16 mm, u toku rada su bili prilično topli, možda oko 40 C.
Jednom prilikom je iverter zujalicom prijavio nizak napon na akumulatoru, šraf na velikoj mesinganoj klemi se olabavio, klema izgubila dobar kontakt sa akumulatorom,
zagrejala se toliko da je tovatna mast kojom je bila premazana počela da se dimi. Bila je toliko vrela da sam morao da čekam desetak minuta da se ohladi da bi je zašrafio.
Hoću da kažem da su prelazni kontakti kod velikih jednosmernih struja potencijalna mesta zagrevanja i naravno paljenja instalacije.
Zato bi trebalo standardne 12V utičnice totalno izbaciti iz upotrebe kod invertera koji su optrećeni potrošačima većim od 100W.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Što se tiče invertera koji daju sinusni napon na izlazu, naravno da su kvalitetniji po pitanju oblika napona ali treba postaviti pitanje da li su i neophodni.
Inverteri starije proizvodnje su davali takozvani četvrtasti talasni oblik napona i često su pravili probleme uređajima sa transformatorom i pojedinim tipovima elektromotora,
kod kojih može doći do povećanog zagrevanja namotaja pa i do pregorevanja.
Savremeni inverteri daju simulaciju sinusnog napona i uglavnom bez problema napajaju sve tipove potrošača.
Većina potrošača koji se koriste u kamperima i prikolicama nisu osetljivi na oblik napona jer ga i onako u svojim naponskim stepenima pretvaraju u jednosmerni.
LCD TV, plazma TV, kompjuteri, razni punjači nisu osetljivi na oblik napona kojim se napajaju.
Za klima uređaje sa kompresorom preporuka je sinusni inverter, međutim moj inače standardni inverter sa simulacijom sinusnog napona, besprekorno je pokretao motor kompresora.
Zbog toga mislim da je bespotrebno bacati novac za sinusni inverter koji ne samo da je skuplji već i komplikovaniji i verovatno podložniji kvarovima.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Mustang
Ja sam direktno povezao kablovima, nemam između nikakav osigurač. Gde da ga stavim ( mislim na plus ili minus kabla ka akumulatoru) koje snage i sl. Verovatno osigurač od 10A?
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

izvukao sam zicu sa + iz kontrolne table odmah posle osiguraca mislim da je 15a, jer to mi je napajanje za frizider jer ga u tu svrhu nikad nisam koristio, a - (masu) sam izvukao iz glavne dovodne zice koja je sprovedena direkt sa akumulatora i racva se u toj glavnoj tabli
sve radi ok, invetor (1000w) mi je sa kulerom, jedino sto malo se cuje kad radi, ali je uvek mlak, nikad vruc, dok drugi manji 150w je bez kulera i dok napuni mobilni usija se, nemozes ga pipnuti, a zna nekad i da zapisti i izbaci se iz funkcfije, i to na malom opterecenju
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sprinter, pojedini ( uglavnom slabiji inverteri) imaju osigurač na sebi. Ako ga nema, u plus vod stavi osigurač prema snazi invertera ili prema snazi koju ćeš koristiti iz njega.
Za 500W prave snage invertera potreban je osigurač od minimalno 50A, za 1000W duplo tj. 100A. Ta snaga je potrebna ako napajaš fen za kosu , manju peglu, jaču bušilicu, neki ručni alat ili slično.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ok,, proveriću. Mislim da sam video na inverteru osigurač. Ovaj vikend supruga i ja planiramo da konačno negde klisnemo pa ću videti.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ovako mogu da izgledaju jaki osigurači i kućišta za njih.

Slika

Slika Slika

Slika Slika Slika
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Sprinter, proveri provodnik sa osiguraca 15 A. Ne verujem da je vise od 2,5 mm2 a to je jako malo za invertor od 1000W. Treba minimum 16 mm2.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Proveram, pa se javljam.
Odgovori