Višenamenski noževi - prva pomoć kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Još kao klinac voleo sam da nosim noževe. Prvo je to bio klasičan perorez, zatim sam kupio nekakav lovački nož sa lavljom glavom i kožnom futrolom. Oni su mi bili nezaobilazni drugovi dok sam bio u izviđačima, planinarima, pa kasnije na akcijama.
Kada sam već poodrastao, kupio sam sebi prvi Victorinox. Imao je samo dve opcije, malo i veliko sečivo, mada je u to vreme bioporpilično skup i teško ga je bilo naći. Ali, to je bio napredak, oštrica kao žilet, trajala dugo, a kada je naoštriš imao si osećaj da možeš da presečeš šta god poželiš.
Taj prvi Victorinox mi je trajao dosta dugo, ali je nesrećno završio, negde u Hrvatskoj, na proputovanju za Italiju.
I sada posedujem kolekciju nožića, i dalje je uvek jedan od njih uz mene.
Što se tiče kampovanja i boravka u prirodi milion puta mi je koristio, osim svoje osnovne namene- sečivo, kao otvarač za konzerve i flaše, često sam znao da ga upotrebim umesto pravog šrafcigera i sl.

Ovih dana postaviću slike svojih noževa. Ako ima među Nama još ljubitelja ovih stvarčica bilo bi lepo da se razmene iskustva, da se piše o održavanju, čišćenju, oštrenju, dodatnom priboru, futrolama kako fabričkim tako i sam svoj majstor i sl.

Pozdrav
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Baš sam gledao neke sekire na oglasima, da se ne sekiram previše :).. inače sam bio u izviđačima i imao sam noževe od "Rambo" noža sa kompasom i priborom za preživljavanje do FAMIPA Prizren sa orlovom glavom kojeg i dan danas imam. Mislim da su "urbanim" kamperima (baš sam našao izraz) potrebniji višenamenski (švajcarski) noževi. Sekire se sve manje koriste jer se i vatra sve manje raspaljuje na otvorenom.

Samim tim se logično nameće otvaranje nove teme: HEDONIZAM. Iako je kampovanje samo po sebi hedonizam, ovde bi uzeli u obzir uži smisao, znači: nabavka namirnica, priprema hrane na razne načine, piće s posebnim naglaskom na rashlađivanje, ležaljke, muzika, kafane oje ne treba zaobići i slično. Mislim da bi otišli previše u širinu, šta mislite?
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Leterman - za sve prilike
izvinjavam se na engleskom Leatherman
Poslednja izmena od lio u 21 Mar 2013 08:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Jader
Dobra ideja, treba pisati o svim ovim pratećim aktivnostima, kao i raznoraznim gedžetima, našao si sjajan naziv HEDONIZAM
edcgear
Korisnik
Postovi: 9
Pridružio se: 18 Avg 2013 08:20
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od edcgear »

Pozdrav clanovima foruma.

Ovo je prvi post ovde pa se unapred izvinjavam sto se ne predstavljam. Naci cu odgovarajuci podforum naknadno.

Nazad na temu:

visenamenski nozevi i alati... Moja tema :-)

Namerno se ovde ukljucujem jer o ovome znam poprilicno dok o kamperima gotovo nista :-)

Swiss Army Knife iliti odmiloste SAK je jedan od najboljih visenamenskih alata koje mozete imati kod sebe. Sa ogromnim brojem varijacija i pristupacnom cenom nema greske.

Pocev od manjih modela pa sve do SwissChamp-a svako sigurno moze naci odgovarajuci model za sebe, a da ne pricam o kolekcionarima.

Moj nick je upravo nesto sto opisuje moj hobi EDC - every day carry

stvari koje nosite sa sobom svakodnevno, i tu se ne ogranicavam samo na novcanik sat i kljuceve... ima tu gomila vise ili mane korisnih gedzeta za "svakodnevo prezivljavanje" bilo ono urbano, ruralno ili divljina... Pretpostavljam da cu malo zatrpati ovu temu, ali ovo je stvarno vise manje moj fah, pa sta god vas zanima pitajte...

Za primer, ja se javljam sa Halkidikija trenutno gde sam sa porodicom na odmoru u apartmanskom smestaju (o ovome kasnije). Ono sto je najintersantnije za ovu temu je moj EDC, na letovanje sam sa sobom poneo:
- dzepni noz Case Trapper - odlican ozic srednje velicine sa dva stainless steel seciva zbog slane vode i odrzavanja
- Fixni noz Bahco (slican mora clipperu) koji sam sam naostrio znajuci da u ovakvim smestajima prosto NEMA adekvatno ostrih nozeva za pripremu hrane, takodje stainless secivo zbog odrzavanja
- fixni noz BK12 skeletonizovan, sa karbonskim celikom... Ovaj sam poneo onako... mada sam ga iskoristio za pripremu potpale za rostilj.
- Victorinox SwissTool Spirit X plus - multi tool... Da se razumemo Leatherman je STVORIO multitoolove ali je po mom misljenju ovo jedan od najkompletnijih MT na trzistu
- FourSevens preon 2 high CRI baterijska lampa, najvise zbog toga sto trosi 2xAAA baterije koje je lako naci, a iz ovog malog i kompaktnog pakovana dobijate 180 lumena svetla. Ko ne voli nocne setnje po plazi moze da kristi kao pomocno svetlo kada se nesto zgubi :-)
- upaljac- jesam pusac, ali i nepusacima savetujem da imaju makar mini bic
- mali notes sa olovkicom
- pamucna maramica - marama

Sve to uredno upakovano u Maxpedition sling bag

Pored ovoga na privesku sa kljucevima od kola imam:
- usb sa kopijama komplet dokumentacije (pasosi i sve ostalo)
- PocketToolX Brewzer - hm... recimo one peace tool... u stvari u pitanju je malo parce gvozdja :-) koje ima par funkcija otvarac za flase, srafciger, mala polugica za odglavljivanje i isceprkavane svega onoga za sta biste najverovatnije koristili noz i ptitom ga verovatno ostetili :-)
- Victorinox grickalica za nokte jedna od najkompaktnijih i najboljih grickalica koje sam imao ikada
- e gear mikro led lampica na dve dugmence baterije
- victorinox Manager - po mom misljenju NAJBOLJI mali victorinox 58mm za privezak... Ima malu ostricu, turpiju, fenomenalne makaze (i verujte mi Victorinox ima zaista NAJBOLJE makazice kod svih visenamenskih alata), mali krstak stafciger sa namagnetisanom glavom koji je neproceniv kada su u pitanju hirurske intervencije na naocarima :-) pored ovoga u zavisnosti od modela mozete imati jos i pincetu - sve sto vam trba da se ona isplati je da stanete na jeza kao moj kolega, cackalicu za zube - moj omiljeni deo victorinoxa, mini led - izbegavajte modele koji imaju ovu funkciju jer nicemu ne sluzi bolje cete proci sa kineskom lampom nego sa ovim ili hemijsku olovku - ove olovke su punjene pod pritiskom pa ce vam raditi i pod uglom na zidu, plafonu ili bilo kako drugacije u uslovima kada obicne hemijske ne rade...
- najzad tu je i Leatherman Squirt P4 - ko god kaze da je ovo igracka grdno se vara.... Sa ovim malim multitoolom sa klestima sam vise puta popravljao sitne kucanske aparate, pa cak jednom i neki kvar na kecu (creva oko isparivaca za tng i neke zice). Ovo je stvarno ozbiljan mali alat... Pored klesta sa secicama ima na sebi i silo, secivo, dvostranu turpiju (fina i gruba strana + nazubljena ivica kojom komotno mozete preseci ekser ili neku deblju zicu), tanki srafciger za naocare :-) jedan malo siri i jos jedan takozvani kvazi philips 2D (ovo znaci da nema klasican krst krstaka vec je zasiljen tako da upada u rupu srafa za krstak nije najsretnije resenje ali u slucaju nuzde radi)

Jednu stvar moram da kazem ovde (mozda sam to trebao rci u prvom redu ali...) ja noz smatram ALATOM sto on i jeste.... Noz je prvi i osnovni alat koji je covek osmislio i pomocu kojeg je poceo da prilagodjava svet sebi... Ne mislim da su ljudi koji kod sebe imaju noz po defaultu koljaci i ubice kao i neko za posmatranje. Naprotiv.... Kada imate noz, i nacin da "stvorite" vatru, malo toga vam je dodatno potrebno za puko prezivljavanje...

Pitajte sta vas zanima, rado cu vam odgovoriti...

Pozdrav
Gojkan Stojinovic
Don't panic!!
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pomerio sam ovu temu u servis i oprema , nekako mi se cini da *oprema * odgovara , dodaj neku sliku , taj i uopste univerzalni alati su vrlo cenjeni.
edcgear
Korisnik
Postovi: 9
Pridružio se: 18 Avg 2013 08:20
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od edcgear »

groskamper napisao:Pomerio sam ovu temu u servis i oprema , nekako mi se cini da *oprema * odgovara , dodaj neku sliku , taj i uopste univerzalni alati su vrlo cenjeni.
Hvala


dok ne sednem pred racunar (sada se javljam ili sam mob ili tableta) jednostavan nacin je da kliknete na web sajt link ispod mog nicka koji ce vas odvesti na moj blog (nepravedno zapostavljen u poslednje vreme) na kojem imam po neku recenziju i slike...
Don't panic!!
edcgear
Korisnik
Postovi: 9
Pridružio se: 18 Avg 2013 08:20
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Višenamenski noževi - prva pomoć kampera

Post od edcgear »

https://flic.kr/p/xmURUE" onclick="window.open(this.href);return false;
Don't panic!!
Odgovori