Problem signalizacije (stop svetlo i migavci)

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Svaka ti cast imenjace. Sada mi samo nisu jasne dve stvari. Prvo sta si trazio kod majstora sa ovakvim znanjem i sposobnoscu koju imas? Drugo kako idu dva razlicita signala preko jedne zice?. Tacnije kako odredjeni signal zavrsi u pravoj sijalici. I sta ti znaci da su ti migavci na prikolici zuti pa to " zbunjuje". Kod mene su takodje zuti a moram priznati da migavce u drugoj boji nisam ni video.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Dragan napisao:Svaka ti cast imenjace. Sada mi samo nisu jasne dve stvari. Prvo sta si trazio kod majstora sa ovakvim znanjem i sposobnoscu koju imas? Drugo kako idu dva razlicita signala preko jedne zice?. Tacnije kako odredjeni signal zavrsi u pravoj sijalici. I sta ti znaci da su ti migavci na prikolici zuti pa to " zbunjuje". Kod mene su takodje zuti a moram priznati da migavce u drugoj boji nisam ni video.
Amerikanci imaju crvene migavce isto kao što su francuzi nekad imali žute farove :)
DraganBGD
Korisnik
Postovi: 31
Pridružio se: 06 Jul 2013 00:24
Lokacija: Beograd

Post od DraganBGD »

Dragan napisao:Svaka ti cast imenjace. Sada mi samo nisu jasne dve stvari. Prvo sta si trazio kod majstora sa ovakvim znanjem i sposobnoscu koju imas? Drugo kako idu dva razlicita signala preko jedne zice?. Tacnije kako odredjeni signal zavrsi u pravoj sijalici. I sta ti znaci da su ti migavci na prikolici zuti pa to " zbunjuje". Kod mene su takodje zuti a moram priznati da migavce u drugoj boji nisam ni video.
Ja sam od onih koji veruju da svako treba da radi svoj posao ali takodje da isti poznaje:) otud i to da sam potrazio pomoc majstora. Sto se tice mog poznavanja i znanja iskljucivo sam maximalno posvecen mom zanatu: rezija, kamera, video montaza, foto editing, dizajn, fotografija, post produkcija video i foto materijala. Sve ostalo sto je van mog zanata samo kad me muka natera, medjutim, posle ovog cirkusa sa majstorima strogo na vi i sto dalje od njih barem za ono sto mogu sam, dovoljno sam tvrdoglav da bih se u kratkom roku upoznao-informisao sa svih strana i resio neki problem. Internet je tu, treba samo malo odvojiti vremena. A sto se tiche migavaca kod mene su migavci crveni :) to je na svim vozilima koja su sa americkog trzista. Kao sto napisah gore, Grosh je to lepo napisao, kako funkcionise taj sistem.
Poslednja izmena od DraganBGD u 28 Avg 2013 02:07, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Aha, sad mislim da kapiram. Ti zapravo imas jednu sijalicu,najverovatnije led diodice, koje su po potrebi stop ili migavac a ne dve odvojene svetiljke. Jedna za stop a druga za migavac. E onda je stvarno problem razdvojiti svetla na prikolici. Sto se tice tvog posla ja se amaterski bavim time, samo zadnjih godina nesto nemam mnogo vremena za to. Fotografisem od drugog razreda osmogodisnje skole, fotografije izradjujem od petog, sedamdesete sam nabavio kino kameru a od negde 75-te poceo da sam razvijam kolor kino filmove 2x8 mm. Kasnije je dosla video digital kamerica i sve blagodeti digitalne tehnike. A sto se tice "majstora" imam fobiju od njih. Samo sam jednom dao kola majstoru pa sam dva dana putovao do Varne U Bugarskoj.
Pozdrav.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Americki elektro sistemi u automobilima mozda jednog trenutka bilii 10godina ispred evropskih setite se prozora na struju i kabriolet krovovi koji rade na el motore farove na klapne . . . Kasnije su japanci uradili jeftine male motore za te uredjaje koji su usli u srednju auto klasu pa tek evropski proizvodjaci.
Prvi medju njima su bmv i mercedes od 2000. Na bmv postoje cras moduli koji regulisu kompletnu elektroniku , preko njih ide sva elektrika za signalizaciju gde se u slucaju udesa gase sva strujna kola i pale 4 zmigavca otkljucavaju sva vrata . . . I fiat dukato ima slicnu zastitu i to modeli od 1997 pa. Nadalje . Dobro je znati gde vam stoji taj prekidac u slucaju neke nuzde . Reaktivira se jednostavnim taster pritiskom.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Dragan napisao:Aha, sad mislim da kapiram. Ti zapravo imas jednu sijalicu,najverovatnije led diodice, koje su po potrebi stop ili migavac a ne dve odvojene svetiljke. Jedna za stop a druga za migavac...
Pozdrav.
E sada je ne razumem kako je pre havarije sve radilo kako treba!? u stvari @DraganBGD da li znas kako je signalizacija na prikolici tacno radila pre havarije?

Ako i na autu postoji takva signalizacija, onda je po meni logicno da prikolica pre havarije nije mogla da ima drugaciju signalizaciju, jer ne mogu cak ni dodatni kablovi da se razvedu kako je preporucio @groskamper

Mada u Zakonu tj. Pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima u clanu 69. stoji (izmedju ostalog) i:
Стоп светла могу бити уграђена заједно са другим задњим светлима.
Стоп светла морају бити повезана тако да се укључују при употреби радне кочнице возила.
При интензивном кочењу стоп светла могу имати уграђен трепћући ефекат у складу са једнообразним техничким условима.
a u clanu 70. stoji (izmedju ostalog) i:
Светлост показивача правца мора бити жуте боје.
Показивачи правца могу имати уграђен аутоматски трепћући ефекат при интензивном кочењу у складу са једнообразним техничким условима.
pa po ovome ispada da je sasvim OK da prilikom kocenja i aktiviranja stop svetla svetle i migavci, a stop svetlo moze i da trepce, tako da je signalizacija na autu i prikolici malo drugacija, ali zakonski prihvatljiva je na prikolici.
Mada ne razumem kako su dobili homologaciju za vozilo ako su migavci crveni jer u Pravilniku jasno stoji da moraju biti zute boje.
Poslednja izmena od igorpet u 28 Avg 2013 12:19, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Ja mislim da je signlizacija na prikolici radila kao i na autu. Kad je radio migavac migaoa je i stop svetlo i migavac a kad je radio stop palilo se je i stop svetlo i migavac, bez miganja, kao sto verovatno i sad radi.
DraganBGD
Korisnik
Postovi: 31
Pridružio se: 06 Jul 2013 00:24
Lokacija: Beograd

Post od DraganBGD »

Igore, moje vozilo i prikolica su na stranim tablicama, tako da ne podlezu zakonima nase zemlje. Ono sto policiju RS u mom slucaju interesuje a to je:
I. vazeci zeleni karton
II. vazeci boravak u inostranstvu
III. vazeca registracija vozila
Dobro je pitanje kako je radila pre :) vidis, ja nisam mogao da vidim otpozadi kako je radila prikolica :) i ono sto sam video je ljude ispred sebe i njihovu signalizaciju. Onda je usledio shok kad sam povezivao prikolicu i video da mi stopaljke svetle kao kad upalim sva cetri migavca, pre mene lik (neki majstor kada sam kupio prikolicu i otisao po nju, chovek sluchajno imao) je povezao na prikolicu USA 7mo pinski konektor i on je bez problema isao u vozilo i tada nisam ni razmisljao ni gledao kako radi, proverio sam migavce i poziciju i krenuo na put. Polomio sam taj konektor od prikolicu i onda sam bio primoran da kupim euro muski i zenski, stavio na vozilu i poceo da povezujem na prikolicu, i tad pochinje zabezeknuotost i moja bespotrebna avantura, ustvari, samo su mi zbun pravila zuta svetla :) E onda su uleteli majstori i .............
Kao sto napisa Dragan:
"Ja mislim da je signlizacija na prikolici radila kao i na autu. Kad je radio migavac migaoa je i stop svetlo i migavac a kad je radio stop palilo se je i stop svetlo i migavac, bez miganja, kao sto verovatno i sad radi "

Medjutim to nije vrhunac gluposti ;) danas, kao sto sinoc napisah resih da lezim i odmaram :)i sutra lagano za nazad :) Lezah jutros do deset al mi dosadno beshe i nesto mi se motalo po glavi da bih mogao da sednem pored vozila i da skinem foliju sa njega koju su mi lepili pre 3 god, velim dosta je bilo crne mat :) da mu vratim metalik :) krenem ja da skidam i skida se to lako, ostao lepak ali velim lepak cu na kraj kad odlepim foliju i polako sa alkoholm ili benzinom. ALI SUTRA MALOOOOOOO, to se skida krvnicki tesko, probao sam sve: alkohol, benzin, akrilni razredjivach pa chak i nitro.....ali nista. Mora benzin u posudu sa punpicom, pa onda nastrckas i plastichnom splaklom polako i tako na svaka 5 cm :) shtrc pa shpakla, shtrc pa shpakla, danas uspeh haubu delimichno da ochistim od lepka, pomerio sam sutrasnji polazak (sramota da krenem ovako sharen) sutra ako ne nadjem neki bolji nachin definitivno se prekosutra vracam za BGD i to predveche, da me niko ne vidi sa ovako isaranim autom :D
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Potraži heksan ili heptan - razjeda lepak, ali ne znam dali se može naći u Grčkoj
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Moje iskustvo sa velikim nalepnica i lepkom . Odlicno skida uljani razredjivac a potom samponiraj auto ostace neostecen lak . Uljani razredjivaci nisu agresivni kao nitro . . .
Odgovori