Elektroblok potencijalni problem

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Elektroblok potencijalni problem

Post od admin »

Da podelim sa kolegama iskustvo -neprijatno koje sam imao tokom januara sa elektroblokom u kamperu. Tokom voznje je pocela da se iskljucuce glavna sklopka na 12 V iz cista mira. Prvo sam proveravao kleme na unutrasnjem akumulatoru, pa osigurace,.... sve je bilo u redu . Kada prikljucim spoljnje napajanje na 220V sve funkcionise. Kada sam samo na napajanju tokom voznje preko instalacija na 12 V prekidi su na svakih 5 do 10 minuta. To znaci ponovo ukljucenje sklopke, grejanja, frizidera,... Najgore je sto odmah iskljuci termo ventil nakon cega se isprazni instalacija za vodu, koju je zimi tesko dopuniti na putu. Blokirao sam fizicki termo ventil pa sam eliminisao glavni problem ali su saputnici redovno ustajali i palili uredjaje. Nakon povratka je detaljno pregledana kompletna instalacija i kod elektronicara ustanovljen kratak spoj na elektrobloku nastao zbog kondenzacije, toplih i hladnih sokova sto je uzrokovalo kratak spoj. Kvar je otklonjen uz sugestiju da se pored elektrobloka stavi SILICA GEL, sredstvo za otklanjanje vlage iz vazduha, koje se nalazi uz sve elektronske aparate . Imate ga i u kutiji sa tabletama za hemijski toalet. Nadam se da sam pomogao sa savetom i da kolege nece imati slican problem a preventiva nije naodmet. Pozdrav Dusan
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Elektroblok potencijalni problem

Post od sprinter »

Uvek je dobro izneti svoja iskustva zato što ako se nekome nešto slično desi, može da prepozna kvar.
Kako je rešen kvar? Pretpostavljam samo detaljnim čišćenjem i možda produvavanjem fenom uz prskanje kontakt spreja.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Re: Elektroblok potencijalni problem

Post od admin »

Problem je resen tako sto je elektronicar nasao kratak spoj na stampanoj ploci i otklonio problem, Pretresao je i ocistio celu plocu i sada sve funkcinise kao ranije, Kamper je u star 11 godina Adria i dosta je koriscen i leti i zimi, tako da je bila intezivna promena temperature i vlaznosti. Mislim da je fora sa silika gelom odlicna i da ga treba staviti uz sve uredjaje gde ima elektronike.
Odgovori