Kamperom na sneg - kako ?

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Kamperom na sneg - kako ?

Post od GoranBGD »

Nisam siguran u koji forum ovo da stavim pa nek nadlezni pomere gde treba .

Elem ide zima , posle prvog kampovanja na moru od 23 dana u grckoj izuzetnoo sam zadovoljan pa bi i na sneg .

Ono sto me zanima je savet iskusnijih na temu same logistike oko koristenja skija zimske opreme itd ...

Ukratko : Vracam se sa staze ,ispred kampera sam skidam skije , njih cu u box pozadi , cipele pune snega - otvaram vrata cistim sneg sa njih cetkom koliko moze ali to nikad ne moze da se ocisti lepo ako me razumete...ako u njima udjem u kamper bice mokro .. (a plan mi je da stavim stirodur na pod i tepih preko )...znaci izuvanje ispred kampera pa ulazak bos unutra ? Ili neki drugi predlog ...

E onda mokra jakna ...mokre rukavice npr...ulosci iz pancerica.... do sad sam sve to kacio po radijatorima u hotelima apartmanima itd ali ovde nema "radijatora" samo jedna grejalica .

Isao bi sa porodicom ..dvoje male dece zena i ja . Necu skijati svaki dan zbog njih ali cemo na sankanje itd znaci oni mokri skroz u najavi ...mislim da sam dovoljno objasnio .

Jel to izvodljivo ili da batalim ideju kamperom na sneg ? :( Razmisljao sam mozda pred sator mali da kupim pa u njega neki tepih bacim na pod pa tu da bude preobuvanje obuce...ne znam nisam pametan

Jos jedno pitanje ,obzirom da slika iz putopisa skoro da vise nema na forumu -iako ima u opisu evo lokacije naseg kampera - htedoh da pitam gde parkirati kamper npr na kopu kod konaka ili dole negde kod malog jezera jel neko tera kampere-policija.. lopatari itd ... Kamper mi je 6m duzine znaci malo virim regularno parkiran .

Vidim da preko ima odredjena mesta za kampere uz upotrebu struje itd ali to kod nas nema naravno . Mozda i gresim ...

Hvala unapred na pomoci i savetima .
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

Evo jednog lepog youtube putopisa kampera iz Nemačke koji su prikolicom išli na sneg u Norvešku.
Dakle, moguće je prikolicom na sneg, samo treba da postoji dobra volja i želja ;)

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

Pošto će neki od nas uskoro na planine s kamperima, da se samo podsetimo... na kojoj temperaturi propan/butan ne može da pređe iz tečne u gasni fazu? Iskustva nekih govore da je to -10 C, ispravite me ako nisam dobro čuo ;)
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od DusanHY »

Većina nas koja koristi kamper zimi verovatno se bar jednom srela sa situacijom da mu, kako se u narodu kaže smrzne plin. Međutim to je nemoguće
Nije problem u smrzavanju plina. Plin se nece smrznuti. Postoji teoretska opasnost da prestane isparavati. Naime plin je u stvari smeša gasova propana i butana. Oni se razlikuju po grejnoj moći, ali se razlikuju i po temperaturi pri kojoj jos isparavaju - prelaze iz tečnog u gasovito stanje. Butan je plin koji jos isparava pri temperaturi od -6oC ali propan isparava i pri temepraturi od -42oC. Dakle iz ovoga možemo zaključiti da mozemo potpuno otvoriti bocu ispunjenu samo butanom ako je spoljna tempreatura -7oC i plin nece isparavati. Ostace u tečnom stanju u otvorenoj boci. Propran ce isparvati pri -42C
Sad imamo bocu u kamperu ili u prikolici (na primer spoljna boca) u kojoj su butan i propan u standardnoj razmeri na spoljnoj temperaturi od -10C. U boci isparava samo propan koji stavara pritisak u boci i tera oba gasa (u tecnoj fazi). E sad pošto se troši procentualno više propana nego butana, butan koji je slabijih karakteristika od propana (makar za uređaje koje koristimo u kampingu) taj butan može da napravi problem na uređajima odnosno da oni postanu ne efikasni. Neki od nas vole da kažu da će butan gelirati i to jeste približno tačno ali ne zbog temperature nego zbog procenta smeše sa propanom.
Dakle plin-ovi se nece zamrznuti. Ipak postoji opasnost da prestane isparavati, i to zato sto se moze desiti da u smeši ima malo ili nikako proprana. Propran je bolji, jaci, bolje isparava ali je i skuplji pa se na njemu stedi. U Evropi postoji "zimska" i "letnja" smeša plina. Zimska je bogatija propanom a letnja ga ima manje. U skandinavskim zemljama prodaju samo propan za automobile. Dok kod nas... piše lepo u specifikaciji, ali je sve drugačije u stvarnosti.
https://www.nis.eu/wp-content/uploads/2 ... 092015.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

@DusanHY sve si lepo objasnio. U međuvremenu sam stupio u kontakt s firmom koja prodaje propan i dobio još neke informacije. Naime, oni tvrde da je propan čistiji od ovog što nam prodaju kao plin za domaćinstvo ili autogas, da ima dosta veću kalorijsku vrednost te da je čistiji. Tvrde mi da čak i tako gde se nakupilo gareži i gde je žućkast plamen (npr. dizna frižidera) nakon određenog vremena dođe do pročišćenja.

Neću da ih pominjem dok se lićno ne uverim u sve ovo, nadam se za nekoliko dana ;)
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od šukitaxi »

Raspitaj se dal moze da se sipa na auto punjac,jer nemam klasicne boce
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

Ne može u auto boce... samo klasične plinske boce, to je prvo što sam pitao ;)
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

Ako je neko imao dilemu s kojim vozilom na sneg...

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od Jader »

Jader napisao:@DusanHY sve si lepo objasnio. U međuvremenu sam stupio u kontakt s firmom koja prodaje propan i dobio još neke informacije. Naime, oni tvrde da je propan čistiji od ovog što nam prodaju kao plin za domaćinstvo ili autogas, da ima dosta veću kalorijsku vrednost te da je čistiji. Tvrde mi da čak i tako gde se nakupilo gareži i gde je žućkast plamen (npr. dizna frižidera) nakon određenog vremena dođe do pročišćenja.

Neću da ih pominjem dok se lićno ne uverim u sve ovo, nadam se za nekoliko dana ;)
Danas sam nabavio čist propan u boci, cena je 1750 RSD/ 10 kg.
Može se nabaviti u Starim Banovcima, firma Butan gas.
Kontakt osoba je Strahinja 063/260-625, možete s njim sve dogovoriti, kažite da ste kamperi :)
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Kamperom na sneg - kako ?

Post od sprinter »

Ovo je dobra informacija
Odgovori