Butan boce standardi

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Butan boce standardi

Post od zoleprole »

Kupio bih kod nas onu malu butan bocu od 2kg sa gorionikom koju bih nosio u Grčku za kampovanje,
pitanje je da li u Grčkoj koriste iste te boce, tj da li mogu tamo da napunim bocu?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Mislim teško da je možeš tamo napuniti. I ovde je teško, koristi se adapter, još ako kupiš onu črvenu, poljsku bocu, ugasio si potpuno. Plina nikad dosta, ja uvek nosim dve velike boce. Sećam se samo da je svojevremeno Forestlander imao problema sa dopunom ovih velikih. Sad, za manje boce niko se na Forumu još nije oglašavao.

Ja bih ti predložio da uz ovaj svoj uređaj nabaviš još jedan, ali onaj mali koji koristi male kartuše od 180gr. Ako su ti ovde skupi, ima ih u Grčkoj na svakom koraku, bukvalno u svakoj domaćoj trgovinskoj radnji, kao i kartuša. Za kafu i slična podgrejavanja koristiš ovu malu bocu, a za nešto ozbiljnije koristiš bocu od 2 litre.
I još nešto, obavezno napravi i ponesi zaštitnik od vetra. On će ti uštedeti plina i plina.
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Re: Butan boce standardi

Post od zoleprole »

Nisam još ništa kupio baš iz razloga da ne ugasim,
u Grčkoj sam video dosta mesta gde možeš napuniti butan bocu , ali nisam nikad do sada obraćao pažnju kakve boce prodaju jer nisam imao potrebu.
Do sada sam koristio onaj mali rešo koji koristi one duguljaste kartuše od 220g, pošto sam sad kupio veći auto izračunao sam da mi je jeftinije da vučem butan bocu nego da kupujem te kartuše, koje koštaju oko 300 din jedna.Boca od 2 kg ima bi trebala da izdrži 2 nedelje, ali za svaki slučaj pitam.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Što ne postaviš pitanje mejlom nekom od kampova u Grčkoj, verujem da će ti odgovoriti. Ovde na Forumu se reklamirao kamp Armentistis sa Sitonije. Znaju srpski.
Meni nije bilo potrebno, pa nisam ni pažljivo gledao. Ali nikad se ne zna. Ove godine ću baš proveriti da li se ove boce sa priključkom koji se kod Nas koristi mogu puniti u Grčkoj.
Meni lično, na letovanju jedna velika boca traje do 15-ak dana. Sve vreme mi je uključen frižider od 100l i normalno koristim šporet sa 3 ringle. Ovo pišem čisto da imaš neku predstavu o potrošnji plina.
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Re: Butan boce standardi

Post od ducato2 »

U Grckoj prosle godine nisam mogao puniti nase plinske boce od 10 i 5 litara,jer su standardi razliciti.Pretpostavljam da se to odnosi i na manje boce.Inace,one su tamo jeftinije,pa ako nameravas da je vise puta punis,razmisli o kupovini u Grckoj.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Ne bi bilo loše kada bi znali o kakvom standardu se radi, pa da se naprave ili kupe adapteri. Da li je stvar u koraku navoja, veličini ili nešto drugo u pitanju?
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Re: Butan boce standardi

Post od zoleprole »

E to bi bilo dobro, da rešimo jednom tu dilemu, ja sam mislio da na ovom forumu ću najpre dobiti odgovor.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: Butan boce standardi

Post od Dragan »

Resenje je jednostavno. Napravis adapter prema boci koju imas sa uticnim mestom za plinsku instalaciju na automobilu zajedno sa nepovratnim ventilom u njemu. Zakamufliras bocu u autu( ako bas ne zele da je natoce van auta), i jednostavno na pumpi natocis kao da utaces u rezervoar vozila. Uglavnom prolazi. Pritom otvoris sve prozore ili vrata ako je auto sa petim vratima da se dobro provetri pre polaska. Naravno radis sa vecom bocom a onda pretocis u manju obicnim pretakanjem. Dopuni se poprilicno a ako hocu bas do punog kapaciteta onda koristim plinsku pumpu. Bolje se dopunjava boca ukoliko je ona iz koje sipas plin na vecoj temperaturi od one u koju utaces( ako ne radis sa pumpom). Ako radis na otvorenom i preciznom vagicom kontrolises tezinu boce koju dopunjavas do maksimalne tezine koja je navedena na boci uzimajuci u obzir i tezinu same boce , onda nema nikakve opasnosti. Svi adapteri i alat za pritezanje moraju biti od mesinga ili aluminijuma. Moj ti je savet da uzmes bocu od 3 litra koja nije mnogo veca od one od 2 ili jos bolje od 5 l( LITRA a ne kg sto je uglavnom naznaceno na boci a 1 kg je 1,8 do 2 l zavisno od mesavine propan-butana, ja radi sigurnosti uzimam 1,8), koja svojom tezinom garantuje da se neka poveca serpa na gorioniku nece prevrnuti zajedno sa njim, i onda resavas problem kuvanja za celu sezonu i nemas potrebe za dopunjavanjem u inostranstvu.
Eto dobio si odgovor pa sad nastavi sa drugim aktivnostima na forumu u vidu reportaza ili izvestaja kako si resio ili resavas neke probleme da i ostali forumasi nesto saznaju ili nauce.
Srecan put.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Super Dragane. Pošto vidim da se razumeš u ovo, bilo bi korisno da postaviš koju sliku adaptera ako ga imaš .
Pozdrav
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: Butan boce standardi

Post od Dragan »

Pozdrav Sprinter. Adapter mi stalno stoji u prikolici. Usnimicu ga prvom prilikom a za postavljanje slika ne znam. Od kako je nova koncepcija sajta jos nisam postavio ni jednu fotografiju. Usnimicu i pumpu za plin. Moja je rucna a ima i motornih koje su manje a nekad su se mogle kupiti u Italiji.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Odlično.
Mislim da sam našao način da privremeno premostimo postavljanje slika na Forum. Postavio sam post u delu Upustvo za korišćenje foruma
Korisnikov avatar
lekvar1
Korisnik
Postovi: 9
Pridružio se: 06 Dec 2012 18:29
Lokacija: Bačka Topola

Re: Butan boce standardi

Post od lekvar1 »

Zna li neko gde bi mogao u Vojvodini da napunim boce sa propanom?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Butan boce standardi

Post od sprinter »

Elemir kod Zrenjanina, ja naručivao preko NIS-a.
Korisnikov avatar
lekvar1
Korisnik
Postovi: 9
Pridružio se: 06 Dec 2012 18:29
Lokacija: Bačka Topola

Re: Butan boce standardi

Post od lekvar1 »

Hvala! Probat ću!
Korisnikov avatar
Sokol
Korisnik
Postovi: 319
Pridružio se: 11 Maj 2011 18:38

Re: Butan boce standardi

Post od Sokol »

Sto se tice pujnenje boca a nisu nase , ja goodinama punim italijanske boce kood nas , punioci iimaju adapter ili reducir za italijanske boce i ako je zakonom zabrranjeno takvo punjenje ipak mi napune,cak sto vise i ne kontrolisu datum revizije koja svaka boca ima, dok u Makedoniji pune i na pumpama,kod nas mora posebna proostorija za punjenje boca ili zamena.
YU1PSO
Odgovori