Hrana i priprema prilagodjena kamperu

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Ovu temu cu poceti tako sto cu prepisati jedan clanak, nadam se da se ima sta i dodati.

Slika
Hrana – šta i kako pripremiti

Standardni kamperi opremljeni su plinskim šporetom sa tri ili četiri gorionika, ponegde i pećnicom bilo klasičnom bilo mikrotalasnom, bilo obema. Ipak čini mi se da nekakvo dugotrajno pečenje ili kuvanje tipa krčkanja sarmice nije baš nešto što bi se trebalo smatrati uobičajenim. Ne zbog energije nego zbog potrošenog vremena. Jer pripremu jela dok je vozilo u pokretu treba apsolutno isključiti.

Iskustvo govori da je najbolje odlučiti se da za vreme odmora u kamperu ishrana bude kombinacija priprema u kamperu i poseta restoranima. Unutra naravno možete spremiti poprilično toga, ali će se često pokazati da je vremenski isplatljivije jesti u kafani i odmah krenuti dalje nego trošiti vreme na pripremu hrane i pranje posuđa.

Mudro je, po meni, odlučiti se za plastični pribor za jelo jer ipak je prostor relativno skučen u odnosu na navike kod kuće pa će kad-tad nešto završiti na podu. Ne treba isključiti ni papirno posuđe koje nakon svake upotrebe bacite.

Gotova i polugotova jela se pokazuju u okolnostima putovanja kamperom kao gotovo nezamenjiva.

Slika
Naročito su pogodne konzerve koje je moguće odmah po otvaranju, bez presipanja u poseban sud, staviti na šporet. Dakle po mogućnosti nikakva plastika nego klasična konzerva sa koje je moguće ukloniti papirnati omotač i etikete da ne izgore. Konzervu posle bacite i uštedeli ste pranje jednog komada posuđa.

Zaboravite na mladi luk, rotkvice i pogotovo, zelenu salatu, onako prodavanu prirodno - čitavu glavicu. Jer za pranje toga potrošićete „pola rezevoara“ dragocene vode. Najpogodnije su one salate koje su već iseckane, oprane i spakovane u kesice.

Isto važi i za mesne i suvomesnate proizvode i sireve. Najbolje ako je sve već izrezano da imate što manje posla. Generalno, verujem da ćete doći do saznanja da je glupo trošiti vreme na pripremu hrane (čak i za one koji u tome uživaju) ako je to na uštrb putovanja i obilazaka interesantnih mesta.

Što se začina tiče – posetite prodavnice kamp-opreme ili delove hipermarketa u kojima je ta oprema. Često ima kombinovanih začina koji su najpogodniji.

Ne kupujte velika pakovanja bilo čega jer frižider u kamperu nije veličine onoga na koji ste navikli kod kuće.

Instant kafa je najpogodnija. Termos je spas. Napunite ga nakon obroka i imate vruću kafu praktično bez zaustavljanja.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Za svako putovanje zagarantovani kulinarski uspeh !
"Sam spremam hranu al se hranim u kafanama "
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Mozda bi ovo moglo da se premesti u korisne informacije , jer pripada svima bez kategorije .
Nedavne slike kupljene kamp prikolice naseg kolege iz Nemacke svakako APSOLUTNO nicim ne zaostaje za kamperima ( bez kataloskih dodataka satelit ,...) Dakle ova rubrika bi mozda prakticno da vredi , koliko se koristi sporet ,sta u friz , koliko je potrebno gasa za friz za 7 dana , rostilj koristiti ,koji ogrev ,gde ga odloziti zbog mirisa...
Iskustva sa konzerviranom hranom kupljenom kod nas ili u inostranstvu...
Iskustva sa carinskim prelazima vezano za hranu ?
...
Slika Slika Slika Slika
Odgovori