Cene goriva u EU - zemlje van euro zone

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Evo informacije u vezi cena goriva u zemljama EU, van euro zone.

Pre mesec dana boravio sam nekoliko dana u Pragu.

Gorivo sam sipao u Srbiji, ali se nisam baš pretrgao sa količinom. Računao sam da je čim izađeš iz zemlje, kvalitetnije gorivo, ljudi pošteni i sl.

U Mađarsku sam ušao na prelazu Horgoš i odmah sam svratio do pumpe OMV, prve s desne strane. Sipao sam nekih 60-ak litara euro dizela. Momak i cura koji su radili u toj smeni delovali su mi prilično korektno. U Mađarskoj još je u opticaju forinta, a ja sam normalno imao samo evre. Pumpadžiji sam rekao da sipa pun rezervoar . Za ovu količinu goriva, na kasi sam platio 108 eur-a. Dobio sam račun u forinatama, ali mi on ništa nije značio.

Sledeću dolivku sam uradio u Brnu, u Češkoj, isto tako na pumpi OMV. Takođe, gorivo sam platio u evrima, jer nisam imao krune. Blagajnica za kasom mi je rekla da je cena goriva 1,45eur, kada se plaća u evrima. Sipao sam takođe do punog rezervoara.

Kada sam stigao u Prag, idućeg dana sam uzeo da upišem račune u svesku i da izvršim kontrolu troškova.

Ispalo je da sam u Mađarskoj plaćao gorivo preko 1,7o eur/litar, a u Češkoj 1,45 eur/ litar.

U Češkoj je eurodizel 31,3 kruna/ litar. 1 eur se menja za 25 kruna, što znači da kada plaćate u krunama gorivo nije 1,45 eur /itar nego košta 1,25 eur, što nije mala razlika ako se uzme količina goriva koja se sipa.

U Mađarskoj je situacija slična, stim što su mi umesto 1,25 eur naplatili 1,75 eur, dakle 50 centi po litru goriva više.

Slična situacija je bila i sa plaćanjem vinjeta, stim da su cene vinjeta niže, ali svi klepaju po kursu, da to nije normalno.


NARAVOUČENIJE:

Kada se sipa gorivo u zemljama izvan evro zone, obavezno prethodno u menjačnicama promeniti eur u valutu zemlje domaćina, dovoljno za prolaz, sipanje goriva, troškove restorana i sl. Ili se snabdeti novcem domaćina pre putovanja.

pozdrav

PS: Proverio sam naše pumpe OMV, I oni računaju eur na mnogo nižem nivou nego što se dinar menja u menjačnicama. Dakle, ovo je generalna politika pumpe OMV, pa povedite računa.
Odgovori