Moram da se osvrnem na jedan vrlo bitan detalj kod upotrebe solarnih panela.
Solarni paneli su kao i svi poluprovodnici, vrlo nelinearni uređaji. Paneli našeg kolege u gornjim postovima su deklarisane snage 100W ali na 18V sa maksimalnom strujom od 5.5A( 18V x 5.5A =99W).
U praksi, prazan akumulator će oboriti napon panela na 12-13V, dok će struja biti približno maksimalna koju daje panel, tj. oko 5.5A.
Ispada da je snaga koju smo dobili daleko manja od deklarisane, 12.5V x 5.5A= 68.75W!
Jedini način da iz panela dobijemo dodatnih 30-40% snage je upotreba takozvanog MPPT regulatora punjenja (Maximum power point tracking).
To je trenutno najbolja vrsta PWM regulatora čiji princip rada se zasniva na praćenju tačke maksimalne snage solarnog panela. To su sofisticirani elektronski uređaji u čiji program je ubačen specijalni algoritam koji definiše maksimalnu snagu panela u različitim uslovima.
Ukratko, iako je panel deklarisan na maksimalnu struju od 5.5A kod MPPT regulatora ta struja može biti čak i 40% veća tj. oko 7.7A, jer će on gubitak ili razliku napona od 12V do 18V pretvoriti u struju.
"Maximum power point tracking" regulatori imaju više prednosti kao što su smanjenje sulfatizacije na pločama i produžavanje radnog veka akumulatora itd.
Osnovni nedostaci su cena i mali stepen poboljšanja efikasnosti na visokim temperaturama gde dolazi do smanjenja napona na samim ćelijama, pa je i gore pomenuta razlika napona manja.
U svakom slučaju, dobro je imati ga jer će u našim uslovima dati dobre rezultate i povećati efikasnost celog solarnog sistema koji imamo.
Na donjem dijagramu se vidi koliko se snge koristi iz konvencionalnog i MPPT regulatora, na primeru panela od 75W.
